Ombudsman Aparatı ali təhsilli gəncləri könüllü fəaliyyətə dəvət edir
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin dövlət orqanları qarşısında qoyduğu strateji xarakterli vəzifələrdən biri gənclərin potensialından səmərəli istifadə etmək, cəmiyyət həyatının bütün sahələrində gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq, onlara peşə vərdişlərini aşılamaq və ölkədə könüllülük hərəkatını inkişaf etdirməkdir. Bu məqsədlər, eləcə də gənclərin təcrübi biliklərini artırmaq, onların yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılmasını dəstəkləmək vəzifələri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 15 sentyabr tarixli 3236 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramında öz əksini tapıb.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı “Könüllülük fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununu nəzərə almaqla, gənclər arasında könüllülük fəaliyyətini təsisatda tətbiq etməyə başlayır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı xatırladır ki, könüllülük fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə qadağan edilməyən işlərin görülməsi və ya xidmətlərin göstərilməsi ilə bağlı ictimai faydalı və gəlirsiz fəaliyyət hesab olunur.
Ombudsman Aparatında könüllü fəaliyyət aşağıdakı istiqamətlər üzrə təşkil olunur:
• Aparatın şöbə və sektorlarında təcrübə keçmək;
• İnsan hüquqları sahəsində milli qanunvericilik bazası və beynəlxalq hüquqi aktlarla, habelə kitabxanadakı hüquq ədəbiyyatları ilə tanış olmaq;
• Müvəkkilin ünvanına daxil olan müraciətlərə baxılması prosesində iştirak etmək;
• Ərizəçilərin qəbulunda bilavasitə iştirak etmək;
• Ərizə və şikayətlərin öyrənilməsi vasitəsilə ölkə Konstitusiyasında təsbit edilmiş insan hüquq və azadlıqlarının müdafiə mexanizmi ilə yaxından tanış olmaq;
• Müvəkkilin ünvanına daxil olmuş müraciətlərlə əlaqədar dövlət və yerli özünüidarə orqanlarına, vəzifəli şəxslərə göndərilən sorğularla tanış olmaq;
• Müvəkkil tərəfindən Konstitusiya Məhkəməsinə göndərilən sorğularla tanış olmaq;
• Müvəkkilin əhalinin müxtəlif sosial qruplarının (uşaqlar, əlilliyi olan şəxslər, qadınlar, ahıllar, qaçqın, məcburi köçkün və miqrantlar, hərbi qulluqçular, həbsdə saxlanılan şəxslər və məhkumlar) hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsindəki fəaliyyəti ilə tanış olmaq;
• Müvəkkilin hüquqi maarifləndirmə, elmi-analitik, informasiya və beynəlxalq əlaqələr sahəsindəki fəaliyyəti ilə tanış olmaq;
• Ombudsman Aparatında qanunvericiliyin insan hüquqlarının təmini baxımından təkmilləşdirilməsi ilə bağlı hazırlanan təkliflərlə tanış olmaq;
• Müvəkkilin illik məruzələri ilə tanış olmaq;
• Müvəkkilin işgəncə əleyhinə milli preventiv mexanizm funksiyalarının icrası sahəsindəki fəaliyyəti ilə tanış olmaq;
• Cəlb olunduğu sahənin fəaliyyət istiqamətləri üzrə vəzifələrin icrasında işçilərə köməklik göstərmək.
Könüllülük fəaliyyəti 2 ay müddəti üçün nəzərdə tutulub.
Könüllü kimi 2 ay müddətində fəaliyyət göstərib müqavilə öhdəliklərini uğurla başa vuran gənclərin hər birinə Ombudsman Aparatı tərəfindən xüsusi sertifikatlar veriləcək.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında könüllülər sırasına qoşulmaq istəyən gənclər mövzu hissəsində “Könüllü proqramı” göstərməklə öz tərcümeyi-hallarını (CV) g_rahimova@ombudsman.gov.az ünvanına göndərə bilərlər.
Müvafiq tələblərə cavab verən şəxslərlə əlaqə saxlanılacaq və onlar müsahibəyə dəvət ediləcəklər.
Əlavə məlumat üçün Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşı Gülnar Rəhimova ilə (012) 493-32-01 telefon nömrəsi vasitəsilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.

Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan invites young people with academic degree to volunteering activity
24-12-2019 3178 dəfə oxunub
In accordance with the State Program “Azerbaijani Youth in the years 2017-2021” approved with the Decree #3286 of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 15, 2017, and the speech of the country President in the conference dedicated to Azerbaijani Youth Day on February 1, state bodies were tasked with a duty to effectively use the potential of youth, to establish conditions for active participation of young people in all spheres of society, to instill professional skills in them and increase their practical knowledge, to support discovering their creative and innovative potential and to develop volunteer movement in the country.
With this purpose, the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan started to apply the volunteering activity among youth, taking into consideration the Law of the Republic of Azerbaijan on Volunteering Activity.
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan reminds that volunteering is considered a socially useful and free activity related to providing work and services not prohibited by the legislation of the Republic of Azerbaijan.
Volunteering activity in the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan is organized mainly in following directions:
- to have internship with the departments and units of the Office;
- to get acquainted with national legal framework and international legal acts in human rights field, as well as legal literature in the library;
- to participate in the process of investigation of applications addressed to the Commissioner;
- to take part in the reception of applicants;
- to get acquainted with the mechanism for protection of human rights and freedoms, set forth in the country Constitution through analyzing applications and complaints;
- to get acquainted with the requests sent to state and local self-government bodies, authorized persons with regard to appeals addressed to the Commissioner;
- to get acquainted with the requests sent to the Constitutional Court;
- to get acquainted with the Commissioner’s activity in protection and promotion of the rights of different groups of population (children, persons with disabilities, women, older persons, refugees, internally displaced persons and migrants, military servicemen, detainees and convicts);
- to get acquainted with the Commissioner’s activity in the fields of legal education, scientific-analytical work, information and international relations;
- to get acquainted with the proposals prepared by the Ombudsman Office with regard to the improvement of legislation from the point of ensuring human rights;
- to get acquainted with the Commissioner’s annual reports;
- to get acquainted with the Commissioner’s activity in the field of implementation of the functions of the National Preventive Mechanism;
- to render assistance to the staff members in fulfilling duties on activity directions , which the volunteer is involved in;
Volunteering activity is considered for the period of two months.
Each of the volunteers that successfully fulfilled the contractual obligations during two-month-long activity will be given special certificates by the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan that will provide an opportunity for successful transition to labor activity.
Young people willing to be among the volunteers in the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) can send their CV (Curriculum vitae) to the e-mail g_rahimova@ombudsman.gov.az by indicating “Volunteering activity” in the subject of the mail.
Persons meeting the abovementioned requirements will be contacted and will be invited for interview.
For additional information please contact Gulnar Rahimova, the staff member of the Ombudsman Office, via phone number (012) 493-32-01.