Ombudsman  Beynəlxalq Miqrant Gününə həsr edilmiş konfransda çıxış edib
Azərbaycan Respublikası Dövlәt Miqrasiya Xidmәti və Beynәlxalq Miqrasiya Tәşkilatının (BMqT) ölkə nümayәndәliyinin birgә tәşkilatçılığı ilə 18 dekabr – Beynəlxalq Miqrant Günü ilə əlaqədar  konfrans keçirilib. Tədbirdə dövlət qurumlarının, ali təhsil müəssisələrinin, qeyri-hökumət təşkilatlarının və kütləvi informasiya vasitələrinin təmsilçiləri ilə yanaşı, bir sıra beynəlxalq təşkilatların və xarici ölkələrin Azərbaycandakı diplomatik nümayəndəlikləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəis müavini Pərviz Musayev, BMT-nin Azərbaycan Respublikasındakı Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai, BMqT-nin ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Vladimir Georgiyev, həmçinin Azərbaycan-Türkiyə İş Adamları Birliyinin (ATİB) İdarə heyətinin sədri Cemal Yanqın çıxış edərək ictimaiyyətin diqqәtinin miqrasiya məsələlərinə yönәldilmәsinin, bu sahədə inkişafa nail olunması məqsədilə çevik mexanizmlərin icra edilməsinin, bu prosesdə iştirakçılığın və kütləviliyin təmin olunmasının əhəmiyyətindən bəhs ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva müasir dövrdə miqrasiya proseslərinin tənzimlənməsi və inkişaf xüsusiyyətlərindən, o cümlədən Azərbaycanın bu sahədəki müsbət təcrübəsindən danışıb. S.Əliyeva ölkəmizdə Ombudsman institutunun miqrantların hüquqlarının təbliği, təmini və müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyət istiqamətləri barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat vərərək bildirib ki, bu əhali qrupunun vəziyyəti, ehtiyacları, problemləri və müraciətləri araşdırılaraq təhlil edilir, əldə olunan nəticələr üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, bu sahədə əhaliyə göstərilən xidmətlərin və məlumat bazasının keyfiyyət səviyyəsinin artırılması, dövlət siyasətinin ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq sənədlərə uyğunluğunun təmin olunması ilə əlaqədar innovativ yanaşmalar tətbiq edilməklə aidiyyəti dövlət qurumları ilə səmərəli əməkdaşlıq davam etdirilir.
Bildirilib ki, ölkə daxilində olan miqrantlarla yanaşı, respublikamızın sərhədlərindən kənarda məskunlaşmış Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının vəziyyəti daim diqqətdə saxlanılır, bu məqsədlə Dövlət Miqrasiya Xidməti, xarici dövlətlərin ombudsmanları, o cümlədən həmin ölkələrin Azərbaycandakı və ölkəmizin xarici dövlətlərdə diplomatik nümayəndəlikləri ilə yaradılmış əməkdaşlıq əlaqələrindən geniş istifadə olunur. Ombudsman qeyd edib ki, xarici ölkələrdə yaşayan və işləyən soydaşlarımızın üzləşdikləri problemlərin həlli, qanuni miqrasiyanın təbliği məqsədilə mütəmadi olaraq yerlərdə görüş və məsləhətləşmələr keçirilir, qeyri-müəyyən vəziyyətdə yaşayan şəxslərin statusları leqallaşdırılır, bu istiqamətdə müvafiq addımlar atılır.
Ombudsman miqrantların hüquqlarının səmərəli müdafiəsi, onların linqvistik və mədəni müxtəlifliyə adaptasiyasının, cəmiyyətə inteqrasiyasının sürətləndirilməsi üçün birgə - koordinasiyalı fəaliyyətin müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Tədbirin sonunda Azərbaycan diasporu barədə çəkilmiş “Vətən uzaqda deyil” adlı film nümayiş etdirilib. Eyni zamanda, Qlobal Miqrasiya Film Festivalının təqdimatı, həmçinin festivaldan seçilmiş filmin nümayişi olub.

Ombudsman made a speech at the conference dedicated to the International Migrants Day
A conference with regard to December 18- International Migrants Day was jointly organized by the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan and International Organization for Migration (IOM) Mission to Azerbaijan. Along with the representatives of state bodies, higher education institutions, non-governmental organizations and mass media, delegations of several international organizations and foreign countries to Azerbaijan also participated at the event.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, Deputy chairman of the State Migration Service, Parviz Musayev, UN Resident Coordinator in Azerbaijan, Ghulam Isaczai, Chief of the IOM Mission to Azerbaijan, Vladimir Gjorgjiev, as well as the Chairman of Board of Directors of the Azerbaijani-Turkish Businessmen’s Union, Jamal Yangin delivered speeches noting the importance of attracting attention of the public to the migration issues, implementation of mobile mechanisms aimed at development in this field and ensuring participation and massiveness in this process.
The Ombudsman Sabina Aliyeva spoke about the features of regulation and development of migration processes in modern time, also the Azerbaijani practice in this field. S.Aliyeva provided broad information on the activity directions of the Ombudsman institution in the field of promoting, ensuring and protecting migrants’ rights. She noted that the status, shortcomings, problems and appeals of this population group were analyzed through investigation and on the basis of the outcomes, effective cooperation is developed with relevant state bodies for improvement of legislation, raising quality of services for citizens and of data basis, ensuring the compliance of the state policy with international documents, to which the country is a party, by application of innovative approaches.
It was noted that besides the migrants within the country, the situation of citizens of the Republic of Azerbaijan residing beyond the borders of the country were always kept in focus. For this purpose, the collaboration was established with the State Migration Service, foreign ombudspersons, also with diplomatic missions of foreign countries in Azerbaijan and diplomatic missions of Azerbaijan in foreign countries. The Ombudsman mentioned that meetings and consultations were regularly held in regions for the solution of problems of compatriots residing and working abroad and for the promotion of legal migration. The status of persons living in uncertain conditions is legalized, and appropriate steps are taken.
The Ombudsman noted the paramount importance of joint and coordinated activity aimed at effective protection of migrants’ rights, acceleration of their adaptation to language and cultural diversity, integration in society.
At the end of the event, a film about the Azerbaijani Diaspora titled “Homeland is not far away” was displayed.  At the same time, Global Migration Film Festival was presented; also, a film selected from the festival was displayed.