Ombudsman Səbinə Əliyeva BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai ilə görüşüb
20-12-2019 1489 dəfə oxunub
19 dekabr 2019-cu il tarixdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva ilə  BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzainin görüşü olub.
Qonağı salamlayan Ombudsman Səbinə Əliyeva Azərbaycan dövlətinin insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi məsələsinə xüsusi diqqət göstərdiyini nəzərə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, Azərbaycanın öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Ombudsman İnstitutunun yaradılması ölkəmizdə insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində atılmış ən mühüm addımlardan biridir. Bildirilib ki, əhalinin bütün qruplarının hüquqlarının müdafiəsi Ombudsmanın çoxşaxəli fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindəndir. Qeyd olunub ki, Azərbaycan  Ombudsman İnstitutu, eyni zamanda, BMT tərəfindən tanınan Milli İnsan Hüquqları İnstitutu kimi Paris Prinsiplərinin tələblərinə uyğun olaraq insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi istiqamətində Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Qlobal Alyansı ilə əməkdaşlıq edir.
Müvəkkil bildirib ki, Ombudsman təsisatı fəaliyyəti dövründə BMT və onun struktur bölmələri ilə sıx əlaqələr yaradıb, birgə layihələr reallaşdırılıb. Bu layihələr çərçivəsində BMT-nin İnsan Hüquqları mexanizmləri, BMT-nin müqavilə orqanlarına hesabatların verilməsi ilə bağlı maarifləndirici təlimlər həyata keçirilib. Bütün bunlar insan hüquqlarının təbliği və təşviqi, əhalinin maarifləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Müvəkkil bildirib ki, Ombudsman BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində bundan sonra da öz səylərini əsirgəməyəcək. Qeyd olunub ki, Universal Dövrü İcmal prosesi çərçivəsində Azərbaycanın dövri məruzələri, həmin məruzələrə Ombudsman İnstitutunun Milli İnsan Hüquqları İnstitutu qismində öz töhfəsini verməsi və tövsiyə qərarlarının icrası ilə əlaqədar müvafiq addımların atılması qarşıda duran mühüm məsələlərdəndir.
Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistanın Azərbaycan ərazisinin 20 faizini işğal etməsi nəticəsində 1 milyondan çox soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü, bunun insan hüquqlarının pozulması faktı olduğunu, pozulmuş hüquqların bərpasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyevanı bu vəzifəyə seçilməsi münasibətilə təbrik edib. O, Ombudsman təsisatı ilə BMT arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. Q.İshaqzai insan hüquqlarının qorunmasının BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində əksini tapmış mühüm məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıb. Ombudsmanların insan hüquqlarının müdafiəsində, inklüziv cəmiyyətin formalaşmasında mühüm rola malik olduğunu deyən BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi  Azərbaycanın Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə sadiq dövlət olduğunu vurğulayıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva met with Ghulam Isaczai, the UN Resident Coordinator in Azerbaijan
On December 19, 2019, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva and the United Nations (UN) Resident Coordinator in Azerbaijan, Ghulam Isaczai had a meeting.
The Ombudsman mentioned that Azerbaijan pays special attention to the issue of protection of rights and freedoms of human and citizen. According to her, establishment of the Ombudsman institution after Azerbaijan restored its independence is one of the most significant steps in the sphere of protection of human rights in our country. It was noted that the protection of the rights of all population groups is among the priority directions in the comprehensive activity of the Ombudsman. She added that the Azerbaijani Ombudsman institution co-operates with the Global Alliance of National Human Rights Institutions (GANHRI) in the direction of effective protection of human rights and freedoms in accordance with the requirements of Paris Principles as a national human rights institution (NHRI) recognized by the UN.
The Commissioner stated the Ombudsman institution had established close ties with the UN and its structural units, also implemented joint projects during its term of activity. Within the framework of those projects, awareness raising trainings were conducted with regard to UN human rights mechanisms, submission of reports to the UN Treaty Bodies. All these activities are of great importance from the point of promotion and propagation of human rights, raising awareness of population.
The Commissioner stated that the Ombudsman would make every effort in the direction of implementation of the UN Sustainable Development Goals (SDGs) thereafter.  The periodic reviews of Azerbaijan in the framework of Universal Periodic Review process, contribution of the Ombudsman Institution to these reviews as an NHRI and taking relevant steps regarding implementation of recommended decisions are the necessary issues ahead.
The Ombudsman Sabina Aliyeva brought to attention that more than one million compatriots became refugees and internally displaced persons (IDPs) as a result of occupation of 20 percent of the Azerbaijani territory by Armenia, which is a fact of human rights violation, and it’s necessary to restore the violated rights.
The UN Resident Coordinator in our country, Ghulam Isaczai congratulated Sabina Aliyeva on the occasion of being elected to the position of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan. He spoke about the importance of fostering cooperation between the UN and Ombudsman institution.  G.Isaczai emphasized that human rights protection is one of the necessary issues reflected in the SDGs. Adding that the Ombudspersons play an important role in the protection of human rights and formation of inclusive society, the UN Resident Coordinator stressed upon Azerbaijan’s commitment to achieve SDGs.