Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə əlaqədar tədbir keçirib
Dekabrın 17-də Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi Cəlilabad Uşaq Günərzi Qayğı MərkəzindəUşaq hüquqlarının səmərəli müdafiəsi Müvəkkilin fəaliyyət istiqamətlərindən biri kimi” mövzusunda  maarifləndirmə tədbiri keçirib.
Tədbirdə Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov, Cəlilabad rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Elçin Hüseynov, “Sağlam mühit” Gənclərin İnkişafına Kömək İctimai Birliyinin əməkdaşı Vamiq Babayev, həmçinin Cəlilabad Uşaq Günərzi Qayğı Mərkəzinin əməkdaşları, valideynlər və uşaqlar iştirak ediblər.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin rəhbəri Z.İsmayılov bütün əhali qrupları kimi uşaqların da hüquqlarının daim Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin diqqət mərkəzində olduğunu bildirib. O, BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, Uşaq Hüquqları Konvensiyası, Uşaq hüquqları haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu, eyni zamanda, Ombudsmanın uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib. Bununla yanaşı, Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramının,  Uşaq hüquqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaqla bağlı Müvəkkil tərəfindən verilən təkliflərin, Uşaq Hüquqları Aylığının, həmçinin Uşaq hüquqları üzrə Pilləli Tədris Proqramının, Müvəkkilin uşaq hüquqlarının pozulması ilə bağlı 24 saat fəaliyyət göstərən 916 qaynar xətt xidmətinin əhəmiyyətindən və bir sıra digər məsələlərdən bəhs olunub.
Daha sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Tədbir iştirakçıları insan hüquqlarının və onun tərkib hissəsi olan uşaq hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində Ombudsmanın fəaliyyətinin təqdirəlayiq olduğunu diqqətə çatdırıblar.

Jalilabad Regional Center of the Ombudsman held an event on protection of the rights of the child
On December 17, Jalilabad Regional Center of the Ombudsman held an awareness raising event on the topic “Effective protection of children’s rights as one of activity directions of the Commissioner” in Day Care Center for Children in Jalilabad.
The head of the Jalilabad Regional Center of the Ombudsman, Ziya Ismayilov, representative of “Healthy environment” Public Union for Supporting the Youth Development, Vamig Babayev, also staff members of the above-noted Day Care Center, parents and children took part the event.
The head of the Jalilabad Regional Center, Z. Ismayilov noted that the rights of children are always in the focus of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, like the rights of other groups of population. He provided information about the Universal Declaration of Human Rights, the Convention on the Rights of the Child, the Law of the Republic of Azerbaijan on the Rights of the Child, as well as about the Ombudsman’s activity in this field. Moreover, he spoke about the importance of National Program for Action to Raise Effectiveness of Protection of Human Rights and Freedoms, proposals made by the Commissioner with respect to enhancing efficiency in the protection of the rights of the child, Child Rights Month-long campaign, Hierarchic Education program on Child Rights, the Commissioner’s 24-hours active hotline service 916 on the violation of the rights of the child and other issues.
Participants shared their views on the topic and appreciated the Ombudsman’s activity in the direction of protecting human rights, including children’s rights, which is its inherent part.