Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi Salyan şəhərində maarifləndirmə tədbiri  keçirib
18 dekabr 2019-cu il tarixində Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi Salyan şəhər A.Səfərov adına İnteqrasiya Təlimli İnternat Tipli Gimnaziyada “Fundamental hüquqlar” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirib.
Tədbirdə Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov insan hüquqlarının inkişaf mərhələlərindən danışıb, BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin, İqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın, Mülki və siyasi hüquqlar haqqında Beynəlxalq Paktın mahiyyətindən bəhs edib. Z.İsmayılov ölkəmizdə insan hüquqları ilə bağlı islahatların təməlinin Azərbaycan Respublikasının yeni Konstitusiyasının qəbul edilməsi ilə qoyulduğunu, insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsini dövlətin ali məqsədi kimi özündə təsbit edən Əsas Qanunumuzun 48 maddədən ibarət üçüncü fəslinin bütün müddəalarının insana, onun ləyaqətinə, hüquqlarına hörmət ruhunda yazıldığını, insan hüquqları və azadlıqlarının ən yüksək dəyər kimi təsbit olunduğunu nəzərə çatdırıb. Bildirilib ki, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin müstəqil respublikamıza rəhbərlik etdiyi dövrlərdə ən çox diqqət yetirdiyi sahələrdən biri insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi olub. Qeyd edilib ki, bu gün Prezident İlham Əliyev bu məsələyə xüsusi önəm verir, dövlət başçısının rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə islahat xarakterli mühüm addımlar atılır.
Z.İsmayılov hüquqi islahatların tərkib hissəsi kimi Azərbaycanda ölüm hökmünün ləğv olunmasının, insan hüquqlarına dair müvafiq qanunlar və proqramların qəbul edilməsinin, Ombudsman institutunun yaradılmasının və digər mühüm tədbirlərin əhəmiyyətindən bəhs edib.  Qeyd olunub ki, insan hüquqları sahəsində həyata keçirilən islahatların məntiqi davamı olaraq normativ-hüquqi aktların insan hüquqlarına dair beynəlxalq standartlara tam uyğunluğunun təmin edilməsi, beynəlxalq təşkilatlarla yeni əməkdaşlıq strategiyasının hazırlanması və həyata keçirilməsi, dövlət orqanlarının fəaliyyətinin insan hüquqlarının təminatı baxımından təkmilləşdirilməsi, elmi-analitik işlərin stimullaşdırılması, hüquqi maarifləndirmə işinin genişləndirilməsi, dövlətlə vətəndaş cəmiyyəti arasında qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsi və digər istiqamətlərdə həyata keçirilən tədbirlər ardıcıl xarakter daşıyır.

Jalilabad Regional Center of the Ombudsman held an awareness-raising event in Salyan
On December 18, 2019, Jalilabad Regional Center of the Ombudsman held an awareness-raising event on the topic “Fundamental rights” in Boarding-type gymnasium with integrated training named after A. Safarov, in Salyan.
The head of the Jalilabad Regional Center of the Ombudsman, Ziya Ismayilov spoke about the development stages of human rights, provided information on the importance of the United Nations Convention on the Rights of the Child, International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights and the International Covenant on Civil and Political Rights. Z. Ismayilov brought it into attention that the foundation of reforms regarding human rights was established with the adoption of the new Constitution of the Republic of Azerbaijan. He noted that the third chapter, composed of 48 articles, of this fundamental law, which reflects ensuring rights and freedoms of person and citizen as the highest objective of the state, was written in the spirit of respect to human, his dignity and rights. It was further mentioned that protection of human rights and freedoms was one of the areas in the focus of attention by the National leader Heydar Aliyev during his leadership in the independent republic. He added that now the President Ilham Aliyev pays special attention to this issue, significant reform actions are carried out in this sphere under the leadership of the head of state.
As a part of those reforms, Z. Ismayilov highlighted the importance of abolishment of death penalty, adoption of relevant laws and programs on human rights, establishment of the Ombudsman institution and other necessary measures. He also noted that as a logical result of reforms in human rights field the actions taken for ensuring full compliance of normative-legal acts with the international human rights standards; preparation and implementation of a new cooperation strategy with international organizations, improvement of the activities of state bodies from human rights provision standpoint, inspiring scientific-analytical work, widening legal awareness raising activity, development of mutual relations between the state and civil society and other measures carried out in this regard are consistent.