Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili və əməkdaşları bələdiyyə seçkilərini müşahidə ediblər
24-12-2019 1736 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatının fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri vətəndaşların seçki hüququnun təmin və müdafiə edilməsindən ibarətdir.
23 dekabr 2019-cu il tarixdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Aparatın və Ombudsmanın Gəncə, Şəki, Cəlilabad və Quba regional mərkəzlərinin əməkdaşları paytaxtda, eləcə də ölkənin 49 şəhər və rayonunun 73 seçki dairəsi üzrə 518 seçki məntəqəsində, o cümlədən hərbi hissələr və penitensiar müəssisələrdə bələdiyyə seçkilərini müşahidə ediblər.
Ombudsman paytaxtın rayonlarında bir sıra seçki dairələri üzrə seçki məntəqələrində, o cümlədən Müdafiə Nazirliyinin Təlim-Tədris Mərkəzində təşkil olunmuş məntəqədə səsvermə prosesini izləyib. O, müasir avadanlıqlar, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, veb-kameralar ilə təchiz olunmuş 13 saylı Xəzər-Pirallahı və 34 saylı Xətai ikinci dairə seçki komissiyalarının inzibati binalarında olub, komissiya sədrləri və üzvləri ilə görüşüb, seçkilərlə əlaqədar ümumi vəziyyəti öyrənib, öz təklif və tövsiyələrini verib. Ombudsman Səbinə Əliyeva məntəqə seçki komissiyalarının üzvləri, habelə müşahidəçilər və seçicilərlə də görüşüb, səsvermə prosesi ilə bağlı müvafiq məlumatlar alıb.
Eləcə də, respublikanın müxtəlif bölgələrində bu prosesdə müşahidəçi qismində iştirak edən Omudsman Aparatının əməkdaşlarından hər saatın tamamında məlumatlar qəbul edilib, seçki prosesi və seçicilərin hüquqlarının təmini ilə bağlı vəziyyət nəzarətdə saxlanılıb.
Siyasi partiyaları, qeyri-hökumət təşkilatlarını təmsil edən, eyni zamanda bitərəf müşahidəçilərin bir-birinə qarşılıqlı hörmət şəraitində bu prosesdə iştirak etdikləri, öz vəzifələrini səlahiyyətləri çərçivəsində yerinə yetirdikləri müşahidə olunub. Müşahidə prosesi müddətində hər hansı bir dövlət qurumunun, o cümlədən icra hakimiyyəti orqanının nümayəndələri və polis əməkdaşları tərəfindən müdaxilə hallarına rast gəlinməyib.
Vətəndaşların seçki hüquqları təmin olunub, o cümlədən əlilliyi olan, yaşlı və müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkən şəxslər üçün seçki hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə bağlı uyğun şərait yaradılıb. Seçicilərin yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinin oxunması üçün seçki məntəqələrinin “çip oxuyan” cihazlarla təmin edildiyi, bir çox məntəqələrdə MSK tərəfindən veb-kameralar quraşdırıldığı, seçkilərin izlənilməsi üçün real şərait yaradıldığı müşahidə olunub.
Eyni zamanda seçkilərin nəticələrinə təsir etməyən bəzi hallar müşahidə olunub ki, həmin məsələlərin yerində məntəqə sədrinə müraciət edilməklə aradan qaldırılması təmin edilib, dairə seçki komissiyaları bu barədə məlumatlandırılıb.
Seçki günü seçki hüquqlarının pozulması ilə bağlı Ombudsmanın ünvanına və qaynar xəttinə hər hansı müraciət daxil olmayıb.
Bələdiyyə seçkiləri ölkə Konstitusiyasına, Seçki Məcəlləsinə və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə həyata keçirilib. Bu isə Azərbaycan Respublikasının hüquqi, demokratik dövlət quruculuğu, insan hüquqlarının təmin edilməsi, milli dövlətçilik ənənələrinin möhkəmləndirilməsi prinsiplərinə sadiq olduğunu bir daha təsdiq edir.

The Commissioner for Human Rights and her staff members carried out observation of municipal elections
24-12-2019 1648 dəfə oxunub
One of the main activity directions of the institution of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan is to ensure and protect the electoral rights of citizens.
On December 23, 2019, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Sabina Aliyeva, staff members of the Office and Ganja, Shaki, Jalilabad and Guba Regional Centers of the Ombudsman observed the municipal elections in 518 polling stations over 73 election constituencies, including in military units and penitentiary institutions in Baku, as well as in 49 cities and districts of the country.
The Ombudsman observed the election process at several polling stations in the districts of Baku, including the station organized in Training-Education Center of the Ministry of Defense. She visited the administrative buildings of Khazar-Pirallahi No.13 and II Khatai district No.34 constituency election commissions, supplied with modern equipment, information-communication technologies and web cameras. The Ombudsman met with chairpersons and members of commissions, got familiar with the general situation on election, put forward her proposals and recommendations. She also met with members of precinct election commissions, observers and voters, got relevant information about voting process.
Furthermore, at the end of each hour information was provided by staff of the Ombudsman Office attending the process as observers in different regions of the republic, thus the situation of election process and ensuring the voters’ rights was under control.
It was seen that the observers representing political parties, non-governmental organizations, also neutral independent observers took part in this process in mutual respect environment, fulfilled their obligations within the scope of competences. No case of interference by representatives of state bodies, including executive authority bodies or police officers encountered in the course of observation process.
Citizens’ voting rights were ensured, appropriate conditions were established for implementing voting rights of persons with disabilities, elderly and persons suffering from different diseases.
It was observed that election stations were supplied with chip readers for reading new generation of identity cards, web cameras had been installed by Central Election Commission in numerous stations, and real conditions were available for election observation.
At the same time, several cases not affecting the results of election were monitored, and prevention of those issues was provided by applying to the chair of station. Constituency election commission was informed about that as well.
On the day of election, no complaint was addressed to the Ombudsman or hotline service with regard to violation of voting rights.
Municipal elections were held in accordance with the Constitution of the country, Election Code and international standards and this confirms again the commitment of the Republic of Azerbaijan to the principles of legal and democratic state-building, ensuring human rights and strengthening the statehood traditions.