“Sağlam ailə-sağlam cəmiyyət” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Cəlilabad Regional Mərkəzi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) Lənkəran bölgəsi üzrə şöbəsi və Lənkəran Şəhər Təhsil Şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Lənkəran rayonunun Şirinsu və Qumbaşı kəndlərində “Sağlam ailə-sağlam cəmiyyət” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
İctimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdiyi bu tədbirlərdə DQİDK Lənkəran bölgəsi üzrə şöbəsinin əməkdaşları Emin Həmidli və Tacəddin Sadıqov, Lənkəran Şəhər Təhsil Şöbəsinin əməkdaşı Cəmil Axundzadə, Liman şəhəri “Cümə” məscidi dini icmasının sədri Vidadi Qurbanzadə, Şirinsu kənd tam orta məktəbinin direktoru Xanlar Abasov, Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov çıxış ediblər. Z.İsmayılovun çıxışı “Ailə münasibətlərinin hüquqi tənzimi” və “Erkən nikahlar boşanmaların əsas faktorlarından biri kimi” mövzularına həsr olunub.
Çıxışlar zamanı cəmiyyətimizdə sağlam ailə modelinin qorunmasının vacibliyi vurğulanıb, zərərli vərdişlərin qarşısının alınmasının ailə dəyərlərinin mühafizəsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik olduğu diqqətə çatdırılıb. Eyni zamanda, gənclərin zərərli vərdişlərdən və radikal dini təsirlərdən qorunmasının zəruriliyi ilə bağlı fikirlər ifadə olunub.

An awareness raising event was held on the topic “Healthy family, healthy society”
Jalilabad Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman), Lankaran Regional department of the State Committee on Religious Associations (SCRA) and Lankaran City Education Department jointly organized awareness raising eventson the topic “Healthy family, healthy society” in Shirinsu and Gumbashi villages of Lankaran district.
Staff members of the SCRA Lankaran Regional Department, Emin Hamidli and Tajeddin Sadigov, representative of Lankaran City Education Department, Jamil Akhundzade, chair of religious community of Liman city “Juma” mosque, Vidadi Gurbanzade, principal of Shirinsu village school, KhanlarAbbasov and head of Jalilabad Regional Center of the Ombudsman, ZiyaIsmayilov delivered speeches in the events. Presentation of ZiyaIsmayilovwas dedicated to topics of “Legal regulation of family relations” and “Early marriage as one of the main reasons of divorces”.
Speeches focused on necessity of protecting healthy family model in the society, special importance of preventing harmful habits from the point of preservation of family values. At the same time, views were shared with regard to importance of protecting young people against bad habits and extremist religious influences.
In conclusion, questions of the participants were answered; exchange of views was conducted on the subject.