Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi Penitensiar Xidmətin 2 saylı istintaq təcridxanasında tədbir keçirib
30-12-2019 1951 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən 31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibətilə Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 2 saylı istintaq təcridxanasında tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov təcridxanada saxlanılan qadın təqsirləndirilən şəxslərə Müvəkkil Səbinə Əliyevanın salamlarını və xoş arzularını çatdıraraq onları qarşıdan gələn hər iki bayram münasibətilə təbrik edib.
Bildirilib ki, Ombudsman həbs və ya məhkum edilmiş şəxslərin, o cümlədən qadınların hüquqlarının qorunması və təmini məsələsinə xüsusi diqqət yetirir. Səbinə Əliyeva Ombudsman kimi penitensiar müəssisələrdə ilk görüşünü məhz qadın məhkumların cəza çəkdikləri 4 saylı müəssisədə keçirib.
Humanizm siyasətinə uyğun olaraq dövlət başçısı İlham Əliyevin mütəmadi Əfv sərəncamları imzaladığı, ölkəmizdə amnistiya aktlarının qəbul olunduğu tədbirdə diqqətə çatdırılıb.
S.Abbasov Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 10 fevral 2017-ci il tarixli “Penitensiar sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi, cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi və cəmiyyətdən təcridetmə ilə əlaqədar olmayan alternativ cəza və prosessual məcburiyyət tədbirlərinin tətbiqinin genişləndirilməsi” barədə Sərəncamının və 3 aprel 2019-cu il tarixli “Məhkəmə-hüquq sistemində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” Fərmanının əhəmiyyətindən bəhs edərək, ölkədə mühüm hüquqi islahatların aparıldığını deyib.
O, Ombudsmanın səlahiyyətləri, Milli Preventiv Mexanizm olaraq fəaliyyət istiqamətləri, müraciət imkanları, qaynar xətləri haqqında məlumat verib, ona ünvanlanan sualları cavablandırıb.
Saxlanılan şəxslər onların hüquqlarının müdafiəsini diqqətdə saxladığına, vəziyyətləri ilə yaxından maraqlandığına görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Görüşdə Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən tədbir iştirakçılarına bayram hədiyyəsi təqdim olunub.

Ganja Regional Center of Ombudsman launched an event in the Pre-trial Detention Facility No. 2
Ganja Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan launched an event in the Pre-trial Detention Facility No. 2 of the Penitentiary Service on the occasion of December 31 - Day of Solidarity of World Azerbaijanis and New Year.
During his speech the Head of the Ganja Regional Center, Sabuhi Abbasov delivered greetings of the Commissioner Sabina Aliyeva to the female accused persons and congratulated them on both forthcoming holidays.
It was noted that the Commissioner pays special attention to the issues of protection and promotion of the rights of the arrested and the convicted, including women’s rights. As the Commissioner, Sabina Aliyeva organized her first meeting to the female penitentiary facility No. 4.
It was also stated that according to the humanism policy, pardons were issued by the country President Ilham Aliyev on a regular basis and acts of Amnesty were adopted.
S. Abbasov also said the significant legal reforms were carried out at the national level by stressing the importance of the Executive Order “On improving work in the penitentiary system, humanization of the punishment policy and expansion of alternative punishments and procedural enforcement measures not associated with isolation from society” of February 10, 2017, as well as of the Presidential Decree on “Deepening the Reforms in the Judicial-Legal System” dated April 3, 2019.
He gave broad information about the Commissioner’s mandate, directions of activity as the National Preventive Mechanism, application opportunities, hotlines, and also answered the questions.
The detainees expressed their thankfulness to the Commissioner for paying special attention to the protection of their rights and for her interest in the situation.