Ombudsman Penitensiar Xidmətin Müalicə Müəssisəsinə baş çəkib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyeva işgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Müalicə Müəssisəsinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmənin məqsədi bu müəssisədə saxlama şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılmasından ibarət olub.
Başçəkmə çərçivəsində Ombudsman müəssisənin müalicə korpuslarına və şöbələrinə, palatalara baxış keçirib, xəstələrin vəziyyəti ilə maraqlanıb, onları fərdi dinləyib, saxlanma şəraiti, tibbi yardımın təşkili, dərman təminatı, qidalanma, sovqat, gəzinti, görüş, telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyəti araşdırıb.
Ombudsman tərəfindən başçəkmə zamanırəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı həmin müəssisədə bir çox məhkum təsadüfi seçim əsasında konfidensial qaydada qəbul edilib, saxlanılma şəraiti, müalicə, tibbi yardım, görüş və digər məsələlər öyrənilib, yerində həlli mümkün olan bir çox müraciətlər təmin olunub.
Fərdi qəbul və görüş zamanı qaldırılan məsələlər araşdırılıb, bir sıra təqsirləndirilən şəxslər və məhkumlar barələrindəki istintaq və məhkəmə icraatından şikayətləniblər. Qəbul edilmiş hər bir şəxsə hüquqi məsləhətlər verilib, Ombudsmana ünvanlanmış müraciətlər qəbul olunub.
Milli Preventiv Qrupunun nümayəndələrinin, o cümlədən ixtisasca həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində əvvəlki başçəkmələr zamanı verilmiş tövsiyələrin icrası vəziyyəti də araşdırılıb. Müəssisədə effektiv psixoloji və sosial xidmətlərin təşkilinə ehtiyac vardır.
Yekunda Müvəkkil tərəfindən müəssisə rəhbərliyi, həkim personalı və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, o cümlədən Avropa Penitensiar Qaydalarına müvafiq şəkildə tibbi xidmətin əlçatanlığının effektiv təmininə nəzarətin gücləndirilməsi, müəssisəyə qəbul məsələləri ilə bağlı müraciətlərdə yer alan çətinliklərin aradan qaldırılması və saxlanma şəraitinin təkmilləşdirilməsi ilə əlaqədar müvafiq tövsiyələr verilib.

Ombudsman carried out a visit to the Treatment Facility of Penitentiary Service
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva carried out a visit without prior notice to the Treatment Facility of the Ministry of Justice Penitentiary Service within the framework of National Preventive Mechanism.
The purpose of the visit, organized on the basis of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman, was to investigate detention conditions and treatment issues, and the status of ensuring the rights of detainees, as well as the received appeals.
Within the framework of the visit the Ombudsman monitored the treatment corps, departments and wards, got acquainted with the health status of patients, heard them in private, invesigated the current situation of rendering medical care, supply of medicaments, nutrition, receiving parcels, walking, visitation, telephone calls.
The Ombudsman received numerous convicts in a confitential manner in the facility on a random basis in order to investigate the treatment issues and got acquainted with conditions of detention, treatment, medical assistance, meeting and other issues; a number of issues were resovled on the spot.
The issues raised during the private reception and meeting were investigated, several accused persons complained about investigation and court proceeding on their cases. Each of the received persons were legally consulted; complaints adressed to the Ombudsman were received.
Within the framework of the visit, the NPG members, including a physician-member, monitored the implementation status of recommendations made during previous visits.
It is needed to organize effective psychological and social services in the facility.
In conclusion, the Commissioner held legal educational discussions with the administration, medical staff and authorized staff members of the facility. She made relevant recommendations with regard to strengthening control over effectively ensuring access to  medical services in accordance with national and international legislation, including European Prison Rules, elimination of shortcomings reflected in the appeals related to admission to the facility and improvement of detention conditions.