Qubada ayrı-seçkiliklə mübarizə mövzusunda təlim-seminar keçirilib
Avropa Şurası və Avropa İttifaqının birgə dəstəyi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin təşkilatçılığı ilə “Ombudsman İnstitutunun  əməkdaşları üçün təcrübədə ayrı-seçkiliklə mübarizə” mövzusunda 29-30 yanvar tarixlərində Qubada təlim-seminar keçirilib. Tədbir Avropa Şurası və Avropa İttifaqının birgə dəstəyi ilə həyata keçirilən “Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində ayrı-seçkilik, nifrət zəminində cinayət qurbanlarının hüquqlarının müdafiəsi üçün məhkəmədənkənar mexanizmlər vasitəsilə ədliyyəyə çıxış imkanlarının (əlçatanlığının) gücləndirilməsi” adlı regional layihə çərçivəsində təşkil olunub.
İlk olaraq Müvəkkil və tədbir iştirakçıları Quba şəhərində xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək önünə gül dəstələri qoyub, dahi şəxsiyyətə dərin ehtiramlarını ifadə ediblər.
Tədbirdə Müvəkkil Səbinə Əliyeva, Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri Zoltan Hernyes, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Yankauskas, Ombudsman Aparatının və Regional Mərkəzlərin əməkdaşları, xarici və yerli ekspertlər, QHT və yerli icmaların nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsman tədbiri giriş sözü ilə açaraq, Azərbaycan Respublikasının ərazisində müxtəlif xalqların, o cümlədən azsaylı etnik qrupların nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma və dostluq şəraitində yaşadıqlarını diqqətə çatdırıb. O, tolerantlıq nümunəsi olan Azərbaycanda multikulturalizmin həm dövlət siyasəti, həm də həyat tərzi olduğunu bildirib. Müvəkkil ölkə Konstitusiyasında və digər milli qanunvericilik aktlarında ayrı-seçkiliyin qadağan olunduğunu, bərabərlik hüququnun təsbit edildiyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan Ombudsmanı Avropa Şurası və Avropa İttifaqı ilə insan hüquqlarının müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlıq edir, o cümlədən hər iki qurumun Yaxşı idarəçilik üzrə Tərəfdaşlıq Birgə Proqramı çərçivəsində təsisat Paris və Kişinyov şəhərlərində keçirilən beynəlxalq tədbirlərdə təmsil olunub və ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi kontekstində onlar üçün bərabər imkanların təmin edilməsinin ədalətlilik prinsipi nöqteyi-nəzərindən əhəmiyyətli olduğu Ombudsman tərəfindən vurğulanıb.
Ötən il “Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurası Konvensiyasının ölkəmiz tərəfindən ratifikasiya olunmasının əhəmiyyətini qeyd edən Ombudsman əhalinin həssas təbəqəsi hesab edilən uşaqların hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsinin güclü bir cəmiyyətin formalaşmasında mühüm rola malik olduğunu bildirib.
Eyni zamanda “Qadınlara qarşı zorakılıq və məişət zorakılığının qarşısının alınması və ona qarşı mübarizə haqqında” Avropa Şurası Konvensiyasının (İstanbul Konvensiyası) ölkəmiz tərəfindən ratifikasiya edilməsi ilə bаğlı təkliflərin də irəli sürüldüyünü bildirən Ombudsman həm bu istiqamətdə, həm də Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən gender bərabərliyinin təmininə dair 5-ci məqsədin milli səviyyədə implementasiyası istiqamətində fəaliyyətin davam etdiriləcəyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Ombudsman tədbirin ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində bilik və bacarıqların təkmilləşdirilməsində, yeni təcrübələrin qazanılmasında faydalı olacağına inandığını bildirib və bütün iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Avropa Şurasının Bakı Ofisinin rəhbəri Zoltan Hernyes,  Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Yankauskas ilk olaraq Səbinə Əliyevanı ölkə Ombudsmanı seçilməsi münasibəti ilə təbrik edib, Ombudsman İnstitutu ilə Avropa Şurası və Avropa İttifaqı arasında olan əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətindəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndiriblər. Açılış nitqlərində adı çəkilən layihənin əhəmiyyətindən danışılıb və layihənin icrası istiqamətində Ombudsman təsisatı ilə əməkdaşlığın önəmi vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində sessiyalarda ayrı-seçkiliklə mübarizədə tətbiq edilən mövcud Avropa standartları, effektiv yanaşmalar, ölkələrin müsbət təcrübələrinə dair interaktiv müzakirələr təşkil olunub və iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Xarici ekspertlər Azərbaycanda müxtəlif xalqların nümayəndələrinin tolerantlıq mühitində mehriban birgəyaşayışını, eləcə də Azərbaycan Ombudsmanının insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi və təmini sahəsindəki çoxşaxəli fəaliyyətini yüksək dəyərləndiriblər.
Tədbir çərçivəsində iştirakçılar Quba Soyqırımı Memorial Kompleksini də ziyarət ediblər.
Tədbirin bağlanış mərasimində çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva seminar çərçivəsində geniş əhatəli və ictimai əhəmiyyətli müzakirələrin aparılmasının ayrı-seçkilik mövzusunda sistemli maarifləndirmə işinə mühüm töhfə olduğunu bildirib. O, ayrı-seçkilik məsələsinin dünyada böyük aktuallıq kəsb etdiyini vurğulayaraq dünya birliyinin - aidiyyəti regional və beynəlxalq qurumların ikili standartlara yol vermədən, adekvat yanaşma ortaya qoymalarının vacibliyindən bəhs edib. Ombudsman Azərbaycan ərazisinin 20 faizinin Ermənistan tərəfindən işğal olunması nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş 1 milyondan çox soydaşımızın fundamental hüquqlarının pozulduğunu bildirərək dünya ictimaiyyətinin ədalətli və qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməsinin, işğalçıya qarşı təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsinin zəruriliyindən danışıb.

A training seminar on anti-discrimination was held in Guba
On January 29-30, a training seminar was jointly organized by the Council of Europe (CoE), the European Union (EU) and the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, on the topic “Anti-discrimination in practice for the field officers of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan” in Guba, Azerbaijan. The event was held within the framework of the regional project on “Strengthening access to justice through non-judiciary redress mechanisms for victims of discrimination, hate crime and hate speech in Eastern Partnership countries”, which is funded by the EU and implemented by the CoE.
Firstly, the Commissioner and participants visited the statue of the National Leader, the founder of modern independent Azerbaijan, Heydar Aliyev in Guba city and expressed their deep respect.
The event brought together the Commissioner Ms.Sabina Aliyeva, head of CoE office in Baku, Mr. Zoltan Hernyes, head of EU Delegation in Azerbaijan, Mr. Kestutis Jankauskas, staff members of the Ombudsman Office and regional centers, foreign and local experts, representatives of NGOs and local communities.
In her speech the Commissioner noted that representatives of different nations, including minorities live in an atmosphere of peace, tranquility, mutual understanding and friendship in the territory of the Republic of Azerbaijan. She emphasized that the Constitution and other legislative acts of the country prohibit discrimination and set forth the right to equality. Noting the cooperation with CoE and EU in different areas of human rights, the Commissioner recalled that the institution was represented in international events held in Paris and Chisinau within the framework of the Programme on Partnership for Good Governance.
The Commissioner stressed the necessity of providing equal opportunities for persons with disabilities to protect their rights in terms of fairness.
The Ombudsman touched upon the importance of ratification of the CoE Convention on Protection of children against sexual exploitation and sexual abuse by our country last year, noted the essential role of the effective child rights protection, which is considered as a vulnerable group of the population, in building a strong society.
At the same time, she informed the participants about proposals for ratification of the CoE Convention on Preventing and combating violence against women and domestic violence and the ongoing activities with regard to this issue, as well as the implementation of Goal 5 (gender equality) of the SDGs at the national level.
In their speeches, Mr. Zoltan Hernyes and Mr.Kestutis Jankauskas congratulated Sabina Aliyeva on her election as the Ombudsman of the country and highly appreciated her efforts for expanding relations between the CoE, EU and Azerbaijani Ombudsman Institution.  During the opening session, the importance of the above-noted project and the cooperation with the Ombudsman institution aimed at implementation of the project was highlighted.
In the course of the training seminar, interactive discussions were conducted with regard to existing European standards, effective approaches, positive country experiences applied with regard to anti-discrimination; relevant questions of participants were answered.
Foreign experts highly appreciated the friendly coexistence of representatives of different nations in Azerbaijan. They also noted the comprehensive activity of the Azerbaijani Ombudsman in the field of protecting and ensuring human rights and freedoms. Within the framework of the event, the participants also paid a visit to Guba Genocide Memorial Complex.
Delivering a speech in the closing ceremony, the Ombudsman mentioned that conducting broad discussions of public importance within the seminar contributed to systemic awareness-raising activities on anti-discrimination. Stressing that the issue of discrimination is of great relevance throughout the world, she noted the importance of putting forward an adequate approach by international community-relevant regional and international organizations without applying double standards. The Commissioner mentioned about violation of fundamental rights of more than one million compatriots, who became refugees and IDPs as a result of the occupation of twenty percent of the territory of Azerbaijan by Armenia and highlighted the necessity of demonstrating a fair and resolute approach and taking immediate measures by the international community against the aggressor.