Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili və əməkdaşları Milli Məclisə seçkiləri müşahidə ediblər
10-02-2020 1329 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatının fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri vətəndaşların seçki hüququnun təmin və müdafiə edilməsindən ibarətdir.
9 fevral 2020-ci il tarixdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyeva, Ombudsmanın Aparatının, Gəncə, Şəki, Cəlilabad və Quba regional mərkəzlərinin əməkdaşları paytaxtda, eləcə də ölkənin 40 şəhər və rayonunun 62 seçki dairəsi üzrə 360 seçki məntəqəsində, o cümlədən hərbi hissələr, istintaq təcridxanaları və cəzaçəkmə müəssisələrində Parlament seçkilərini müşahidə ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva Bakının rayonlarında bir sıra seçki dairələri üzrə seçki məntəqələrində, o cümlədən Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində təşkil olunmuş məntəqədə səsvermə prosesini izləyib. O, müasir avadanlıqlar, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, veb-kameralar ilə təchiz olunmuş 16 saylı Yasamal ikinci dairə seçki komissiyasının inzibati binasında olub, komissiya üzvləri ilə görüşüb, seçkilərlə əlaqədar ümumi vəziyyəti öyrənib, öz təklif və tövsiyələrini verib. Müvəkkil məntəqə seçki komissiyalarının üzvləri, yerli və beynəlxalq müşahidəçilər, habelə seçicilərlə də görüşüb, səsvermə prosesi ilə bağlı müvafiq məlumatlar alıb.
Eyni zamanda respublikanın müxtəlif bölgələrində bu prosesdə müşahidəçi qismində iştirak edən Omudsman Aparatının əməkdaşlarından hər saatın tamamında məlumatlar qəbul edilib, seçki prosesi və seçicilərin hüquqlarının təmini ilə bağlı vəziyyət nəzarətdə saxlanılıb.
Kəskin hava şəraitinə baxmayaraq, seçici fəallığı, habelə siyasi partiyaları, qeyri-hökumət təşkilatlarını təmsil edən, eyni zamanda bitərəf və beynəlxalq müşahidəçilərin bir-birinə qarşılıqlı hörmət şəraitində bu prosesdə iştirak etdikləri, öz vəzifələrini səlahiyyətləri çərçivəsində yerinə yetirdikləri müşahidə olunub. Müşahidə prosesi müddətində hər hansı bir dövlət qurumunun, o cümlədən icra hakimiyyəti orqanının nümayəndələri və polis əməkdaşları tərəfindən müdaxilə hallarına rast gəlinməyib.
Vətəndaşların seçki hüquqları təmin olunub, o cümlədən əlilliyi olan, yaşlı və müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkən şəxslər üçün seçki hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə bağlı uyğun şərait yaradılıb. Seçicilərin yeni nəsil şəxsiyyət vəsiqələrinin oxunması üçün seçki məntəqələrinin “çip oxuyan” cihazlarla təmin edildiyi, bir çox məntəqələrdə MSK tərəfindən veb-kameralar quraşdırıldığı, seçkilərin izlənilməsi üçün real şərait yaradıldığı müşahidə olunub.
Eyni zamanda seçkilərin nəticələrinə təsir etməyən bəzi pozuntu halları müşahidə olunub ki, həmin məsələlərin yerində müvafiq olaraq dairə və məntəqə seçki komissiyasının sədrinə müraciət edilməklə aradan qaldırılması təmin edilib, mərkəzi seçki komissiyası bu barədə məlumatlandırılıb.
Seçki günü Ombudsmanın qaynar xəttinə daxil olmuş müraciət yerindəcə araşdırılaraq qanunamüvafiq addımlar atılmışdır.
Milli Məclisə seçkilər ölkə Konstitusiyasına, Seçki Məcəlləsinə və beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə həyata keçirilib. Bu isə bir daha Azərbaycan Respublikasının hüquqi, demokratik dövlət quruculuğu, insan hüquqlarının təmin edilməsi, milli dövlətçilik ənənələrinin möhkəmləndirilməsi prinsiplərinə sadiq olduğunu təsdiq edir.

The Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan and staff members observed the parliamentary elections
10-02-2020 1260 dəfə oxunub
One of the main activities of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan is to ensure and protect the electoral rights of citizens.
On February 9, 2020, the Ombudsman Sabina Aliyeva, staff members of the Ombudsman Office and Ganja, Sheki, Jalilabad and Guba Regional Centers observed parliamentary elections in 360 polling stations of 62 election constituencies, including military units, pre-trial detention facilities and penitentiary facilities in the capital Baku, as well as in 40 cities and districts of the country.
The Ombudsman Sabina Aliyeva carried out observation of the voting process at a number of polling stations in districts of Baku, including at the polling station organized in Azerbaijan High Military School named after Heydar Aliyev. She visited the administrative building of the Yasamal Second Constituency Election Commission # 16, which is supplied with modern equipment, information and communication technologies, web cameras and met with the members of the commission, learned about the general situation regarding the elections and made proposals and recommendations. The Commissioner then met with members of the Precinct Election Commissions, local and international observers, as well as the voters, and received relevant information about the voting process.
At the end of every hour, the information was received from the staff members of the Ombudsman Office observing the election process in various parts of the country and the situation related to the election process and ensuring the voters’ rights were remained in the focus of attention.
It was observed that voters actively participated in elections, as well as observers representing political parties and non-governmental organizations, also neutral and international observers took part in the process in mutual respect and fulfilled their responsibilities within the scope of their competences. No cases of intervention by any state body, representatives of executive power authority or police officers were encountered in the course of the monitoring process.
Citizens’ voting rights were ensured, proper conditions were created for persons with disabilities, elderly and persons suffering from different diseases to exercise their voting rights. It was observed that the polling stations were provided with chip-reader devices for reading the new generation ID cards of voters. Further, the Central Election Commission installed web cameras at a number of polling stations, and created real conditions for the election observation.
However, some infringements not affecting the results of the elections were observed and were eliminated by addressing the chairman of the Constituency and Precinct Election Commissions respectively, and the Central Election Commission was informed about those issues.
The appeal received by the Ombudsman’s hotline on the election day were investigated on the spot, and appropriate steps were taken in accordance with law.
Conducting the parliamentary election under the Constitution, Election Code and international standards aimed to reaffirm the commitment of the Republic of Azerbaijan to the principles of legal and democratic state-building, ensuring human rights and strengthening national traditions of statehood.