Ombudsman Bakı İstintaq Təcridxanasına baş çəkib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Bakı İstintaq Təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə saxlama şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılmasından ibarət olub.
Ombudsman başçəkmədən öncə istintaq təcridxanasında saxlanılan şəxslərin həmin gün orada olan ailə üzvləri, yaxınları ilə də görüşüb, müraciətlərini dinləyib.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisədə saxlanılan bir çox təqsirləndirilən şəxs, o cümlədən  Süleymanov İlkin İbrahim oğlu istintaq təcridxanasında saxlanılma şəraiti, qidalanma, tibbi yardım, telefon danışığı, görüş və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti, habelə rəftar məsələləri ilə əlaqədar Ombudsman tərəfindən konfidensial qaydada qəbul olunub və dinlənilib.
Milli Preventiv Qrupun üzvlərinin, o cümlədən ixtisasca həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı saxlanılan şəxslərə hüquqları, eləcə də müvafiq qanunvericiliyin tələbləri izah edilib, Ombudsmana ünvanlanmış müraciətləri qəbul olunub, bəzi saxlanılan şəxslər tərəfindən barələrində aparılan istintaqla bağlı qaldırılan məsələlər üzrə hüquqi məsləhətlər verilib, bir sıra müraciətlər isə yerində təmin edilib.
Yekunda Ombudsman tərəfindən müəssisə rəhbərliyi ilə hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun şəkildə həbs yerində saxlanılan şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmini, saxlanma şəraiti ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

19-02-2020 1459 dəfə oxunub
Within the frames of the activity as the National Preventive Mechanism, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva carried out a visit without a prior notice to Baku Pre-Trial Detention Facility under the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.
The aim of the visit conducted based on the OPCAT requirements and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan was to investigate the conditions of detention and treatment in that facility and the status of ensuring the rights of detainees.
Before the monitoring of the facility, the Ombudsman also met with the family members, relatives of the detainees kept in that facility and listened to their complaints.
Within the framework of the visit, a number of accused persons, including Ilkin Ibrahim oglu Suleymanov, were received and heard in a confidential manner by the Ombudsman concerning the status of ensuring their rights related to detention conditions, nutrition, medical assistance, telephone calls, meeting and other rights, as well as the treatment issues in the facility.
The rights of detainees and requirements arising from relevant legislation were explained to them during the visit that was also attended by the members of the National Preventive Group, including a physician-member. The complaints of detainees were received, some detainees were provided with legal consultation concerning the issues raised about the investigation of their cases; several appeals were ensured on the spot.
In conclusion, the Ombudsman held legal awareness discussions with the administration of the facility, made relevant recommendations in accordance with the national and legal legislation on ensuring rights and freedoms of persons kept in the detention places, the custody conditions.