Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilib
26-02-2020 1392 dəfə oxunub
Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən Xocalı soyqırımının  28-ci ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) regional mərkəzləri tərəfindən Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilib. Ombudsmanın Gəncə, Şəki, Quba və Cəlilabad regional mərkəzləri tərəfindən Göygöl, Tovuz, Daşkəsən, Goranboy, Qəbələ, Balakən, Şəki, Zaqatala, Oğuz, Qax, Quba, Şabran, Xaçmaz, Salyan və Cəlilabadda təşkil edilmiş tədbirlərdə  diqqətə çatdırılıb ki, Xocalı faciəsi təcavüzkar erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı apardığı soyqırım və etnik təmizləmə siyasətinin qanlı səhifəsidir. Vurğulanıb ki, Xocalı faciəsi həm bəşəriyyət əleyhinə cinayət, həm də soyqırım faktıdır. Belə ki, insanlar etnik mənsubiyyətlərinə - azərbaycanlı olduqlarına görə xüsusi qəddarlıqla öldürülüb, işgəncələrə məruz qalıblar. Eyni zamanda, 8 ailə tamamilə məhv edilib, 130 uşaq valideynlərindən birini, 25 uşaq isə hər iki valideynini itirib, 1275 insan əsir və girov götürülərək işgəncələrə məruz qalıb, onlardan 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadın və 26 uşağın taleyi bu günədək məlum deyil. Qeyd olunub ki, bu soyqırımı erməni vandalizminin bariz nümunəsidir.
Regional mərkəzlər tərəfindən keçirilmiş tədbirlərdə Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar tarixi həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən ətraflı bəhs edilib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə bu faciəyə siyasi-hüquqi qiymət verilib. Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə  ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlərin davam etdirildiyi, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq kampaniyasının səmərəli nəticələr verdiyi də vurğulanıb. Diqqətə çatdırılıb ki, bir sıra ölkələrin parlamentlərinin müvafiq sənədlərində Xocalıda törədilmiş kütləvi qətllərin soyqırımı aktı olduğu təsdiq olunub, ABŞ-ın 22 ştatının icra və qanunvericilik orqanı Xocalı faciəsini qətliam kimi qiymətləndirərək qətiyyətlə pisləyib.
Tədbirlərdə Ombudsman Səbinə Əliyevanın Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar bəyanatının BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə və Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına ünvanlandığı qeyd olunub.

Regional Centers of the Ombudsman hold a series of events dedicated to the 28th anniversary of Khojaly Genocide
26-02-2020 1313 dəfə oxunub
Regional Centers of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman)  of the Republic of Azerbaijan held a series of events dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly Genocide. During the events organized by the Ombudsman’s Ganja, Sheki, Guba and Jalilabad Regional Centers in Goygol, Tovuz, Dashkesen, Goranboy, Gabala, Balaken, Sheki, Zagatala, Oguz, Gakh, Guba, Shabran, Khachmaz, Salyan and Jalilabad, it was brought into the attention that Khojaly tragedy is a bloody page of the policy of genocide and ethnic cleansing by aggressive Armenian nationalists against the Azerbaijani people. This was emphasized that this tragedy is both a crime against humanity and a fact of genocide. As a result, people were brutally murdered and subjected to torture because of their ethnicity - being the Azerbaijanis. At the same time, eight families were completely annihilated, 130 children lost one of their parents, 25 children lost both parents, 1275 people were taken hostage and tortured, and the fate of 150 of them, including 68 women and 26 children, is still unknown. This  was noted that this genocide is a clear proof of Armenian vandalism.
The events held by regional centers focused on the work carried out in order to convey the historical truths about Khojaly Genocide to the world community. It was noted that at the initiative of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, the tragedy was given a political and legal assessment. At the same time, it was also stressed that consistent and purposeful measures in this direction are being continued under the leadership of the President Ilham Aliyev and international campaign “Justice for Khojaly!” initiated by the Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva has yielded effective results. It was noted that the relevant documents of the parliaments of several countries confirmed the mass killings committed  in Khojaly as an act of genocide; the executive and legislative bodies of 22 States of USA strongly condemned the Khojaly tragedy assessing it as a massacre.
During the events, this was also highlighted that the Ombudsman Sabina Aliyeva’s statement on the 28th anniversary of Khojaly genocide was addressed to the UN Secretary General, UN Security Council, OHCHR, UNHCR, UN Human Rights Council, the heads of the UNICEF, UNESCO, heads of European Union, Council of Europe, OSCE, the International and European Ombudsman Institutes, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation (OIC) and Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission (IPHRC) of the OIC, European Network of Ombudspersons for Children (ENOC), International Peace Bureau, ombudsmen and national human rights institutions of different countries, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries, foreign embassies in Azerbaijan and the Diaspora organizations of Azerbaijan.