Ombudsman 2019-cu il üzrə məruzəsini təqdim edib
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Qanununun 14-cü maddəsinə uyğun olaraq Ombudsmanın ölkədə insan hüquqlarının qorunması haqqında 2019-cu il üzrə məruzəsi hazırlanıb.
Cari il bitdikdən sonra 2 aydan gec olmayaraq Ombudsman illik məruzəni Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edir və həmin məruzə ilə Milli Məclis qarşısında çıxış edir.
İnsan hüquqları üzrə müvəkkilin məruzəsi Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada 2020-ci ilin 27 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilib, müvafiq dövlət qurumlarına göndərilib.
2019-cu il üzrə məruzədə Ombudsmanın Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş, dövlət və yerli özünüidarə orqanları, vəzifəli şəxsləri tərəfindən pozulan insan hüquqları və azadlıqlarının bərpa edilməsi, insan hüquqları pozuntularının qarşısının alınması sahəsində fəaliyyəti, hüquqi maarifləndirmə və elmi-analitik işin nəticələri, ictimaiyyətlə və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığı, beynəlxalq əlaqələri, həmçinin insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli təmin edilməsinə yönəlmiş təklif və tövsiyələri öz əksini tapıb.

Ombudsman submitted the annual report for 2019
The annual report of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the protection of human rights in the country has been prepared on the basis of the Article 14 of the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
Not later than two months after the end of the current year the annual report of the Commissioner is submitted to the President of the Republic of Azerbaijan and reported before the Milli Mejlis (Parliament).
At the same time, the annual report is also submitted to the Cabinet of Ministers, Constitutional Court, Supreme Court and Prosecutor-General.
On February 27, 2020, the annual report was submitted to the President of the Republic of Azerbaijan, and sent to the other state authorities as prescribed by the Constitutional Law.
The annual report for 2019 reflects the Commissioner’s activity in the field of restoration of human rights and freedoms enshrined in the Constitution of the Republic of Azerbaijan and in the international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party and violated by governmental and municipal bodies and officials of the Republic of Azerbaijan, as well as to prevent violation of human rights, results of  legal educational and scientific analytical work, public relations and cooperation with civil society organizations, international relations, as well as the proposals and recommendations aimed at ensuring human rights and freedoms more effectively.
After the hearing in the Milli Mejlis, the report will be published in the mass media for the wide public to get acquainted.