Ombudsmanın Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı davam etdirilir
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş və müvəffəqiyyətlə reallaşdırılan Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramının 4.4-cü bəndində orta ixtisas və ali təhsil müəssisələrində insan hüquqlarının tədrisinin genişləndirilməsi, ümumtəhsil məktəblərində uşaq hüquqlarının pilləli tədrisinin inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulub. Bu kontekstdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Təhsil Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı əsasında orta ümumtəhsil məktəblərində həyata keçirilən Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı davam etdirilir. İnteraktiv şəkildə aparılan tədris prosesində əsas diqqət şagirdlərin uşaq hüquqları sahəsində bilik səviyyəsinin inkişaf etdirilməsinə yönəldilir.
Qeyd etmək lazımdır ki, 2019-2020-ci tədris ilində Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı paytaxtdakı Nərimanov rayonu 36Nəsimi rayonu 54Xətai rayonu 55Xəzər rayonu 121Yasamal rayonu 158Səbail rayonu 189-190Suraxanı rayonu 208Qaradağ rayonu 228Pirallahı rayonu 235Nizami rayonu 238Binəqədi rayonu 244Sabunçu rayonundakı 311 saylı məktəblərdə, habelə respublikamızın regionlarında – DaşkəsənGöygöl, Şabran, Xaçmaz, Lerik, Yardımlı, Qax və Zaqatala rayonlarının hərəsindən bir məktəb seçilməklə ümumilikdə 20 məktəbdə həyata keçirilir.
Tədris prosesində Ombudsman təsisatında uşaqlar üçün anlaşılan tərzdə Azərbaycan dilində hazırlanmış “Uşaq Hüquqları Konvensiyası” adlı kitabça və “Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədrislə bağlı seçilmiş mövzular” adlı dərs vəsaitindən, digər hüquqi nəşrlərdən və plakatlardan istifadə edilir.
Ümumilikdə, 2009-2010-cu tədris ilindən etibarən davamlı olaraq hər il keçirilən Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramına Bakı şəhərinin bütün rayonlarının, ölkənin digər 32 şəhər və rayonunun 190-dan çox məktəbi cəlb edilib, bu prosesdə fərqlənmiş 11 min 500-dən artıq şagird Ombudsman tərəfindən sertifikatla təltif edilib, 900-dən çox direktor və müəllim təşəkkürnamə alıb.
Bütövlükdə, bəhs olunan tədris proqramı uşaq hüquqlarının öyrənilməsi, şagirdlərin bilik və natiqlik bacarıqlarının artırılması, sağlam həyat tərzinin aşılanması və digər istiqamətlərdə mühüm əhəmiyyətə malik olmaqla yanaşı, müvafiq fənn müəllimlərinin insan hüquqları sahəsində ixtisaslaşmasına önəmli töhfədir.

The "Hierarchic Education on Child Rights" project is underway
Paragraph 4.4 of the National Program for Action to Raise Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan envisages enhancing of teaching of human rights at specialized vocational and higher education institutions and develop peer-to-peer teaching of the rights of the child in secondary schools. In this context, the hierarchic education program on child rights in secondary schools is being continued by the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan in collaboration with the Ministry of Education. The focus of the interactive learning process is to develop students’ knowledge on the child rights.
This should be noted that in the 2019-2020 academic year, the hierarchic education program on child rights is being implemented in 20 secondary schools, being one school from districts of Baku and from other regions - Dashkasan, Goygol, Shabran, Khachmaz, Lerik, Yardimli, Gakh and Zagatala.
The booklet “Convention on the Rights of the Child” prepared by the Ombudsman institution in the Azerbaijani language and the manual titled “Selected topics on hierarchic education on child rights”, other legal publications and posters have been used during the implementation of program.
Totally, more than 190 schools in all districts of Baku, 32 other cities and regions of the country have been involved in the annual Hierarchic Child Rights Education Program since 2009-2010, over 11.500 students, also 900 principals and teachers have been respectively awarded with certificates and letters of appreciation of the Ombudsman.
In general, this program is also a crucial contribution to the specialization of relevant subject teachers regarding human rights in addition to teaching children’s rights, improving students’ knowledge and speaking skills, and promoting healthy lifestyles.