Ombudsman Aparatının əməkdaşı Xocalı faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbirdə iştirak edib
Fevralın 26-da Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Xocalı faciəsinin 28-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının elmi-analitik sektorunun baş məsləhətçisi Lamiyə Zeynalova, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının (İKT) Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzinin direktoru Rauf Cabbarov, “Azərbaycan Respublikası Dağlıq Qarabağ Bölgəsinin Azərbaycanlı İcması” İctimai Birliyinin beynəlxalq şöbəsinin müdiri Aybəniz İsmayılova, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin Təşkilati-nəzarət və analitika şöbəsinin aparıcı məsləhətçisi Aynurə Əliyeva və müxtəlif məktəblərdən olan 50 şagird iştirak edib. Eyni zamanda, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İKT-nin Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzinin Bakı, Gəncə, Mingəçevir, Lənkəran şəhərlərindəki, eləcə də Zaqatala, Şamaxı, Qəbələ rayonlarında yerləşən mərkəzləri vasitəsilə 120-yə yaxın şagird birbaşa tədbirə qoşulub.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsman Aparatının elmi-analitik sektorunun baş məsləhətçisi Lamiyə Zeynalova Xocalı faciəsinin bəşəriyyətə qarşı cinayət, həm də soyqırım aktı olduğunu diqqətə çatdırıb. Bu dəhşətli faciə zamanı insanların hüquqlarının, ən əsası, yaşamaq hüququnun kütləvi şəkildə pozulduğunu deyən L.Zeynalova soyqırım qurbanlarının xatirəsinin yad edilməsi, konkret faktlar və tarixi reallıqların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə Ombudsman Aparatı tərəfindən silsilə tədbirlər təşkil edildiyini bildirib. O, hər il olduğu kimi bu il də Müvəkkil tərəfindən Xocalı soyqırımı ilə bağlı verilmiş bəyanatın nüfuzlu beynəlxalq qurumlara, o cümlədən BMT, Avropa İttifaqı, Avropa Şurası, ATƏT-ə, həmçinin müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və səfirliklərinə göndərildiyini deyib.
Tədbir zamanı Xocalı soyqırımı ilə bağlı məlumatlar uşaqlar tərəfindən sosial şəbəkələr vasitəsilə beynəlxalq təşkilatlara, eləcə də xaricdə yaşayan dostlarına çatdırılıb. Bununla da tarixi həqiqətlər bir daha gənc nəsilə və beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə təqdim olunub.

Staff member of the Ombudsman Office took part in an event dedicated to the 28th anniversary of Khojaly Genocide
28-02-2020 1315 dəfə oxunub
On February 26, the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Ministry of Transport, Communications and High Technologies jointly organized an event dedicated to the 28th anniversary of Khojaly Genocide.
The event was attended by Deputy Chairman of the State Committee, Aynur Sofiyeva, Chief Advisor of the Scientific-Analytical Sector of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Lamiya Zeynalova, Director of the Information and Communication Technologies Applying and Training Center of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies (ICT LAB), Rauf Jabbarov, Head of the International Department of the “Azerbaijani Community of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan” Public Union, Aybaniz Ismayilova, Senior Advisor of the Organizational-Control and Analytical department of the State Committee of Republic of Azerbaijan for Refugees and IDPs, Aynura Aliyeva, and 50 students from different schools. At the same time, about 120 students were directly involved in the event through the centers of the ICT LAB in Baku, Ganja, Mingachevir and Lankaran cities, as well as in Zagatala, Shamakhi and Gabala regions.
During the event, the representative of the Ombudsman Office, L. Zeynalova mentioned that Khojaly tragedy was a crime against humanity and an act of genocide. Noting that human rights, most importantly, right to life has been vastly violated during this horrible tragedy, she stated that the Ombudsman Office has been organizing a series of events to commemorate the victims of the genocide and to convey particular facts and historical realities to the international community. She informed that, like previous years, the annual statement issued by the Ombudsman on Khojaly Genocide was addressed to influential international organizations, including the UN, European Union, Council of Europe, OSCE, as well as to the ombudsmen and embassies of various countries.
During the event, children sent the information about Khojaly Genocide to the international organizations, as well as to the friends living abroad through social networks. As a matter of issue, historical facts were once again brought to the attention of younger generation and the international community.