"Azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqi" hesabatının təqdimatına həsr olunmuş konfrans təşkil edilib
31-10-2023 1684 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının və Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqi” hesabatının təqdimatına həsr olunmuş konfrans təşkil edilib.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin əməkdaşları və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, habelə media mənsubları iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edərək, etnik zəmində ayrı-seçkilik, nifrət nəticəsində yaranmış münaqişələrin müasir dövrdə dünyada ən mühüm problemlərdən biri olduğunu bildirib. Müvəkkil etnik zəmində nifrət siyasətinin ümumbəşər dəyərlərə zidd olduğunu, bu cür mənfi halların münaqişələrə səbəb olduğunu söyləyib.
Uzun illər Azərbaycanın bu siyasətin acı nəticələrindən əziyyət çəkdiyini qeyd edən Ombudsman Ermənistanın ölkəmizə qarşı əsassız ərazi iddialarının, bu ölkənin siyasi rəhbərliyinin bölgədəki digər millətlərə qarşı formalaşdırdığı nifrət ideologiyasının etnik təmizləmə və işğalçılıq siyasəti ilə müşayiət edildiyini diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın uzun illər işğal altında saxlanılması və bir milyondan çox insanın öz yurd-yuvalarından didərgin salınaraq qaçqın və məcburi köçkünə çevrilməsinin azərbaycanlılara qarşı aparılan nifrət siyasətinin bariz göstəricisi olduğunu qeyd edib.
Ermənistanda cəmiyyətin müxtəlif təbəqələri, eləcə də dünyanın müxtəlif bölgələrində yaşayan erməni əsilli şəxslər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı nifrət nitqinin kəskin şəkildə ifadə edildiyini deyən Ombudsman bu cür halların İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı və postmüharibə dövründə daha geniş vüsət aldığını, istər sosial şəbəkələrdə, istərsə də mətbuatda ölkəmizə və azərbaycanlılara qarşı açıq şəkildə nifrəti təbliğ edən ifadələrin səsləndirildiyini bildirib.
S.Əliyeva İkinci Qarabağ müharibəsi və postmüharibə dövründə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünü, sülh və insanlıq əleyhinə, habelə müharibə və terrorçuluq cinayətlərini, eləcə də dinc insanların, mülki obyektlərin hədəfə alınmasını ifşa edən faktaraşdırıcı missiyaların həyata keçirildiyini, hesabatlar, bəyanat və müraciətlərin hazırlanaraq yerli və beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları təsisatlarına təqdim olunduğunu qeyd edib.
Sonra Ombudsman Aparatı tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycanlılara qarşı nifrət cinayətləri və nifrət nitqi” adlı hesabat tədbir iştirakçılarına təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Zahid Oruc Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı həyata keçirilən nifrət nitqi və nifrət cinayətinin siyasətə çevrilərək, dövlət idarəçiliyinin ən yüksək səviyyəsinə daşınaraq bütün xalqlara və regiona təhlükə gətirdiyini bildirib. Z.Oruc nifrət nitqinin qanlı terror əməllərinə və əbədi savaşlara səbəb olduğunu qeyd edib.
Xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətlərin Ermənistanın uzun illər davam edən ideologiyasının təzahürü olduğunu bildirib. Nazir müavini İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra dəfələrlə Ermənistana sülh sazişi üçün təklif göndərildiyini, lakin qarşı tərəfin müsbət davranış sərgiləmədiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikası Baş prokurorunun müavini Elmar Camalov Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri, eyni zamanda, postmüharibə dövründə qeydə alınan cinayət faktları üzrə də istintaq aparıldığını, mülki əhalinin qəsdən öldürülməsi, mina partlayışı nəticəsində mülki şəxslərin həlak olması və ağır xəsarətlər alması kimi cinayət faktlarının istintaqının davam etdirildiyini bildirib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Mətin Kərimli xarici ölkələrdə Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən nifrət nitqinin hazırda daha da artdığını qeyd edib, otuz il işğal altında qalmış şəhərlərimizin tamamilə dağıdılmasının, vətəndaşlarımıza qarşı soyqırımı törədilməsinin bu nifrətin əyani sübutu olduğunu diqqətə çatdırıb.

A conference on the presentation of the report on “the Hate Crimes and Hate Speech Against Azerbaijanis” was organized
31-10-2023 1695 dəfə oxunub
In joint cooperation with the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and the Social Research Center, a conference on the presentation of the report on the “Hate Crimes and Hate Speech Against Azerbaijanis” was organized.
The representatives of the Ombudsman Office, the Social Research Center, and civil society organizations took part in the presentation event.
The Ombudsman, Sabina Aliyeva, delivered an opening speech at the conference, saying that ethnic discimination and hatred-based hostilities are one of the most significant problems in the modern world. The Ombudsman noted that ethnic-based policy is against universal values, and such negative instances lead to armed conflicts.
Highlighting that Azerbaijan has suffered from the adverse consequences of this policy for many years, the Ombudsman has also noted that the groundless territorial claims of Armenia against Azerbaijan and the hate ideology formulated by the political leadership of that country against other nations in the region are  accompanied by ethnic cleansing and occupation policies.
The Ombudsman has noted that the long-term occupation of our lands by Armenia and the displacement of more than a million people from their homes, turning them into refugees and internally displaced persons, are clear indicators of the hatred policy against Azerbaijanis.
S. Aliyeva pointed out that the various groups of society in Armenia and people of Armenian origin living across the world have sharply expressed their hatred against Azerbaijanis. She also said that such cases have risen  during the Second Karabakh War and afterwards, wherein statements openly propagating hatred against our country and Azerbaijanis were disseminated, both on social and print media.
S. Aliyeva said that fact-finding missions have been carried out during and after the Second Karabakh War that disclosed Armenia's military aggression against Azerbaijan, crimes against peace and humanity, war crimes and terrorist acts, and the targeting of peaceful individuals and civilian objects. She also added that reports, statements, and appeals that were prepared have been submitted to local and international organizations, ombudspersons of other countries, and national human rights institutions.
At the end of the event, the report on the "Hate Crimes and Hate Speech Against Azerbaijanis" prepared by the Ombudsman Office was, presented to the participants.
During the event, Zahid Oruj, the Chairman of the Board of Directors of the Social Research Center, said that Armenia's hate speech and hate crimes against Azerbaijanis, which became public policy and were escalated to the highest levels of state administration, posed a threat to all nations and the region. Oruj also added that hate speech leads to violent terrorist acts and perpetuates eternal wars.
The Deputy Foreign Minister, Elnur Mammadov, stated that the crimes committed against the Azerbaijani people are a reflection of Armenia's long-standing ideology. He mentioned that after the Second Karabakh War, Azerbaijan sent numerous proposals for a peace agreement to Armenia, but the opposing side did not show a positive attitude.
Elmar Jafarov, the Deputy Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, underlined that investigations have been conducted on the crimes committed during the First and Second Karabakh wars, as well as the criminal acts documented during the post-war period. Furthermore, investigations continue on the deliberate killing of civilians, death tolls and severe injuries caused by mine explosions.
The Chief Office of the Ministry of Education and Science, Metin Kerimli, highlighted that hatred against the Azerbaijani people is currently rising in other countries. He emphasized that the complete destruction of our cities that had been under occupation for three decades and the committed genocide against our citizens serve as clear evidence of this hatred.
At the end, broad discussions and exchanges of opinions were carried out during the conference on the topic.