Koronavirus infeksiyasına qarşı görülən qabaqlayıcı tədbirlərin və sanitar-gigiyenik vəziyyətin öyrənilməsi üçün Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən silsilə monitorinqlər davam etdirilir
19-03-2020 1576 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığına əsasən Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri, o cümlədən Müvəkkilin Gəncə və Şəki regional mərkəzlərinin nümayəndələri tərəfindən Koronavirus (COVİD-19) infeksiyasına qarşı görülən qabaqlayıcı tədbirlərin və sanitariya vəziyyətinin öyrənilməsi üçün Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Bakı İstintaq Təcridxanasına,10 və 17 saylı cəzaçəkmə müəssisələrinə, 2 saylı İstintaq Təcridxanasına və Şəki Penitensiar Müəssisəsinə, habelə Daxili İşlər Nazirliyinin İnzibati Həbs Olunanların Saxlama Mərkəzinə plandankənar başçəkmələr həyata keçirilib.
MPQ-nin ixtisasca həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmələr zamanı həmin müəssisələrin girişində daxil olan şəxslərin hərarətinin ölçülməsi üçün tibb işçisinin xidmət apardığı, həmçinin şəxslərin əllərinin xüsusi dezinfeksiyaedici məhlulla təmizlənməsinin təşkil edildiyi, məhkumların və saxlanılan şəxslərin gündəlik məlumatlandırıldığı, müayinələrin aparıldığı müşahidə olunub. Eyni zamanda Penitensiar Xidmətin təsdiq etdiyi müvafiq qaydalara əsasən, preventiv tədbirlər məqsədilə sovqatların göndərilməsi və kənar şəxslərin məhkumlar və saxlanılan şəxslərlə görüşlərinin məhdudlaşdırıldığı müəyyən edilib.
Həmin müəssisələrin rəhbərliyi və tibb personalı ilə söhbətlər aparılıb, onlara məhkumların və saxlanılan şəxslərin sağlamlıq hüququnun təmin edilməsinə yanaşmalar, habelə cəzaçəkmə müəssisələrinin ticarət köşklərində qida və gündəlik tələbat mallarının qiymətləri yoxlanılıb. Eyni zamanda MPQ-nin həkim üzvü tərəfindən Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın müvafiq tövsiyələri barədə ətraflı məlumat çatdırılıb.
Ombudsmanın MPQ üzvləri tərəfindən müəssisələrdə sanitar-dezinfeksiya tədbirlərinin mütəmadi olaraq davam etdirilməsi, əməkdaşların qoruyucu maska və əlcəklərdən istifadə etmələrinə nəzarətin gücləndirilməsi, onların xidmətdən kənar vaxtlarda Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın müəyyən etdiyi sosial izolyasiya tədbirlərinə ciddi riayət etmələrinin vacibliyi vurğulanıb.
Görüşlər zamanı müəssisə rəhbərliyinin diqqətinə çatdırılıb ki, ölkəmizdə Koronavirus (COVİD-19) infeksiyasının sürətlə yayılmasının qarşısının alınması məqsədi ilə Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın müəyyən etdiyi qaydalara əsasən müvafiq sosial izolyasiya tədbirlərinə uyğun olaraq Ombudsman Aparatında və regional mərkəzlərdə həyata keçirilən insanların canlı qəbulu müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Qeyd olunanlar nəzərə alınaraq, adı çəkilən müəssisə rəhbərlərinə saxlanılan şəxslərin Müvəkkilə ünvanladıqları müraciətlərinin təxirə salınmadan poçt vasitəsilə göndərilməsi tövsiyə olunub.
Şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrdə saxlama şəraiti ilə bağlı məsələlər Ombudsman Səbinə Əliyevanın diqqət mərkəzindədir və monitorinqlər davam etdiriləcək.

NPG members continue monitoring to evaluate the situation with preventive measures and sanitary and hygiene rules to prevent spread the COVID-19
19-03-2020 1577 dəfə oxunub
At the request of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the members of the National Preventive Group (NPG), also the NPG staff from the Ombudsman's Ganja and Sheki regional centers carried out ad-hoc visits to Baku Pre-Trial Detention Facility, Penitentiary Facilities #10 and 17, Pre-Trial Detention Facility #2 and Sheki Penitentiary facility of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice and Detention Center for Administratively Arrested Persons.
In the course of the monitoring conducted with participation of a physician member of the NPG, this was observed that the medical staff member checked the body temperature of the persons bringing to the facility at the entrance, the persons also can clean their hands with special disinfectant solution, convicted and detained persons are provided daily with necessary information, and the persons are undergoing medical examination. At the same time, it was revealed that according to the rules approved by the Penitentiary Service, it was found that due to preventive measures, the sending of parcels and the meetings of  persons from outside with convicts and detainees were restricted.
NPG members conducted interviews with the administration and medical staff of these institutions, and inspected their approaches how to ensure the health rights of convicts and detainees, and the prices of food and daily necessities in the market desks at the penitentiaries. At the same time, a physician member of the NPG provided detailed information on the relevant recommendations of the World Health Organization and the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers.
The NPG members underlined the importance of continuing regular sanitary and disinfection measures, strengthening the control over using of protective masks and gloves of the staff, and following to the social isolation measures as prescribed by the Operational Headquarters.
During the meetings, administration of the facility was informed that the live reception of applicants by the Ombudsman Office and the regional centers was temporarily suspended to prevent the rapid spread of coronavirus (COVID-19) in the country, in accordance with the rules established by the Operational Headquarters. Taking these into account, it was recommended to the heads of the above-mentioned institutions to send the detainees' appeals to the Commissioner by post without delay.
The Commissioner pays special attention to the issues related to the detention conditions in the places, which persons cannot leave on their own will, and the monitoring will be continued.