Ombudsman Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin nümayəndəsi ilə Suriyadakı soydaşlarımızın vəziyyətini müzakirə edib
19-03-2020 1510 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri Elena Aymone Sessera və müdafiə üzrə koordinator Emanuela Bertingi ilə görüş keçirib.
Nazirlər Kabineti yanında Operativ qərargahın tövsiyələrinə uyğun olaraq, videogörüntü qaydasında baş tutan görüşün məqsədi hazırda Suriya Ərəb Respublikasının ərazisində əsir və girov kimi saxlanılan Azərbaycan vətəndaşlarının mövcud vəziyyətinin və onların geri qaytarılması ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsi üzrə qarşılıqlı əməkdaşlığın müzakirəsindən ibarət olub.
İnsan hüquqları üzrə Müvəkkil ötən illərdə Suriyada davam etməkdə olan vətəndaş müharibəsində iştirak etmək üçün bəzi vətəndaşlarımızın ailələri ilə birlikdə həmin ölkəyə getdiklərini bildirib, hazırda müxtəlif silahlı dəstələrin nəzarətində olan çadır düşərgələrində əsir və girova çevrilmiş insanların, xüsusilə qadın və uşaqların dözülməz şəraitdə saxlanıldıqlarını, yaralı və xəstələrin tibbi yardımdan kənarda, baxımsız vəziyyətdə qaldıqlarını vurğulayıb.
Həmin şəxslərin yaxın qohumlarından və ailə üzvlərindən çoxsaylı müraciətlər aldığını, həmçinin onları bir neçə dəfə şəxsən qəbul etdiyini qeyd edən Səbinə Əliyeva müvafiq düşərgələrdə olan uşaqların silahlı dəstələr tərəfindən işgəncələrə məruz qaldıqlarını, bəzi uşaqların ailələrindən zorla alındıqlarını və ya qaçırıldıqlarını həmsöhbətlərinin diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan Nümayəndəliyinin rəhbəri Elena Aymone Sessera Ombudsman təsisatı ilə əməkdaşlığa böyük önəm verdiklərini, qeyd edilən məsələlərin diqqətdə saxlanıldığını, bu sahədə fəaliyyətin əlaqəli şəkildə davam etdiriləcəyini, Suriya düşərgələrində saxlanılan şəxslərin, xüsusilə uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi diqqət ayrılacağını bildirib.
BQXK-nin müdafiə üzrə koordinatoru Emanuela Bertingi isə öz növbəsində Suriyadakı saxlanma yerlərində başçəkmələr aparıldığını, dünyanı cənginə alan koronavirus epidemiyasının ümumi fəaliyyətdə bir sıra çətinliklər yaratdığını, bununla belə, problemin həlli istiqamətində koordinasiyalı şəkildə çalışacaqlarını qeyd edib.
Videogörüşdə Ombudsman Səbinə Əliyeva bu düşərgələrdə vəziyyətin humanitar fəlakət və insan həyatı üçün təhlükəli səviyyədə olduğunu bildirərək, Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin mandatı çərçivəsində Cenevrə Konvensiyalarına uyğun olaraq təxirəsalınmaz tədbirlər görülməsini, o cümlədən Suriyadakı silahlı münaqişənin girovuna çevrilmiş vətəndaşlarımızın maraqlarının müdafiəsində, onlar barədə məlumatların dəqiqləşdirilməsində, bu şəxslərin işgəncəyə və qeyri-insani rəftara məruz qalmalarının qarşısının alınmasında, eyni zamanda onlara humanitar dəstəyin, yaralı və xəstələrə isə tibbi yardımın göstərilməsində, həmçinin Azərbaycana qaytarılmalarında və ailələrinə qovuşmalarında köməklik göstərilməsini xahiş etmişdir.
Elena Aymone Sessera faydalı fikir mübadiləsinə və müzakirələrə görə Ombudsmana minnətdarlığını bildirib, qaldırılan məsələlərin əməkdaşlıq çərçivəsində nəzərə alınacağını qeyd edib.

Ombudsman discussed the situation of Azerbaijanis in Syria with the ICRC Representative in Azerbaijan
19-03-2020 1404 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva held a meeting with the Head of Delegation of the International Committee of Red Cross (ICRC) in Azerbaijan, Elena Ajmone Sessera and the Protection Coordinator, Emanuela Bertingi.
The aim of the meeting, organized in a video conferencing form following the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, was to discuss the current status of the citizens of Azerbaijan held captive and hostage in Syrian Arab Republic at present and the cooperation on implementation of measures to return them back.
The Ombudsman informed that some citizens of Azerbaijan have left for Syria in recent years together with their families to take part in the ongoing civil war. She stressed that persons held captive and hostage in tent camps under the control of different armed groups, in particular, women and children are kept in intolerable conditions, and the wounded d sick people are left without medical care in a neglected situation.
The Ombudsman added that she received numerous appeals from their family members and close relatives and has met with them in person for several times. Sabina Aliyeva noted that armed groups subjected children in camps to torture, some of latter were forcibly taken from their families or abducted.
The Head of ICRC Delegation in Azerbaijan mentioned that they attached great importance to the cooperation with the Ombudsman institution, kept the above mentioned issues in focus. She stated that the coordinated activity in that field will continue and particular attention will be paid to the protection of the rights of persons, especially of children, detained in Syria camps.
In her turn, the Protection Coordinator of the ICRC, Emanuela Bertingi noted that ICRC carried out monitoring in detention places in Syria and added that despite the difficulties in their general activities caused by COVID-19 pandemic spread across the world, actions aimed at solution of problem will be taken in a coordinated way.
During the videoconference, the Ombudsman Sabina Aliyeva has recalled that the situation in those camps is a humanitarian catastrophe and reached a dangerous level for human life. She asked for taking immediate actions within the mandate of the ICRC accordance with the Geneva Conventions and rendering help to protect the interests of citizens who turned out hostage of armed conflict in Syria; to specify the information about them; to prevent torture and inhuman treatment of those persons; to assist in providing humanitarian aid and medical care for the wounded and sick, as well as returning them back to Azerbaijan and their reunion with families.
Elena Ajmone Sessera expressed her gratitude to the Ombudsman for fruitful exchange of views and discussion and noted that the raised issues will be taken into consideration within the mutual cooperation.