Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) ölkədə yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması ilə bağlı fəaliyyəti çərçivəsində uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülən işlərə dair Məlumat
06-04-2020 1418 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının  İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın)  ölkədə yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması ilə bağlı fəaliyyəti çərçivəsində uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülən işlərə dair Məlumat
Dünyada sürətlə yayılan yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyası qlobal pandemiya kimi bütün xalqlar və dövlətlər üçün real təhlükə mənbəyinə çevrilib. Əhalinin sağlamlığının qorunması istiqamətində mübarizə xarakterli və profilaktik tədbirlərin həyata keçirilməsi dövlətlər üçün strateji prioritet kimi çıxış edir.
Azərbaycan Respublikasında da pandemiyanın qarşısının alınmasına əsaslanan yanaşmalar Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının standartlarına uyğunlaşdırılıb, ölkə başçısının göstərişlərinə uyğun olaraq təxirəsalınmaz tədbirlər davam etdirilir, preventiv və effektiv tibbi xidmətlərin təşkili işi gücləndirilməkdədir.
COVID-19 infeksiyasının yayılması qlobal pandemiyanın fəsadlarının uşaq hüquqları prizmasından da araşdırılmasını zəruri edir. Bu fəaliyyət adekvat tədbirlərin səmərəliliyinin artırılması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir. Hazırkı koronavirus pandemiyasının gedişatı uşaqların qloballaşmış infeksion xəstəliklərin mənfi təsirlərinə eyni dərəcədə məruz qalmadığını, bir çox hallarda daha həssas olduqlarını göstərir.
Bu baxımdan, ölkədə koronavirus xəstəliyinin qarşısının alınması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) əhali qruplarının hüquqlarının, o cümlədən uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təmini məsələsini monitorinq edir.
Müvəkkilin Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində dövlət uşaq müəssisələrindəki mövcud vəziyyət nəzarətdə saxlanılmaqla, mövcud imkanlar, uşaqların hüquqlarının təmini, onlarla rəftar, saxlanma şəraiti, gender məsələləri və əlilliyi olanların da vəziyyəti nəzərə alınmaqla effektiv tibbi xidmətlərin təşkili və əlçatanlığı araşdırılmış, məsul şəxslər və qurumlarla müzakirələr aparılmışdır.
Bu ərəfədə internat müəssisələrində yaşayan uşaqlar ailələrinə verilmiş, uşaq evlərində yaşayan və ailələrinə verilmiş uşaqların müəssisələrə geri qayıdışı dayandırılmış, digər qrup müəssisələrdə isə xüsusi karantin rejimi və sosial izolyasiya tədbirləri gücləndirilmişdir.
Araşdırmanın yekunu olaraq verilmiş tövsiyələrdə Uşaq Hüquqları Konvensiyasına, COVID-19-la bağlı BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığın Təlimatına, İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Alt Komitənin (SPT) töviyəsinə və İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Avropa Komitəsinin (CPT) qəbul etdiyi prinsiplər əsasında uşaq evlərində, təhsil, səhiyyə və sosial xidmət müəssisələrində yaşayan uşaqlar və onlarla işləyən şəxslərin pandemiya ilə bağlı bacarıqlara əsaslanan məlumatlandırılmaları, uyğun rəftar və saxlanma şəraitinə nəzarətin gücləndirilməsi, təminat və digər məsələlərlə bağlı müraciətlərin, internet və telefon vasitəsilə alternativ ünsiyyət imkanlarının təmin edilməsi, tibbi və digər sosial xidmətlərə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri yer almışdır.
Qeyd olunmalıdır ki, mövcud epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar uşaqların, habelə onların valideynləri və ya qanuni nümayəndələrinin Ombudsmana əlçatanlığı təmin edilmişdir. Onlar 24 saat ərzində fəaliyyət göstərən qaynar xətlər (012-916 və 050-370-98-96) vasitəsilə Müvəkkilə müraciət imkanına malikdirlər. Eyni zamanda, uşaqların maraqlarını təmsil edən şəxslər  elektron qaydada və sosial şəbəkələr (facebook, twitter) vasitəsilə Müvəkkilə müraciət edə bilirlər.
Müvəkkilin Gəncə, Şəki, Quba və Cəlilabad Regional Mərkəzlərinin yerləşdikləri və əhatə etdikləri ətraf rayonlar, şəhərlər üzrə fəaliyyəti regionlardan olan müraciətlərin yerində araşdırılması, məlumatlandırma tədbirləri baxımından əhali qrupları üçün əlavə imkanlar yaradır.
COVID-19 pandemiyasının qarşısının alınması istiqamətində tədbirlər dövlət və cəmiyyətdən, bütövlükdə ayrı-ayrı insanlardan həmrəylik, birgə əməkdaşlıq və məsuliyyət tələb edir. İnsan hüquqları kontekstində əhalinin müxtəlif qruplarının, o cümlədən uşaq hüquqlarının təmini insanların sağlamlığının qorunması yönündə tədbirlərin effektivliyi baxımından böyük önəmə malikdir.

Information on the activities carried out by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan in the field of child rights protection during the ongoing outbreak of COVID-19 infection in the country
06-04-2020 1420 dəfə oxunub
The new COVID-19 infection, which is rapidly spreading around the world, has become a real source of danger as a global pandemic for all peoples and states. It is a strategic priority for the states to take measures of fighting and prophylactic nature aimed at protecting the health of population.
The approaches based on prevention of the outbreak of pandemic in the Republic of Azerbaijan have been brought in line with the standards of the World Health Organization. In accordance with the instructions of the country President, immediate measures are being carried out, the work on providing preventive and effective medical services is being strengthened.
The outbreak of the COVID-19 infection makes it necessary to investigate the consequences of the global pandemic from the children’s rights perspective. This activity is of great importance with regard to raising efficiency of adequate measures. The course of current coronavirus pandemic shows that children are not equally exposed to the negative impact of the globalized infectious diseases, but in many cases they are more vulnerable.
Thus, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan conducts monitoring on the issue of protecting and ensuring the rights of different population groups, including the children’s rights within the framework of measures carried out to fight against coronavirus disease in the country.
As a part of the Commissioner’s National Preventive Mechanism activity, keeping the current situation in the state child care institutions in focus, the existing opportunities, ensuring children’s rights and treatment of them, detention conditions, also maintaining effective health services and access to them have been investigated taking into account the gender issues and status of persons with disabilities; discussions have been held with the authorized staff members and institutions.
On this eve, the children residing in boarding schools were returned to their families, and returning back of those in children’s homes, who were sent to their families, have been suspended, also special quarantine regime and social distancing measures were enforced in other groups of facilities.
As a result of the investigations, the given recommendations reflected issues like raising awareness of children residing in children’s homes, educational, healthcare and social service establishments and persons working with them on the basis of the UNCRC, COVID-19 Guidance of the OHCHR, Recommendation of SPT and principles adopted by CPT, strengthening control over proper treatment and detention conditions, satisfying applications on supply and other matters, providing options for alternative communication via internet and telephone.
It should be mentioned that access to the Ombudsman has also been ensured for children, as well their parents and legal representatives with regard to current epidemiological situation. They can apply to the Commissioner via 24-hours-active hotlines (012-96 and 050-370-98-96). Meanwhile, persons, who represent children’s interests, can apply to the Commissioner via email and social networking (Facebook, Twitter).
The Commissioner’s Ganja, Sheki, Guba and Jalilabad Regional Centers create further opportunities for the groups of population in regions with respect to investigating the complaints on the spot and conducting awareness-raising activities.
The actions for prevention of COVID-19 pandemic require solidarity, joint cooperation and responsibility from the state and society, as a whole, from individuals. In the human rights context, ensuring the rights of different groups of population, including the children’s rights is significant for the effectiveness of measures in the direction of protecting human health