Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılması ilə əlaqədar miqrantların hüquqlarının müdafiəsi məqsədi ilə həyata keçirdiyi fəaliyyətə dair Məlumat
03-04-2020 1764 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının  İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın)  koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılması ilə əlaqədar  miqrantların hüquqlarının müdafiəsi məqsədi ilə həyata keçirdiyi  fəaliyyətə dair    Məlumat
Dünyada sürətlə yayılmaqda olan yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılmasının bütün bəşəriyyət üçün qlobal təhlükə yaratdığı bir vaxtda insan həyatının qorunması əsas vəzifə kimi diqqət mərkəzindədir.
Epidemiyanın miqyasının və əhatə dairəsinin sürətlə genişləndiyi, pandemiya halı aldığı bir vaxtda əhalinin sağlamlığının qorunması, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının standartlarına uyğun tibbi yardımla təmin olunması və bu xəstəliyə yoluxma hallarının qarşısının alınması məqsədilə ölkəmizdə dövlət başçısının göstərişlərinə uyğun olaraq təxirəsalınmaz tədbirlər görülməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında ölkənin aidiyyəti dövlət qurumlarının rəhbər şəxslərindən ibarət tərkibdə yaradılmış Operativ Qərargah tərəfindən davamlı olaraq həyata keçirilən preventiv və profilaktik tədbirlər, qəbul edilən qərarlar, o cümlədən tətbiq edilən karantin rejimi və sosial izolyasiya işləri getdikcə gücləndirilməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili də ölkədə həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində bütün əhali qruplarının hüquqlarının səmərəli təmini məsələsini nəzarətdə saxlayır. Bu fəaliyyət çərçivəsində miqrantların, o cümlədən əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının təmininə də diqqət yetirilir.
Müvəkkil Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində mövcud vəziyyəti miqrasiya orqanları ilə müzakirə etmiş, COVID-19 infeksiyasının yayılması ilə əlaqədar ölkədə olan, habelə Qanunsuz Miqrantların Saxlanma Mərkəzində saxlanılan miqrantlar üçün yaradılmış imkanlar, karantin şəraiti, sosial vəziyyətlərinə görə tibbi və digər xidmətlərə çıxış imkanı ilə bağlı araşdırma aparmışdır.
Araşdırmanın nəticəsi olaraq, mövcud vəziyyətlə bağlı miqrantların məlumatlandırılması, müraciət imkanlarının təmin edilməsi, tibbi və digər sosial xidmətlərin gücləndirilməsi tövsiyə olunub.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Respublikasında 24 mart 2020-ci il tarixindən xüsusi karantin rejiminin elan edilməsi əsas götürülərək, elektron müraciətlərə üstünlük verilməsi, şəxslər arasında təmasın minimuma endirilməsi və yaşama icazələri ilə bağlı təqdim edilən sənədlərin optimallaşdırıması məqsədilə hazırda ölkə ərazisindəki və məlum səbəblərdən ölkəni tərk edə bilməyən əcnəbilərin müvəqqəti qalma müddətinin uzadılması üçün müraciət edilməsi zərurəti də Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən aradan qaldırılmışdır. Belə ki, 30 aprel tarixinədək ölkədə olma müddəti bitən əcnəbilərin müraciətləri Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən qəbul edilmiş hesab edilir və onların ölkədə olmaları ilə bağlı tələb olunan dövlət rüsumuna dair sənədləşmə ilə bağlı elektron (online) imkanlar da genişləndirilib.
Hazırda Azərbaycanda mövcud epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar tətbiq edilən xüsusi karantin rejiminə uyğun olaraq, Ombudsmanın Aparatında və Regional Mərkəzlərində vətəndaşların canlı qəbulunun müvəqqəti olaraq dayandırılmasına baxmayaraq, hər kəs, o cümlədən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər poçt, onlayn müraciət, e-mail, faks, facebook, twitter habelə 24 saat ərzində xidmət göstərən qaynar xətlər (0503709896 və 012916) vasitəsi ilə Müvəkkilə müraciət edə bilərlər.
Müvəkkilin Regional Mərkəzləri ölkəyə dörd daxilolma, Şimal, Cənub, Qərb və Şimal-Qərb istiqamətlərində yerləşir ki, bu da müraciətlərin yerində araşdırılması, məlumatlandırma tədbirləri baxımından fəaliyyətin effektivliyinə xidmət edir.

Information on the measures carried out by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan for effective protection of the rights of migrants due to the outbreak of coronavirus (COVID-19) infection
03-04-2020 1691 dəfə oxunub
The protection of human lives takes a priority for the world at the current circumstances of the rapid outbreak of new coronavirus (COVID-19) infection as a global pandemic threatening all mankind.
Emergency measures are being taken in accordance with the country President’s directives to  protect the public health, provide medical service, meeting the World Health Organization standards, and prevent further spread of the contagious infection at the time, when the scale and scope of this epidemic rapidly expanded and became a pandemic.
The preventive and protective measures, adopted decisions, as well as quarantine regime and social distancing policy carried out by the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, consisting of heads of the relevant state bodies and agencies, are getting strenghened.
The Commissioner also keeps effective ensuring of the rights of all population groups in her focus within the measures taken by the state. In the frame of this activity, the rights of migrants, including foreigners and stateless persons are paid attention as well.
The Commissioner as a National Preventive Mechanism discussed the current situation with the migration bodies, and conducted investigations with respect to the created environment, quarantine regime, access to medical health and other services taking account of the social status due to the outbreak of coronavirus infection in relation to the migrants residing in the territory of the country and who are placed in the Detention Center for Irregular Migrants.
Consequently, it was recommended raising awaraness of the migrants on the current situation, providing opportunities to apply, and strenghening medical and other social services.
Considering the special quarantine regime declared in Azerbaijan since 24 March, 2020, the State Migration Service has also lifted the necessity for the migrants to apply for an extension of the temporary stay, who are in the country at present time and could not leave the country due to the obvious reasons, in order to prioritize online applications, minimize physical contact between individuals and optimize the application documents submitted for residence permit. Thus, the applications of  foreigners, whose staying period is expired until 30 April, is considered by the State Migration Service as accepted, and online opportunities for documentation concerning state fee required for their stay in the country have been expanded.
Currently, according to the special quarantine regime enacted due to the existing epidemiological situation in Azerbaijan, and, although the live reception of applicants in the Ombudsman Office and its Regional Centers has temporarily been suspended, everyone, including the foreigners and stateless persons can apply to the Commissioner via post, online application, e-mail, fax, social networking (facebook, twitter), as well as 24/7 operating hotlines (0503709896 and 012916).
The location of the four Regional Centers of the Commissioner in the four  directions - North, South, West and Northern-West of the country facilitates the investigation of applications on the spot and the effectiveness of the awareness-raising activities.