Ölkədə həyata keçirilən hüquqi islahatlar çərçivəsində saxlanılan şəxslərin hüquqları genişləndirilir
10-04-2020 1534 dəfə oxunub
Ölkədə həyata keçirilən hüquqi islahatlar çərçivəsində  saxlanılan şəxslərin hüquqları genişləndirilir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) fəaliyyət istiqamətlərindən biri də  şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrdə saxlanılan  şəxslərin hüquqlarının müdafiəsindən ibarətdir.
Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm funksiyalarının icrası çərçivəsində il ərzində Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin rayon-şəhər polis idarə və şöbələrinin müvəqqəti saxlama yerlərinə, İnzibati həbs olunanların saxlama mərkəzinə, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Müvəqqəti saxlama yeri və istintaq təcridxanasına, Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin istintaq təcridxanaları və cəzaçəkmə müəssisələrinə, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Qanunsuz miqrantların saxlanılması mərkəzlərinə və şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi digər müəssisələrdə planlı və plandankənar olmaqla başçəkmələr həyata keçirilir.
Ombudsmanın iştirakı və tapşırığı ilə keçirilmiş başçəkmələr çərçivəsində saxlanılan şəxslərlə rəftar, saxlanma şəraiti, qida təminatı, tibbi xidmətin və asudə vaxtın təşkili, görüş, telefon danışığı və digər hüquqların təmini vəziyyəti, habelə daxil olmuş müraciətlər araşdırılaraq təmin edilib. Bu qəbildən olan müəssisələrdə saxlanılan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində səmərəliliyin artırılması məqsədilə Ombudsman tərəfindən səlahiyyətli dövlət qurumlarına təklif və tövsiyələrə əsaslanan çoxsaylı müraciətlər də edilib.
Ombudsman müraciətlərində hüquqi islahatlar çərçivəsində həbs yerlərində, o cümlədən penitensiar müəssisələrdə və müvəqqəti saxlama yerlərində müasir, effektiv psixoloji xidmətlərin təşkil edilməsini də təklif edib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili tərəfindən başçəkmələrin nəticələrinin, daxil olmuş ərizə və müraciətlərin hüquqi təhlili əsasında müvafiq dövlət qurumlarına təqdim edilmiş, illik məruzələrdə öz əksini tapmış təkliflər normativ hüquqi aktların qəbulu prosesində, eləcə də dövlət qurumlarının gündəlik fəaliyyətində nəzərə alınıb.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 8 aprel 2020-ci il, 130 nömrəli Qərarı əsasında həbs yerlərində və qanunsuz miqrantların saxlanılması mərkəzlərində saxlanılan şəxslərin də psixoloji yardım almaq hüquqlarının təkmilləşdirilməsi və genişləndirilməsi təqdirəlayiqdir.
Müvafiq qərarla “Psixoloji yardım haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada ödənişsiz psixoloji yardım almaq” hüququnun istintaq təcridxanalarının, müvəqqəti saxlama yerlərinin və qanunsuz miqrantların saxlanılması mərkəzlərinin daxili intizam qaydalarına da daxil edilməsi təmin edilib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva pandemiyanın miqyasının genişləndiyi şəraitdə psixoloji vəziyyətləri də nəzərə alınmaqla şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrdə saxlanılan şəxslərin də hüquqlarının təmini məsələlərini diqqətdə saxlayır və səlahiyyətli qurumlara Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyələrinə, COVID-19-la bağlı BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Təlimatına, İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Alt Komitənin (SPT) tövsiyəsinə və İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Avropa Komitəsinin (CPT) qəbul etdiyi prinsiplərə əsaslanmaqla onların hüquqlarının effektiv təmini məsələlərinin nəzarətdə saxlanılmasını tövsiyə edir.

Legal reforms implemented in the country expanded the rights of detainees
One of the directions of activity of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan is to protect the rights of detainees kept in facilities, which persons cannot leave on their own will.
When fulfilling the functions of the National Preventive Mechanism (NPM) by the Ombudsman, planned and ad hoc visits are carried out in the temporary detention places (TDPs) of the district and city police departments and stations, Detention Center of Administratively Arrested Persons of the Ministry of Internal Affairs, TDP and investigation isolator of the State Security Service, pre-trial detention facilities and penitentiary facilities of the Ministry of Justice Penitentiary Service, detention centers for illegal migrants of the State Migration Service and other places under the NPM jurisdiction
During the visits of the Ombudsman or staff members instructed by her, the treatment of detainees, custody conditions, status of ensuring their rights related to food supply, rendering medical service and organization of leisure time, meetings, telephone calls and other rights have been investigated and ensured. For the purpose of increasing efficiency of the protection of the rights of persons detained in these facilities, the Ombudsman addressed the competent state bodies with proposals and appeals based on recommendations.
In her appeals, the Ombudsman proposed to arrange modern and effective psychological services in detention places, including penitentiary institutions and TDPs. The Commissioner’s proposals based on legal analysis of the outcome of
visits, applications and complaints, and submitted to the relevant state authorities or included in the annual reports, have been taken into consideration during the adoption process of normative legal acts, as well as in daily activities of state authorities.
This is commendable that the Decision #130 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated April 8, 2020, improved and expanded the rights of detainees in the places of detention and detention centers for illegal migrants to psychological assistance. According to the decision, the right to receive free psychological consultancy was included in internal disciplinary rules of investigation isolators, temporary detention centers and detention centers of illegal migrants in accordance with the Law of the Republic of Azerbaijan on Psychological Assistance
The Ombudsman Sabina Aliyeva keeps in focus the issues related to ensuring the rights of persons detained in facilities, which they cannot leave on their own will, also bearing in mind their psychological state in the period of widening of the pandemic, and she recommends the competent authorities controlling the issues on effectively ensuring their rights on the basis of recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, COVID-19 Guidance of the OHCHR, Recommendationof SPT and principles adopted by CPT.