Ombudsman təsisatı tərəfindən #evdəqal həştəqi ilə videoçarx hazırlanıb
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın çağırışlarına uyğun olaraq, yeni növ koronavirus (COVID - 19) infeksiyasının qarşısının alınması ilə bağlı ölkəmizdə həyata keçirilən #evdəqal maarifləndirmə kampaniyası çərçivəsində Ombudsman təsisatında çalışan əməkdaşların övladlarının iştirakı ilə videoçarx hazırlanıb.
“Evdə qal – Sağlam ol” və “Biz birlikdə güclüyük” şüarları ilə videoçarxın hazırlanmasında məqsəd insanları xüsusi karantin rejiminin tətbiq olunduğu dövrdə ciddi bir zəruriyyət olmadığı halda evdən çıxmamağa səsləməkdən ibarətdir.
Videoçarxvasitəsilə diqqətə çatdırılıb ki, biz özümüzün, ailə üzvlərimizin, yaxınlarımızın,dostlarımızın, bütövlükdə isə xalqımızın həyatı və sağlamlığı üçün yarana biləcək təhlükəni yalnız bu çağırışlara qoşularaq evdə qalmaqla aradan qaldıra bilərik. Bununla belə hesab edirik ki, gələcəyimiz olan uşaqların evdə qaldıqları dövrdə dərslərinə diqqət yetirmələri, mütəaliə etmələri, imkan daxilində idmanla bərabər incəsənətlə də məşğul olmaları və asudə vaxtlarını səmərəli keçirmələri çox vacibdir.
Buna görə də dövlətimizin ali məqsədi olan insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyət göstərən Ombudsman təsisatı olaraq bir daha hər kəsi hökumət tərəfindən aparılan sosial izolyasiya tədbirlərinə ciddi riayət etməklə məsuliyyətli və nümunəvi davranış nümayiş etdirməyə, eyni zamanda uşaqların hüquqlarına hörmətlə yanaşmağa çağırırıq.

12-04-2020 1697 dəfə oxunub
In response to the calls of the World Health Organization and the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers, a video has been prepared with participation of the children of staff members of the Ombudsman Office to support the awareness raising campaign #StayAtHome, launched in the country for the prevention of new coronavirus infection.
The aim of preparing the video clip under the mottoes “Stay at home-Be healthy” and “We are strong together” was to call for not getting out of home during the special quarantine regime, unless there is a necessity. The video clip is prepared in order to highlight that staying at home, joining the calls, is the only way we can prevent the possible threats
to the lives and health of ourselves, family members, relatives, friends, in general, our people. However we think that it is also important for children to pay attention to their lessons, reading books, also doing art along with sport and spending the leisure time efficiently while they’re staying at home.
Thus, as the Ombudsman institution acting in the field of protecting human rights, which is the highest objective of our state, we urge everyone to strictly adhere to the social distancing measures enacted by the government, to show responsible and commendable behavior, at the same time, to respect the rights of the child.