Ombudsman Aparatının əməkdaşları könüllü qan veriblər
Ölkəmizdə irsi qan xəstəlikləri ilə mübarizə aparılması istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü işlər görülür və bunun nəticəsi kimi bəhs olunan sahədə böyük irəliləyişlər əldə edilib. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın qayğısı nəticəsində Respublika Talassemiya Mərkəzində xəstələrin normal həyat fəaliyyəti təmin olunur, talassemiyalı xəstələr bu mərkəzdə daimi müalicə alır, eləcə də müvafiq tədbirlər nəticəsində qan və onun komponentləri ilə təmin edilirlər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) ölkəmizdə qan xəstəliklərindən, o cümlədən talassemiyadan əziyyət çəkən uşaqların sağlam insan qanına ehtiyacını nəzərə alaraq dəfələrlə ictimaiyyətin diqqətini bu məsələyə yönəltmiş, müxtəlif vaxtlarda qanvermə aksiyaları keçirilmişdir.
Ombudsman aparatının bir sıra əməkdaşları da öz təşəbbüsləri ilə talassemiya xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaqlara dəstək olmaq üçün könüllü qan veriblər.
Qeyd edilməlidir ki, irsi qan xəstəliyi olan talassemiyanın müalicəsində qanköçürmə mühüm rol oynayır. Qanvermə həkim nəzarəti altında həyata keçirilir və yalnız sağlamlıq vəziyyəti buna imkan verən şəxslərdən götürülür.
Ombudsman Aparatının əməkdaşları sağlamlığı və yaşı qan vermək üçün uyğun olan hər bir insanı aksiyada fəal iştirak etməyə çağırırlar.

Staff members of the Ombudsman Office donate blood
Consecutive and purposeful activities are carried out in Azerbaijan in the fight against inherited blood diseases, consequently great progress has been made in this area. As a result of the care of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, president of the Heydar Aliyev Foundation Ms.Mehriban Aliyeva, normal life conditions, as well as blood and its components are provided for the people with thalassemia, who undergo constant treatment in the Thalassemia Center of the Republic, thanks to the relevant measures.
Taking into consideration the need for healthy human blood by children suffering from inherited blood disorders, including thalassemia, in our country, the Ombudsman of Azerbaijan has  drawn the public attention to this issue for several times and organized blood donation campaigns at different times.
Several staff members of the Ombudsman Office have also donated blood on their own initiative to support the children suffering from thalassemia.
It should be noted that blood trasfusion is of paramount importance in the treatment of thalassemia, which is an inherited blood disorder. The process of donating blood is performed under the control of the physician, and blood is only taken from persons, whose health conditions allow it.
The staff members of the Ombudsman Office call everyone, whose health and age is eligible for blood donation, to actively participate in this campaign.