Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində başçəkmələr davam etdirilir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”nın Fakültativ Protokolunda nəzərdə tutulmuş Milli Preventiv Mexanizm funksiyalarının icrası çərçivəsində əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən sosial xidmət, səhiyyə, o cümlədən psixiatriya müəssisələrinə, eləcə də əlilliyi olan şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi digər yerlərə başçəkmələr davam etdirilir.
Bu fəaliyyət çərçivəsində növbəti başçəkmə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Psixiatriya Xəstəxanasına (publik hüquqi şəxs) həyata keçirilib.
BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiya”sı, “Psixi xəstələrin müdafiəsi və psixiatriya yardımının yaxşılaşdırılması prinsipləri”nə, Ruhi xəstələrin saxlanılma şəraitinə və onlara qarşı rəftara dair Avropa Minimum Standartları, “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanunu, “Psixiatriya yardımı haqqında” Qanunun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd yeni növ koronavirus infeksiyasının (COVID-19) geniş yayılmasının qarşısının alınması və onunla mübarizənin gücləndirilməsi üçün tətbiq edilən xüsusi karantin rejimi dövründə həmin müəssisədə saxlanma şəraiti, müyəssərlik, rəftar məsələləri, qidalanma səviyyəsi, tibbi-sosial xidmətlərə çıxış imkanları, daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, hospitallaşdırılmış pasiyentlərin, o cümlədən əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Milli Preventiv Qrupun (MPQ)həkim üzvünün və əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə ekspertin də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin palata və korpuslarına, şöbələrinə, o cümlədən uşaq şöbəsinə, yeməkxanaya, ərzaq anbarına və digər obyektlərə baxışlar keçirilib, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb, çatışmazlıqlar müəyyənləşdirilib.
Başçəkmə zamanı bir neçə şöbədə sıxlığın olduğu müşahidə edilib. Müəssisədə müasir psixoloji və sosial xidmətlərin təşkilinə ehtiyac vardır.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı həmin müəssisənin müvafiq şöbələrində pasiyentlər xüsusi karantin rejimi qaydaları nəzərə alınmaqla qəbul edilərək konfidensial qaydada dinlənilib, hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti, qaldırdıqları məsələlər, sənədləşmə yerində araşdırılıb, habelə onların tibbi yardımla bağlı bir sıra müraciətləri yerində təmin edilib.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, milli qanunvericilik və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq sənədlərə uyğun şəkildə saxlanma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmə ilə bağlı çatışmazlıqlarla, habelə yerində aradan qaldırılması mümkün olan məsələlərlə bağlı tövsiyələr verilib.
Pasiyentlərin yeni növ koronavirus infeksiyasından qorunması üçün mütəmadi olaraq sanitar-gigiyenik vəziyyətin daim nəzarətdə saxlanılmasının, saxlanılan şəxslərin mütəmadi olaraq müayinələrdən keçirilməsinin, dezinfeksiyaedici və qoruyucu vasitələrlə təmin edilməsinin, eləcə də işçi heyətə infeksiyadan qorunma qaydaları barədə maarifləndirici məlumatların verilməsinin əhəmiyyətli olduğu bildirilib.

Visits are underway within the National Preventive Mechanism activities of the Ombudsman
Visits without prior notice are conducted on a regular basis to social service institutions, including psychiatric facilities and other facilities, which persons with disabilities cannot leave on their own will, in fulfilling the Ombudsman’s functions as a National Preventive Mechanism designated in the OPCAT.
The next visit without prior notice was paid to the Republic Psychiatric Hospital (public legal entity) of the Ministry of Health.
The visit was carried out on the basis of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, Principles for the protection of persons with mental illness and the improvement of mental health care, international standards on treatment of persons with mental illness, Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and the Law on Psychiatric Assistance. It was aimed at investigating the status of living conditions, accessibility, treatment, nutrition level, access to medical-social services, investigation of received appeals, ensuring the rights of hospitalized patients, including persons with disabilities, adequate documentation in this facility during the special quarantine regime enacted in the country for the prevention of further spread of the novel COVID-19 and fostering the fight against this virus.
In the course of the visit in which physician-member of the National Preventive Group (NPG) and an expert on the rights of persons with disabilities also participated, the wards, corps and sections of the facility, including section for children, canteen, food storage and other units have been monitored in order to learn the living conditions in the facility. They have investigated the existing situation and documentation on organizing medical care, nutrition, supply of hot and cold drinking water, walking, meeting and phone conversation and identified some deficiencies.
During the visit, it was observed that there were some crowded sections. There was also need for organizing modern psychological and social care services in that facility.
Patients have been heard confidentially in the relevant sections of the facility in accordance with the special quarantine regime rules in order to investigate the treatment of them. Situation with ensuring their rights, issues raised by them and documentation were examined on site, as well as several appeals concerning medical care were provided on the spot.
In conclusion, awareness raising discussions were held with administration and responsible staff members of the facility. They were given recommendations in relation to the shortcomings about living conditions, medical care and documentation, also about the issues, immediate elimination of which was possible, according to the national legislation and international acts to which our country is a party.
It was noted that the permanent control over sanitary-hygienic situation, regular medical examination of patients, providing them with disinfectants and protective equipment, as well as informing the working staff about protection rules against infection are necessary for protection of the patients from the novel coronavirus infection.