Ombudsman bir qrup QHT rəhbəri və hüquq müdafiəçisi ilə onlayn görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva bir qrup QHT rəhbəri və hüquq müdafiəçisi ilə onlayn görüş keçirib.
Onlayn görüşdə Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumunun prezidenti Rauf Zeyni, D.Əliyeva adına Azərbaycan Qadınlarının Hüququnu Müdafiə Cəmiyyətinin sədri Novella Cəfəroğlu, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqasının sədri Sahib Məmmədov, “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun prezidenti Əliməmməd Nuriyev, “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova, Beynəlxalq İnsan Hüquqları Cəmiyyətinin Azərbaycan Milli bölməsinin sədri Səadət Bənənyarlı, İnsan Hüquqları və Qanunçuluğun Müdafiəsi Bürosunun rəhbəri Səidə Qocamanlı, Əlil Təşkilatları İttifaqının prezidenti Davud Rəhimli, Azərbaycan İnsan Hüquqları Mərkəzinin direktoru Eldar Zeynalov və Ədliyyə Nazirliyi yanında İctimai Komitənin üzvü Zaliha Tahirova, həmçinin Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı və Aparatın İşgəncələrin qarşısının alınması şöbəsinin müdiri Rəşid Rumzadə iştirak ediblər.
Müvəkkil onlayn görüşdə iştirak edən QHT nümayəndələrini salamlayaraq qarşıdan gələn müqəddəs Ramazan bayramı və 28 may – Respublika Günü münasibətilə onları təbrik edib, xoş arzularını bildirib.
Səbinə Əliyeva Müvəkkil kimi səlahiyyətlərinin icrasına başladığı ilk günlərdən vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini, qısa zaman kəsiyində təşkil edilən tədbirlərə QHT nümayəndələrin də cəlb olunduğunu, bu əməkdaşlığın gələcək istiqamətlərinin müzakirəsi məqsədilə geniş bir toplantının keçirilməsinin qərara alındığı, lakin yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyası ilə əlaqədar tətbiq olunmuş xüsusi karantin rejiminin tələblərinə əsasən ölkəmizdə kütləvi tədbirlərin müvəqqəti olaraq dayandırılmasına görə canlı görüşün baş tutmadığını bildirib. Ombudsman qeyd edib ki, pandemiyadan sonra QHT nümayəndələri ilə birgə silsilə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Müasir dövrdə QHT-lərin vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu və ölkənin demokratikləşməsi prosesinin vacib elementlərindən birinə çevrildiyi, dövlət tərəfindən həyata keçirilən islahatlarda vətəndaş cəmiyyəti institutlarının fəal şəkildə iştirak etməsinə şərait yaradıldığı, “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramının təsdiq olunması haqqında” ölkə Prezidentinin 2011-ci il 27 dekabr tarixli Sərəncamında bu sənədin həyata keçirilməsində vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə sıx əməkdaşlıq edilməsinin icra orqanları qarşısında bir tapşırıq olaraq müəyyən edildiyi  bildirilib.
Milli insan hüquqları təsisatı olaraq fəaliyyətə başladığı ilk dövrdən müxtəlif profilli çoxsaylı QHT-lərin təmsil olunduğu Ombudsman yanında Müstəqil Ekspertlər Şurasının yaradılmasının əhəmiyyətli olduğunu vurğulayan Müvəkkil vətəndaş cəmiyyəti institutları, o cümlədən QHT-lərlə insan hüquqları sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsinə xüsusi önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman Müstəqil Ekspertlər Şurasının gələcək fəaliyyət istiqamətləri və prioritetlər haqqında məlumat verib, o cümlədən BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri, beynəlxalq təşkilatlara veriləcək hesabatların hazırlanması, qanunvericilik üzrə təkliflərin irəli sürülməsi, hüquqi maarifləndirmə işinin aparılması və digər sahələrdə əlaqələndirilmiş fəaliyyət göstərəcəyini bildirib.
Görüşdə Müstəqil Ekspertlər Şurasının gələcək fəaliyyəti, qanunvericiliyin insan hüquqlarının müdafiəsi baxımından təkmilləşdirilməsi, ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, korrupsiyaya qarşı mübarizə, “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa əlavə və dəyişikliklərin edilməsi istiqamətində Ombudsmanın QHT-lərlə əməkdaşlığı mövzularında səmərəli fikir mübadiləsi aparılıb.
Onlayn görüşdə iştirak edən QHT rəhbərləri tərəfindən Müstəqil Ekspertlər Şurasının fəaliyyətini tənzimləyən Əsasnamənin bir daha müzakirə olunaraq təkmilləşdirilməsi, bəhs olunan Şura nəzdində müxtəlif istiqamətlər üzrə işçi qruplarının formalaşdırılması, Ombudsmanın fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi məqsədilə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq və regional insan hüquq müdafiə təşkilatları ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, təsisatın əməkdaşları ilə birlikdə insan hüquqları sahəsində müvafiq araşdırmaların, monitorinqlərin aparılması, əhalinin müxtəlif kateqoriyalarına ünvanlanan birgə maarifləndirmə işinin təşkili üzrə təkliflər verilib.
Görüş çərçivəsində aparılan müzakirələrin insan hüquqlarının müdafiəsi baxımından əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb və gələcəkdə belə görüşlərin sistemli şəkildə davam etdirilməsi qərara alınıb.

Ombudsman held an online meeting with several NGO directors and human rights defenders
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva held an online meeting with representatives of non-governmental organizations (NGO) and human rights defenders.
The online meeting brought together the president of National NGO Forum, Rauf Zeini, the chair of Azerbaijan Society for Protection of Women’s Rights named after Dilara Aliyeva, Novella Jafaroglu, the chairman of Citizens’ Labour Rights Protection League, Sahib Mammadov, the president of “Constitution” Research Foundation, Alimammad Nuriyev, the chairwoman of “Clean World” Public Union for Support to Women, Mehriban Zeynalova, the Azerbaijan National division of International Human Rights Society, Seadet Benanyarli, the head of Human Rights and Protection of Legality Buro, .Saida Qojamanli, the head of Union of  Disabled People Organizations, Davud Rahimli, the director of Azerbaijan Human Rights Center, Eldar Zeynalov, the member of Public Committee under Ministry of Justice, Zaliha Tahirova. The head of the Ombudsman Office, Aydin Safikhanli and the head of  Department for Prevention of Torture of the Ombudsman Office, Rashid Rumzada joined the online meeting as well.
After greeting the NGO representatives attending the online meeting, the Commissioner congratulated them on the occasion of the Ramadan Holiday and May 28- Republic Day and expressed her warm wishes.
Sabina Aliyeva noted that she had paid special importance to the cooperation with civil society organizations (CSOs) from the first days of her activity as the Commissioner and in that short period of time NGO representatives were involved in organized events. A decision was made to organize a broad meeting aimed at discussing future activity directions, but due to novel coronavirus (COVID-19) infection, it was not possible to hold a live meeting because of cancellation of mass events in the country according to the requirements of a special quarantine regime. The Ombudsman also mentioned that it is planned to hold a series of events jointly with NGO representatives after the pandemic.
She has pointed that NGOs became an important tool in civil society building and the process of democratization of countries. She added that the reforms implemented by the state abled active participation of CSOs, the Presidential Order dated December 27, 2011, On Approval of National Program for Action to Raise Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan designated close cooperation with CSOs as a task for state bodies.
It was hailed as an important step that from the early years of activity as a national human rights institution, a Council of Independent Experts was established by the Commissioner with representation of numerous different-profile NGOs. The Ombudsman provided information about future perspectives and priorities of activities of this Council and added that it would perform coordinated activity in developing reports for UN SDGs and for submission to international organizations, drafting proposals for legislation, conducting legal awareness work and other areas.
During the meeting the participants also exchanged their views on improving legislation with respect to human rights protection, exercising public control,  fighting corruption, cooperation with NGOs in order to making amendments and additions to the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
Directors of NGOs attending the online meeting put forward some proposals about improvement of Regulation of the above-noted Council through further discussions, establishing working groups under the Council acting in different areas, improvement of legislation for further strengthening the Ombudsman’s activity, developing collaboration with international and regional human rights organizations, conducting relevant research and monitoring together with the staff of the Ombudsman Office, organizing joint awareness raising work targeting different population groups.
The participants noted the importance of discussions held within the framework of the meeting in terms of human rights protection and decided to continue such kind of meetings systematically in the future.