Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində regionlarda başçəkmələr həyata keçirilib
23-05-2020 1335 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Gəncə və Şəki şəhərlərindəki Uşaq Evlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən plandankənar başçəkmələr həyata keçirilib.
Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən keçirilmiş başçəkmələrdə məqsəd müəssisələrdə yeni növ koronavirus infeksiyasının (COVİD-19)  yayılması ilə bağlı davam etdirilən qabaqlayıcı tədbirlərin, mövcud sanitariya vəziyyətinin, habelə bu ərəfədə müxtəlif yaş qruplarından olan uşaqların saxlanma şəraiti və xidmət əməkdaşlarının onlarla rəftarı məsələlərinin, eləcə də uşaqların hüquqlarının təmininin araşdırılması olub.
Başçəkmələr çərçivəsində regionlarda yerləşən müəssisələrin bütün obyektlərinə, o cümlədən yataq, dərs və tibb otaqlarına, yeməkxanaya və mətbəxə, asudə vaxtın təşkili üçün nəzərdə tutulmuş otaqlara, ümumi əraziyə baxış keçirilib, şərait və imkanlar araşdırılıb.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə təsadüfi seçim əsasında bu müəssisədə yaşayan uşaqlarla, habelə müəssisə rəhbərliyi, müəllimlər və tibb işçiləri ilə fərdi söhbətlər aparılıb və mövcud vəziyyət öyrənilib.
Gəncə Uşaq Evində karantin rejimi ilə əlaqədar müəssisədə növbəli iş rejiminin davam etdirildiyi, dezinfeksiya işlərinin aparıldığı müşahidə edilib. Müəssisə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən tibbi maskalar və spirtlə, eləcə də koronavirusa qarşı gigiyena qaydaları barədə maarifləndirici bukletlərlə təmin edilib. Uşaq evinin rəhbərliyi uşaqlardan və kollektivdən virusun yoxlanılması məqsədilə analiz götürüldüyünü, nəticələrin neqativ olduğunu bildirib.
Karantin rejimi dövründə uşaqların bir hissəsi valideynləri tərəfindən götürülüb, yoluxma hallarının qarşısı almaq üçün Uşaq Evində yaşayanların  valideynlərlə və digər kənar şəxslərlə görüşləri müvəqqəti olaraq dayandırılıb.
Şəki Qarışıq Tipli Uşaq Evində də karantin rejimi dövründə istifadə məqsədilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən müəssisənin tibbi spirt, maska və əlcəklə təmin edildiyi müşahidə olunub.
Başçəkmə zamanı Uşaq Evinin həkim-pediatr ştatının vakant olduğu, elektrik enerjisi üçün müəssisəyə ayrılmış limitin artrılması, habelə ərzaq anbarında havalandırma sisteminin daimi olaraq işlək vəziyyətə gətirilməsi ilə bağlı tədbirlərə ehtiyac olduğu aşkarlanıb.
Başçəkmələrin yekununda MPQ üzvləri tərəfindən hər iki müəssisənin rəhbərliyi, əməkdaşları və ayrıca olaraq uşaqlarla 2020-ci ilin 18 may -18 iyun tarixlərində Müvəkkilin təşəbbüsü ilə respublikamızda elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyası və Azərbaycan Respublikasının Uşaq hüquqları haqqında Qanunu əsasında hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, uşaq evində saxlanma şəraiti və rəftar məsələləri, o cümlədən koronavirus epidemiyasından qorunmaq üçün sosial məsafə saxlanılması və gigiyena qaydalarına ciddi əməl olunması tövsiyə edilib.

Visits were carried out in regions as part of the National Preventive Mechanism activities of Ombudsman
23-05-2020 1337 dəfə oxunub
Ad hoc visits without prior notice have been carried out to children’s homes in Ganja and Sheki cities within the framework of the National Preventive Mechanism activities of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
The visit was aimed at investigation of preventive measures continued against the spread of novel COVID-19 infection in those facilities, existing sanitary situation, as well as living conditions of children of different age groups and treatment of them by staff members of the facility during the pandemic, also monitoring the status of ensuring the rights of the child.
During these visits all units of the facilities, including bedroom, learning and medical rooms, canteen, kitchen, rooms for spending leisure time, common area were monitored.
In order to investigate treatment issues, the children living in those facilities, administration of facility, teachers and medical workers were interviewed on a random basis, the existing situation was learnt. This was observed that shift work was applied and disinfection measures was carried out at Children's Home of Ganja city due to the special quarantine regime. This facility has been provided with face masks and disinfectants, informational booklets about hygiene rules against COVID-19 by Heydar Aliyev Foundation. The administration of the facility reported that COVID-19 tests were carried out for the children and staff members, the results were negative.
Some children have been taken by their parents and contact of those staying in the facility is temporarily limited with parents and other persons for preventing the spread of infection.
In the visit to Sheki Mixed-type Children’s Home it was found that this facility was also supplied with ethyl alcohol, masks and gloves by the Heydar Aliyev Foundation for the use during quarantine period.
During the visit, it was revealed that there was a vacancy for doctor-pediatrician position in that facility, as well as the measures should be carried out to increase limit allocated for electricity in the facility and to provide permanent working conditions for ventilation in food warehouse.
At the end of visits, the members of National Preventive Group held awareness-raising talks with administration and staff of both facilities and in particular with children on the basis of  the UN Convention on the Rights of the Child, the Law of the Republic of Azerbaijan on the Rights of the Child within the framework of Human Rights Month-long Campaign , announced by the Commissioner for the period between May 18-June 18, 2020. They were recommended to strictly follow the rules regarding conditions of living and treatment, including social distancing and hygiene for the protection against COVID-19 in children’s homes.