“Şərqin ilk demokratik respublikası: Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib
29-05-2020 1336 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi, Gəncə şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsi və Gəncə Gənclər Evi Sosial Xidmət Müəssisəsinin birgə təşkilatçılığı ilə 28 May - Respublika Günü münasibətilə “Şərqin ilk demokratik respublikası: Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçılarını 28 May - Respublika Günü münasibətilə təbrik edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov 18 iyun Milli İnsan Hüquqları günü ərəfəsində Müvəkkil Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə elan olunan 18 may - 18 iyun tarixlərini əhatə edən “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində aidiyyəti dövlət və qeyri-dövlət qurumları tərəfindən ölkənin bütün şəhər və rayonlarında insan hüquqları ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirildiyini qeyd edib. O, bəhs olunan onlayn tədbirin də “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində 28 May – Respublika Gününə həsr olunduğunu bildirib.
Vurğulanıb ki, Şərqin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması milli dövlətçilik tariximizin şanlı səhifələrindən biri, xalqımızın milli azadlıq mücadiləsinin məntiqi nəticəsi kimi olduqca mühüm əhəmiyyətə malikdir. Azərbaycan dövləti Cümhuriyyət tarixi və dəyərlərinə böyük ehtiramla yanaşır, Xalq Cümhuriyyətinin Azərbaycanın dövlətçilik tarixindəki rolu daim xatırlanır, Cümhuriyyət rəhbərlərinin xatirəsi əziz tutulur. Ümummilli lider Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu istiqamətdə atılmış addımlar, qəbul edilmiş qərarlar, imzalanmış sərəncamlar da bunun bariz nümunəsidir.
Tədbirdə çıxış edən Gəncə Gənclər Evi Sosial Xidmət Müəssisəsinin direktoru Amil Qurbanov, Gənclər və İdman Baş İdarəsinin sektor müdiri Rəşad Əlizadə Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının əhəmiyyətinə, həmin dövrdə mövcud olan tarixi və ictimai-siyasi şəraitə nəzər salıblar.
Tədbirdə, həmçinin son dövrlərdə ölkəmizdə həyata keçirilən məhkəmə-hüquq islahatları, cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi, hüquq müdafiə mexanizmlərinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, insan hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli təmininə yönəlmiş institusional islahatlar nəticəsində əldə edilmiş nailiyyətlər diqqətə çatdırılıb, Ombudsman tərəfindən elan olumuş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilən hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin əhalinin hüquqi məlumatlılığının artırılmasında əhəmiyyətli rol oynadığı bildirilib.

An online event titled "The first democratic republic in the East: Azerbaijan Democratic Republic" was held
29-05-2020 1338 dəfə oxunub
Ganja Regional Center of the Ombudsman, Ganja City Youth and Sport Main Department and Ganja City Social Service Establishment jointly organized an online event on the topic “The first democratic republic in the East: Azerbaijan Democratic Republic” on the occasion of May 28 – Republic Day.
After congratulating the participants on the Republic Day, the Head of Ganja Regional Center, Sabuhi Abbasov reminded of the events on human rights organized by state and non-state actors in all the cities and districts of the country within the framework of Human Rights Month-long Campaign held from May 18 to June 18 at the initiative of the Ombudsman.  He added that the event devoted to the Republic Day is also held as part of the Human Rights Month-long Campaign.
He underlined that the establishment of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) as the first democratic republic of the Muslim East became a glorious page of our national statehood history and assumed paramount importance in terms of being a logical result of the struggle of the Azerbaijani people for freedom.
State of Azerbaijan deeply respects the history and values of the ADR; the role of ADR in Azerbaijani statehood is always remembered and their memory is cherished. Actions and decisions in this regard, mainly the Presidential Orders signed by the National leader Heydar Aliyev and the President Ilham Aliyev proved that evidently.
In their speeches during the online event, the head of Ganja City Youth and Sport Main Department, Amil Gurbanov and the head of unit at Ganja City Social Service Establishment, Rashad Alizada highlighted the significance of establishment of ADR and the historical, social-political conditions of that period.
During the event, speakers talked on the recent judicial-legal reforms implemented in the country, humanization of penal policy, improvement of legal protection mechanisms, achievements reached as a result of institutional reforms aimed at more effective protection of human rights and freedoms.
It was noted that legal education events held within the framework of Human Rights Month-long Campaign, declared at the initiative of the Ombudsman, play an important role in increasing the legal awareness of population.