Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində videokonfrans keçirib
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi Astara rayon Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə Müvəkkilin təşəbbüsü ilə ölkəmizdə elan olunan “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “Hər kəsin sağlamlığının qorunması və tibbi yardım almaq hüququ vardır” mövzusunda  videokonfrans formatında tədbir keçirib. Videokonfransda Astara rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Kübra Səmədova, Mərkəzin əməkdaşları və fəal gənclər iştirak ediblər.
Videokonfrans iştirakçılarını Ombudsmanın adından salamlayan Cəlilabad Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının, ölkəmizin vətəndaşlarının layiqli həyat səviyyəsinin təmin edilməsinin dövlətin ali məqsədi kimi bəyan edilib. O bildirib  ki, Prezidenti İlham Əliyevin 2007-ci 18 iyun tarixli “Azərbaycan Respublikasında İnsan hüquqları gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamına əsasən 18 iyun tarixi hər il respublikamızda İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur. Bu əlamətdar gün ərəfəsində Ombudsmanın təşəbbüsü ilə hər il 18 may - 18 iyun tarixlərində “İnsan Hüquqları Aylığı” elan olunduğu və insan hüquqları ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirildiyi vurğulanıb.
Qeyd edilib ki, xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun olaraq əhali qruplarının hüquqi maarifləndirilməsi, xüsusilə də sağlamlıq hüquqlarının təbliğinə əsaslanan məlumatlandırma tədbirləri müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə etməklə həyata keçirilir. Z.İsmayılov sağlamlıq hüququ, hazırkı pandemiya dövründə bu hüququn müdafiəsi, habelə karantin rejiminə və gigiyena qaydalarına əməl edilməsinin  xüsusi əhəmiyyəti haqqında videokonfrans iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin rəhbəri Müvəkkilin xüsusi karantin rejimi dövründə əhali qruplarının hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyəti barədə də iştirakçıları məlumatlandırıb.
Astara rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Kübra Səmədova müzakirə olunan mövzunun əhəmiyyətindən bəhs edərək ölkəmizdə əhalinin sağlamlığının qorunması sahəsində mühüm tədbirlərin həyata keçirilməsi, tibbi-sosial yardımın bütün əhali qrupları üçün mümkünlüyü və bu sahədə əldə olunan uğurlar barədə danışıb.

Jalilabad Regional Center held a videoconference regarding the right to health
Jalilabad Regional Center of the Ombudsman has held a videoconference on the topic “Everyone has a right to protect health and to get medical assistance” with participation of Heydar Aliyev Center of Astara district in the frame of Human Rights Month-long Campaign declared by the Ombudsman. The Director of Astara Heydar Aliyev Center, Kubra Samadova, staff members of the Center and active young persons have joined the videoconference.
After conveying greetings to the participants on behalf of the Ombudsman, the head of Jalilabad Regional Center, Ziya Ismayilov recalled that the Constitution of Azerbaijan has proclaimed the highest goal of the state to ensure human and citizen’s rights and freedoms and adequate conditions of living for the country citizens. He has noted that the according to the Presidential Order “On establishing Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan” of June 18, 2007, this date is marked as Human Rights Day in the country. On the eve of this memorable day, the Ombudsman declares Human Rights Month-long Campaign from May 18 to June 18 and series of events related to human rights are held, he added.
This was also mentioned that the legal awareness raising of population groups, in particular on the right to health, is realized by using modern ITC opportunities because of the special quarantine regime in the country. Z. Ismayilov informed the participants of videoconference about the right to health, particular importance of the protection of this right, as well as of following quarantine regime and hygiene rules during the ongoing pandemic; provided information on the comprehensive activities of the Ombudsman with regard to protecting the rights of groups of population during pandemic.
K. Samadova noted the importance of the discussed topic and spoke about necessary measures aimed at protection of health of population, accessibility of medical-social assistance for all groups of population and the achievements in this field.