Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən məişət zorakılığına qarşı mübarizə ilə bağlı videokonfrans keçirilib
05-06-2020 1615 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə və Cəlilabad regional mərkəzlərinin və Samux rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Ağstafa, Şəmkir, Yevlax, Ağcabədi, Ağdam, Neftçala, Ucar, Lerik, Yardımlı, Astara, Cəlilabad, Masallı, Salyan, Sabirabad, Ağsu, Tərtər, Şəki və Xızı rayonlarında fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzlərinin iştirakı ilə 18 may-18 iyun tarixində keçirilən “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “Koronavirus pandemiyası dövründə məişət zorakılığı ilə mübarizə” mövzusunda regional hüquqi maarifləndirici videokonfrans təşkil edilib.
Çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzin rəhbəri Səbuhi Abbasov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə 18 iyunun  ölkədə “İnsan Hüquqları Günü” kimi qeyd olunduğunu deyib. Diqqətə çatdırılıb ki, bu il də insan hüquqları sahəsində ötən dövrdəki fəaliyyəti bir daha nəzərdən keçirmək, habelə qarşıda duran məsələləri müəyyənləşdirmək məqsədilə Ombudsman Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə mayın 18-dən iyunun 18-dək respublikamızda “İnsan Hüquqları Aylığı” elan olunub.
Vurğulanıb ki, bütün dünyada bir sıra sahələrdə əsaslı çətinliklər yaradan koronavirus pandemiyası ailədaxili münaqişələrin, məişət zorakılığı hallarının da artmasına zəmin yaradıb. Bu səbəbdən bir sıra beynəlxalq təşkilatlar, həmçinin BMT-nin Baş katibi pandemiya dövründə məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində üzv dövlətləri daha geniş fəaliyyətə çağırıb. S.Abbasov bildirib ki, ölkə ictimaiyyətinin diqqətini gender əsaslı zorakılıqla və məişət zorakılığı ilə mübarizəyə cəlb etmək məqsədi ilə Azərbaycan Ombudsman təsisatı geniş maarifləndirmə fəaliyyəti həyata keçirir. Hər il müxtəlif kateqoriyalardan olan əhali qruplarının iştirakı ilə bu mövzuda mərkəzi və yerli dövlət qurumları ilə birgə tədbirlərin təşkil edildiyi, bu istiqamətdə 25 noyabr-10 dekabr tarixləri arasında 16 gün ərzində davam edən gender əsaslı zorakılıqla mübarizə kampaniyası zamanı ənənəvi olaraq müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin və fəaliyyətlərin reallaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb. Videokonfransda, həmçinin “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun müddəaları barədə də iştirakçılara ətraflı məlumat verilib.
Videokonfransda çıxış edən Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzin rəhbəri Ziya İsmayılov Müvəkkil Səbinə Əliyevanın rəhbərliyi ilə ölkəmizdə Ombudsman təsisatı tərəfindən məişət zorakılığına səbəb olan halların aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, bu istiqamətdə maarifləndirmənin zəruri olduğunu, Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən də regional mərkəzin əhatə etdiyi rayonlarda müntəzəm olaraq geniş maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Ziya İsmayılov, həmçinin məişət zorakılığı ilə mübarizədə ölkəmizin bütün rayonlarında fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzlərinin potensiallarından istifadə edilməsinin də səmərəli nəticələr verə biləcəyini qeyd edib.
Tədbirdə iştirak edən bəhs edilən rayonların Heydər Əliyev Mərkəzlərinin nümayəndələri təşkil edilmiş videokonfransda bu aktual mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

Regional centers of Ombudsman held a videoconference on combating domestic violence
Ombudsman’s Ganja and Jalilabad Regional Centers and Heydar Aliyev Center of Samukh district have jointly organized a regional legal awareness-raising videoconference titled “Combating domestic violence during COVID-19 pandemic” and held within the framework of Human Rights Month-long Campaign by involving Heydar Aliyev Centers in Agstafa, Shamkir, Yevlakh, Agjabedi, Agdam, Neftchala, Ujar, Lerik, Yardimli, Astara, Jalilabad, Masalli, Salyan, Sabirabad, Agsu, Terter, Sheki and Khizi districts.
In his speech the head of Ganja Regional Center, Sabuhi Abbasov firstly noted that June 18 is marked as Human Rights Day in Azerbaijan according to the Order of the President Ilham Aliyev dated June 18, 2007. S. Abbasov recalled the ongoing Campaign that is being observed in the republic from May 18 to June 18 at the initiative of the Ombudsman with the purpose of re-analyzing the activities carried out in the human rights field in the past period and to determine the forthcoming duties.
This was emphasized that COVID-19 pandemic, which is creating a number of difficulties in several areas, also caused increasing number of family conflicts and domestic violence cases. In this regard several international organizations, including the UN Secretary-General urged member states to take broader activities directed at prevention of domestic violence during pandemic period.
S. Abbasov mentioned that the Azerbaijani Ombudsman institution conducts extensive awareness raising activity to attract public attention to gender-based violence and domestic violence, adding that every year related events are held in cooperation with central and local state bodies with participation of population groups. He also spoke about various awareness-raising events and actions annually carried out from November 25 to December 10 in the framework of “16 Days of Activism against Gender-based Violence”. The participants of the videoconference were also informed about provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan on Prevention of Domestic Violence.
The head of Jalilabad Regional Center of the Ombudsman, Ziya Ismayilov stressed the importance of measures taken by the Ombudsman institution for elimination of circumstances leading to domestic violence. He stated that Jalilabad Regional Center also organizes large-scale awareness work in the districts falling under its jurisdiction. Z. Ismayilov also mentioned that benefiting from the potential of Heydar Aliyev Centers of all the country districts would effectively contribute in combating domestic violence.
During the videoconference, the representatives from Heydar Aliyev Centers have shared their views related to this topical issue.