Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Azərbaycan  Respublikası Təhsil Nazirliyinin Quba şəhər Valideyn Himayəsindən Məhrum Olmuş Uşaqlar üçün Tam Orta İnternat Məktəbinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri–insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd yeni növ koronavirus infeksiyasının (COVID-19) yayılmasına qarşı görülən qabaqlayıcı tədbirlərin, saxlanma şəraitinin, uşaqlarla rəftarın, onların asudə vaxtlarının təşkilinin, habelə müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin yataqxanalarına, tibb məntəqəsinə, sinif otaqlarına, mətbəxə və digər inzibati otaqlara baxışlar keçirilib, habelə asudə vaxtın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı və sənədləşmə araşdırılıb.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı MPQ üzvləri tərəfindən həmin müəssisədə olan 4 nəfər konfidensial qaydada dinlənilərək, hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti yerində araşdırılıb.
Başçəkmə çərçivəsində MPQ üzvləri tərəfindən müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla 18 may -18 iyun tarixlərində Müvəkkilin təşəbbüsü ilə respublikamızda elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyası və Azərbaycan Respublikasının Uşaq hüquqları haqqında Qanunu əsasında hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, koronavirus epidemiyasından qorunmaq üçün sosial məsafə saxlanılmasına və gigiyena qaydalarına ciddi əməl olunmasına, uşaqlarla rəftar məsələlərinə dair tövsiyələr verilib.

National Preventive Group of the Ombudsman carried out a visit
The members of the National Preventive Group (NPG) carried out a visit without prior notice to Guba city Boarding School for Children deprived of Parental Care, subordinated to the Ministry of Education, upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva.
The visit organized on the basis of OPCAT requirements and of the Constitutional Law on the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan, was aimed at studying the situation with preventive measures taken against spread of novel COVID-19 infection, conditions of living, treatment of children, arrangement of their leisure time, nutrition, water supply, as well as corresponding documentation. The NPG members monitored bedrooms, medical station, classrooms, kitchen and other administrative rooms.
In order to investigate the treatment issues, NPG members heard several persons confidentially in the facility and examined the situation about ensuring their rights on the spot.
During the visit, NPG members held awareness-raising discussions based on the UNCRC and the Law on the Rights of the Child within the Human Rights Month-long Campaign held in Azerbaijan from May 18 to June 18 at the initiative of the Ombudsman. They gave recommendations on maintaining social distance, strictly following hygiene rules for the protection against COVID-19 epidemic, also on the treatment issues.