Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Məlumatı
08.06.2020-ci il tarixdə internet səhifələrində və sosial şəbəkələrdə Bakı şəhərinin Yasamal rayonu ərazisində sərtləşdirilmiş karantin rejimi dövründə qaydaları pozan vətəndaşların polis tərəfindən saxlanması anı ilə bağlı video və fotoşəkillər yayılmışdır.
Kimliyindən asılı olmayaraq hər kəs qanuna riayət etməli və qanun pozuntusuna isə yalnız hüquqi qiymət verilməlidir.
Bu baxımdan internet resurslarında və sosial şəbəkələrdə yayılmış məlumatlar Ombudsman tərəfindən nəzarətə götürülüb. Saxlanılan şəxslər fərdi qaydada yerində qəbul olunub, müraciətləri araşdırılır. Eləcə də saxlanılan şəxslərin ailə üzvlərindən daxil olmuş hər bir müraciətə dərhal reaksiya verilməklə tərəfimizdən araşdırılır və hər bir qanunazidd əmələ hüquqi qiymət veriləcək.
Ombudsman tərəfindən ilkin müraciətlər üzrə Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər nazirinə də müraciət olunub.
Saxlanılan şəxslərin ailə üzvləri və əlavə müraciətlər olduğu təqdirdə vətəndaşlar Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qaynar Xətt üçün ayrılmış 050-370-98-96 mobil nömrəsi ilə əlaqə saxlaya bilərlər.

09-06-2020 1590 dəfə oxunub
On June 8, 2020, videos and photos were disseminated through websites and social networking sites about detention of citizens, who violated the rules during the strict quarantine regime, by police officers in Yasamal district of Baku.
Everyone must obey the law and any violation of law should be assessed only within the legal framework.
In this regard, the Ombudsman has taken control over the information in the online sources and social media. Detained persons have been heard in person on site; their appelas are currently investigated. As well as each appeal lodged by family members of detainees is investigated by immediately reacting. Every unlawful action will be legally assessed.
The Ombudsman has addressed the Minister of Internal Affairs with regard to first incoming appeals.
Family members of detainees and citizens, in case of having other appeals, can call the phone number 050 370 98 96 which is operating as a 24/7 hotline of the Ombudsman.