Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi “İnsan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmləri” mövzusunda onlayn hüquqi maarifləndirmə tədbiri keçirib
11-06-2020 1538 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi, Şəmkir rayon Gənclər və İdman Baş İdarəsi və Şəmkir rayon Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, Şəmkir rayonundan olan gənclərin geniş iştirakı ilə İnsan Hüquqları Aylığı çərçivəsində “İnsan hüquqlarının müdafiəsi mexanizmləri” mövzusunda hüquqi maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov hər il olduğu kimi 18 iyun İnsan Hüquqları günü ərəfəsində 18 may - 18 iyun tarixlərində Ombudsman Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə “İnsan Hüquqları Aylığı” elan olunduğunu bildirib. S.Abbasov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah tərəfindən qəbul edilmiş müvafiq qərarlara əsaslanaraq ölkədə kütləvi tədbirlərin keçirilməsi təxirə salındığından aylıq çərçivəsində əhali qruplarının hüquqi maarifləndirilməsi işləri canlı təmas olmadan, müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının imkanlarından istifadə etməklə həyata keçirilir. O, həmçinin bildirib ki, Ombudsman təsisatı tərəfindən “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramının 5.6-cı bəndinə əsasən gənclərin insan hüquqları, gender bərabərliyi, ekologiya və s. məsələlər üzrə maarifləndirilməsi istiqamətində də müntəzəm olaraq tədbirlər həyata keçirilir.
Onlayn tədbirdə S.Abbasov gənclərə insan hüquqlarının müdafiəsinin milli və beynəlxalq mexanizmləri barədə ətraflı məlumatlar verərək, həmin mexanizmlərə, xüsusilə də Ombudsman Aparatına müraciət etmək qaydaları, Müvəkkilin səlahiyyətləri, qaynar xətt nömrələri, regional mərkəzlərin ünvanları barədə ətraflı məlumat verib.

11-06-2020 1460 dəfə oxunub
Ganja Regional Center of the Ombudsman, Shamkir Department of Youth and Sport and Youth Development and Career Center jointly organized an online awareness raising event on Mechanisms for Human Rights Protection” with participation of young people from Shamkir district.
The head of the Ganja Regional Center of the Ombudsman, Sabuhi Abbasov spoke about the annual Human Rights Month-long Campaign that has been declared for May 18-June 18, 2020, at the initiative of the Ombudsman Sabina Aliyeva. Noting the cancelling of mass events according to the decision of Operational Headquarters of the Cabinet of Ministers, he added that this year awareness raising events are organized through using the ICT opportunities. S. Abbasov mentioned that the Ombudsman institution takes regular actions in accordance with the clause 5.6 of State Program on Azerbaijani Youth in 2017-2021 for raising awareness of young people on human rights, gender equality, environment and other issues.
During the online event S. Abbasov informed the participants about national and international mechanisms for human rights protection. He provided details about rules of applying to those mechanisms, in particular to the Ombudsman Office, the competencies of the Ombudsman, hotline numbers and the address of regional centers.