Ombudsman Aparatı və BDU-nun birgə təşkilatçılığı ilə respublika virtual elmi konfransı keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsinin “İnsan hüquqları və informasiya hüququ” UNESCO kafedrasının birgə təşkilatçılığı ilə “İnsan hüquqlarının təmini Azərbaycan dövlətinin ali məqsədidir” mövzusunda respublika virtual elmi konfransı keçirilib.
Ombudsmanın təşəbbüsü ilə elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilən tədbiri BDU-nun Hüquq fakültəsinin dekanı Əmir Əliyev açaraq ölkəmizdə insan hüquqları və azadlıqlarının qorunması istiqamətində görülmüş işlər və konfransın mövzusu barəsində məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyeva virtual konfransı giriş sözü ilə açaraq onun işinə uğurlar arzulayıb, iştirakçıları 15 iyun - Milli Qurtuluş günü və İnsan Hüquqları Günü münasibətilə təbrik edib. O, ölkəmizin Konstitusiyasında insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının, ölkəmizin vətəndaşlarının layiqli həyat səviyyəsinin təmin edilməsinin dövlətin ali məqsədi kimi bəyan edildiyini diqqətə çatdırıb. Müvəkkil bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində ilk strateji sənəd olan “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı” təsdiq edilib və insan hüquqlarının təmini dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən olunub. “Azərbaycan dövlətinin insan hüquqlarına verdiyi ali dəyərin bariz təzahürüdür ki, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamına əsasən, insan hüquqlarına dair ilk strateji sənədin qəbul edildiyi 18 iyun tarixi respublikamızda Milli İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur”,-deyə S.Əliyeva vurğulayıb.
O, mayın 18-dən iyunun 18-dək ölkədə “İnsan Hüquqları Aylığı”nın elan olunduğunu, bu təşəbbüsə dövlət və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının aktiv şəkildə qoşulduğunu, insan hüquqları mövzusunda silsilə tədbirlər keçirildiyini diqqətə çatdırıb. İnsan hüquqlarının ali təhsil müəssisələrində tədrisinin gənclərin hüquq düşüncəsinin inkişafına təkan verdiyini deyən Müvəkkil Ombudsman təsisatının Bakı Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq etdiyini, bu kontekstdə mühüm təşəbbüslərin həyata keçirildiyini bildirib. “Ombudsman təsisatı ilə Bakı Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var və inanıram ki, əməkdaşlığımız bundan sonra da uğurla davam edəcək”,-deyə Müvəkkil Səbinə Əliyeva əlavə edib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərlik etdiyi illərdə insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini, bu istiqamətdə qanunvericilik bazasının zənginləşdirildiyini və mühüm uğurlar əldə olunduğunu bildirib. Hazırda bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini deyən rektor rəhbərlik etdiyi universitetin müasir çağırışlara və tələblərə imkan verən hüquqşünas-kadrların yetişdirilməsinə böyük önəm verdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən Ombudsman Aparatının rəhbəri və əməkdaşları, universitetin Hüquq fakültəsinin dekanı və müəllimləri insan hüquqlarının qorunmasının müxtəlif aspektləri barədə elmi-nəzəri məsələləri və analitik qənaətlərini diqqətə çatdırıblar.

12-06-2020 1592 dəfə oxunub
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and UNESCO Chair on Human Rights and Information law of the Baku State University (BSU) jointly held an online academic conference titled “Ensuring human rights is the highest goal of the state in Azerbaijan”.
Amir Aliyev, the dean of the Law Faculty of BSU, spoke about the activities carried out in Azerbaijan for the protection of human rights and freedoms, also about the topic of the conference that was held in the framework of Human Rights Month-long Campaign announced by the Ombudsman.
The Commissioner for Human Rights, Sabina Aliyeva delivered an opening speech at the conference and congratulated the participants on June 15-National Salvation Day and June 18-Human Rights Day in Azerbaijan. “The Constitution of Azerbaijan proclaims ensuring human rights and freedoms, a proper standard of living for the citizens of the country as the highest objective of the state”, she stated. She added that on June 18, 1998, the National leader Heydar Aliyev approved the State Program on the Protection of Human Rights - the first strategic document in human rights field and set it as a priority of the public policy to ensure human rights. “It’s an evident proof of the value towards human rights in Azerbaijan that June 18 is marked as the Human Rights Day in our country according to the Order signed by the President Ilham Aliyev on June 18, 2007, with respect to the date of adoption of the first strategic tool on human rights”, the Commissioner noted.
The Ombudsman drew attention to the Human Rights Month-long Campaign announced for May 18-June 18 which actively involved state bodies and civil society organizations in a range of events. Noting that human rights education in higher education institutions gives rise to developing the legal thinking of young people, the Commissioner recalled that the Ombudsman institution and BSU is linked via cooperation and numerous significant initiatives have been implemented in this context. “The Ombudsman institution and BSU own wide opportunities for cooperation, and I believe that our collaboration will further successfully develop”, she added.
The rector of BSU, Elchin Babayev mentioned that during the National Leader Heydar Aliyev’s leadership of the country special attention was paid to the protection of human rights and freedoms, relevant legislative framework enhanced and significant achievements were made. Adding that this policy is now maintained by the President Ilham Aliyev, the rector emphasized that Baku State University gives particular importance to educate lawyers, who are able to meet new challenges and requirements.
The head of the Ombudsman Office and other staff members, the dean and teachers of law faculty of the university also delivered speeches focused on scientific-theoretical problems and analytical conclusions regarding various aspects of human rights protection.