Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) kütləvi informasiya vasitələrinə və sosial şəbəkə istifadəçilərinə Müraciəti
15-06-2020 1663 dəfə oxunub
“Məlum olduğu kimi, Azərbaycanda yeni növ koronavirus infeksiyasının (COVID-19) geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində dövlət tərəfindən ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər davam etdirilir. Ötən müddət ərzində xüsusi karantin rejimi dövründə həyata keçirilən təxirəsalınmaz tədbirlərin qanunauyğun nəticəsi kimi, yoluxma hallarının sayı minimuma endirilmiş, ölüm halları çox aşağı səviyyədə olmuş, xüsusi rejimli xəstəxanalarda müalicə olunaraq sağalanların sayı isə yeni yoluxma hallarının sayını kəskin üstələmişdir. Amma xüsusi karantin rejiminin yumşaldılmasından sonra infeksiyaya yoluxma halları yenidən artmışdır ki, bunun da başlıca səbəbi bir çox insanın müəyyən olunmuş qaydalara, o cümlədən sosial məsafənin qorunması, tibbi maska kimi qoruyucu vasitələrdən istifadə edilməsi tələblərinə əməl etməməsi, eləcə də şəxsi gigiyena normalarının pozulmasıdır. Heç şübhəsiz, indiki şəraitdə pandemiya ilə mübarizənin effektivliyi vətəndaşların davranışından və məsuliyyətli yanaşmasından asılıdır. Eyni zamanda, kütləvi informasiya vasitələri bu istiqamətdə maarifləndirmə və təbliğat işini düzgün təşkil etməklə dövlətin pandemiya ilə mübarizəsinə ictimai dəstəyini davam etdirməlidir.
Təəssüflə bildiririk ki, son zamanlar koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar heç bir elmi əsası olmayan, konspiroloji nəzəriyyələrə əsaslanan məlumatlar KİV tərəfindən yoxlanılmadan, təhlil edilmədən tirajlanır. Bu isə ictimai rəyə neqativ təsir göstərərək insanlarda səhv fikir formalaşdırır, məsuliyyət hissini aşağı salır. Nəticə etibarilə, cəmiyyət üzvləri maska taxmaq, sosial məsafə saxlamaq, şəxsi gigiyena normalarına əməl etmək kimi sadə üsullardan istifadə etməkdən yayınırlar. Həm KİV nümayəndələrini, həm də sosial şəbəkə istifadəçilərini vətəndaş məsuliyyəti nümayiş  etdirməyə, əsassız məlumatları yaymamağa çağırırıq”.

MESSAGE by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to the mass media outlets and social network users
15-06-2020 1666 dəfə oxunub
As it is well known, constant and purposeful actions are being continued by the State to prevent the spread of the novel coronavirus infection (COVID-19). During the past period of special quarantine regime, as a legitimate result of the taken urgent measures, the number of infections has fallen, the deaths got down and the number of the recovered, being treated in special hospitals has prevailed the cases of new infections. However, following the mitigation of the special quarantine regime, the number of infections has increased again mainly since many people do not follow certain rules launched, including requirements for keeping social distancing, using protective equipment such as medical masks, and standards for personal hygiene. Doubtless, at this challenging time, the effectiveness of the fight against the pandemic depends on civilian behaviors and responsibility. At the same time, the media outlets should publicly support the state in disease containment through properly organizing awareness-raising and propaganda in this area.
Regretfully, we should acknowledge that it is now the media outlets circulating the coronavirus pandemic-related conspiracy theories, without having any scientific basis, examination, and analysis. Consequently, this, in turn, negatively affects public opinion, gives rise to misconceptions, and minimizes social responsibility. So, society refuses simple rules like to wear a face mask, to keep social distancing, and to follow personal hygiene. We urge both, mass media outlets and social network users to demonstrate civic responsibility and avoid disseminating groundless news.