Azərbaycan Ombudsmanının Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 2023-cü il 17 noyabr tarixli qərarı ilə bağlı münasibəti
18-11-2023 1578 dəfə oxunub
“İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının qarşısının alınması haqqında” Beynəlxalq Konvensiyanın tətbiqi ilə bağlı Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi tərəfindən 17 noyabr 2023-cü il tarixində qəbul edilmiş müvəqqəti tədbirlər barədə qərar Ermənistanın Azərbaycana qarşı əsassız iddialarını hüquqi müstəvidə bir daha təkzib etmiş oldu.
Ölkəmizə qarşı müxtəlif platformalarda irəli sürülən ittihamyönümlü fikirlərin əksəriyyəti Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi tərəfindən rədd edilməklə yanaşı, bu fikirlərin hər hansı faktoloji əsasının olmaması bir daha təsdiq olunmuşdur.
Tolerantlığın Azərbaycanda möhkəm təməl sütunları, zəngin ənənələri, dərin tarixi və mədəni kökləri vardır. Ölkəmizdə yaşayan müxtəlif millətlərə və dinlərə mənsub insanların hüquq və azadlığının təmininə, mədəni müxtəlifliyinə, birgəyaşayış qaydalarına, onların inkişafı və harmonizasiyasına dövlət səviyyəsində diqqət göstərilir. Azərbaycan dövləti tərəfindən davamlı olaraq Qarabağın erməni əsilli sakinlərinin hüquqlarının təmini ilə əlaqədar beynəlxalq hüquqi öhdəliklərinə sadiqliyini bəyan edən çağırışlar edilir, həmin şəxslərin təhlükəsizliyinə və humanitar ehtiyaclarının qarşılanmasına təminat veriləcəyi yüksək səviyyədə bildirilir, erməni əsilli sakinlərin reinteqrasiyası istiqamətində əməli addımlar atılır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, milliyyətindən, dinindən, irqindən, etnik və digər mənsubiyyətindən asılı olmayaraq ölkəmizdə yaşayan hər bir kəsin hüquq və azadlıqlarının təmini sahəsində fəaliyyətimizi həyata keçiririk.
Qarabağda yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarımızın milli qanunvericilikdə və beynəlxalq sənədlərdə təsbit edilmiş hüquq və azadlıqlarının təmini və müdafiəsi məsələsi də daim Ombudsmanın diqqət mərkəzindədir.

The Opinion of the Ombudsman of Azerbaijan concerning the Order of the International Court of Justice dated November 17, 2023
18-11-2023 1482 dəfə oxunub
The Order on the provisional measures issued by the International Court of Justice concerning the application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination on November 17, 2023, once again rejects Armenia’s baseless claims against Azerbaijan in legal terms.
The majority of accusatory opinions presented on various platforms against our country have been rejected by the Court, and it has been reaffirmed that these opinions lack any factual basis.
Tolerance in Azerbaijan stands on strong pillars of diverse traditions and deep historical and cultural roots. In our country, attention is paid to the promotion of the rights and freedoms of people with various nationalities and religious backgrounds, cultural diversity, the rules of coexistence, and their development and harmonization at the state level. The State of Azerbaijan makes continuous calls, declaring its adherence to international legal obligations regarding upholding the rights of the Armenian-origin residents of Karabakh, emphasizing that the security of those persons and the fulfillment of their humanitarian needs at a high level will be ensured, as well as practical steps are taking towards the reintegration of Armenian-origin residents.
As the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, we implement our activities to ensure the rights and freedoms of all persons living in our country, regardless of their nationality, religion, race, ethnicity, or other affiliations.
The issue of ensuring and protecting the rights and freedoms of citizens of Armenian origin living in Karabakh, as established by national legislation and international documents, is always at the center of the Ombudsman's attention.