Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi videokonfrans keçirib
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi və Samux Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Daşkəsən, Yevlax, Şəmkir, Qazax, Ağstafa, Tərtər və Ucar rayon Heydər Əliyev Mərkəzlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə 18 İyun - İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş “Azərbaycan Respublikasında insan hüquqları sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlər” mövzusunda videokonfrans keçirilib.
Tədbir iştirakçılarına Müvəkkil Səbinə Əliyevanın salamlarını və xoş arzularını çatdıran Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov qeyd edib ki, Azərbaycanın müasir inkişaf dövründə hüquqi dövlət quruculuğu və insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində səylərin gücləndirilməsi dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edilib. Ötən illər ərzində Azərbaycan Respublikası insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən nüfuzlu beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığı inkişaf etdirib, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində çoxsaylı beynəlxalq sənədlərə tərəfdar çıxıb və bu sahədə beynəlxalq öhdəliklərin həyata keçirilməsində mühüm nailiyyətlər əldə edib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində dövlət proqramı çərçivəsində qanunvericilik və institusional islahatlar həyata keçirilib.
S.Abbasov qeyd edib ki, bu il bütün dünyanı bürüyən koronavirus pandemiyasının mənfi təsirlərinə baxmayaraq, Ombudsman Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə ölkəmizdə elan edilmiş İnsan Hüquqları Aylığı çərçivəsində həyata keçirilmiş geniş onlayn maarifləndirmə tədbirləri ilə əhalinin hüquqi məlumatlılığının artırılmasında mühüm nəticələrə nail olunub.
Tədbirdə çıxış edən Samux, Daşkəsən, Yevlax, Şəmkir, Qazax, Ağstafa, Tərtər və Ucar rayon Heydər Əliyev Mərkəzlərinin rəhbərləri 18 İyun Milli İnsan Hüquqları gününün ölkəmizdə geniş qeyd edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, Ombudsman təsisatının bu istiqamətdə Heydər Əliyev Mərkəzləri ilə birgə həyata keçirdiyi hüquqi maarifləndirmə işinin vacibliyini diqqətə çatdırıblar, əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün təkliflər irəli sürüblər.

Ganja Regional Center held a videoconference devoted to Human Rights Day in Azerbaijan
Ganja Regional Center of the Ombudsman has organized a videoconference jointly with Samukh district Heydar Aliyev Center on the topic “Achievements attained in the field of human rights in the Republic of Azerbaijan”. The online event was devoted to Human Rights Day in Azerbaijan and brought together representatives of Heydar Aliyev Centers of Dashkasan, Yevlakh, Shamkir, Gazakh, Agstafa, Tartar and Ujar districts.
The head of the Regional Center, Sabuhi Abbasov conveyed greeting and warm wishes to the participants on behalf of the Ombudsman Sabina Aliyeva. He noted that strengthening potential for legal state building and protection of human rights have been set as one of the priority directions of the public policy of Azerbaijan which developed the cooperation with reputable international organizations acting in human rights field, ratified numerous tools in the field of protecting human rights and attained significant achievements in their implementation. The legal and institutional reforms have been implemented in the framework of the State Program on Protection of Human Rights approved by the National Leader Heydar Aliyev on June 18, 1998.
S. Abbasov noted that amid the negative results caused by global COVID-19 pandemic, online legal awareness raising measures in the framework of the Human Rights Month-long Campaign, held at the initiative of the Ombudsman Sabina Aliyeva, have achieved positive outcomes with regard to educating population.
Heads of the above-mentioned Heydar Aliyev Centers have emphasized the necessity of celebration of Human Rights Day in the country and the joint legal awareness events organized with the Ombudsman institution, also put forward proposals for fostering this cooperation.