Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən “Gender əsaslı zorakılıqla mübarizə” mövzusunda videokonfrans  keçirilib
30-06-2020 1695 dəfə oxunub
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Göygöl Rayon İcra Hakimiyyəti, Göygöl rayon Gənclər və İdman idarəsi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Göygöl rayon Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Gəncə bölgəsi üzrə şöbəsinin əməkdaşlarının və fəal gənclərin iştirakı ilə “Gender əsaslı zorakılıqla mübarizə” mövzusunda hüquqi-maarifləndirici videokonfrans keçirilib.
Tədbir iştirakçılarına Ombudsman Səbinə Əliyevanın salamlarını çatdıran Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov qeyd edib ki, bütün dünyada bir sıra sahələrdə əsaslı çətinliklər yaradan koronavirus pandemiyası ailədaxili münaqişələrin, gender əsaslı məişət zorakılığı hallarının da artmasına səbəb olub. O, ölkə ictimaiyyətinin diqqətini gender əsaslı zorakılıqla və məişət zorakılığı ilə mübarizəyə cəlb etmək məqsədi ilə Azərbaycan Ombudsman təsisatının geniş maarifləndirmə fəaliyyəti həyata keçirdiyini, hər il bu mövzuda müxtəlif kateqoriyadan olan insanların iştirakı ilə mərkəzi və yerli dövlət qurumları ilə birgə tədbirlərin təşkil edildiyini, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflər irəli sürüldüyünü, 25 noyabr-10 dekabr tarixləri arasında 16 gün ərzində davam edən gender əsaslı zorakılıqla mübarizə kampaniyası zamanı ənənəvi olaraq müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin və fəaliyyətlərin həyata keçirildiyini bildirib. S.Abbasov, həmçinin Ombudsman təsisatı tərəfindən “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı” ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin Gənclər və İdman idarələri ilə birgə müntəzəm icrası nəticəsində gənclərin hüquqi biliklərinin, eləcə də gender bərabərliyi barədə  məlumatlılığının artdığını diqqətə çatdırıb.
Videokonfransda Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 24 fevral 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin əhalinin cins tərkibində balansın saxlanılması, gender bərabərliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynadığı, bu istiqamətdə Ombudsman təsisatının da geniş maarifləndirmə işləri həyata keçirdiyi vurğulanıb. Eyni zamanda, iştirakçılara “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun müddəaları barədə ətraflı məlumat verilib.
Göygöl Rayon İcra Hakimiyyətinin, Göygöl rayon Gənclər və İdman idarəsinin, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Gəncə bölgəsi üzrə şöbəsinin əməkdaşları da videokonfransda çıxış edərək, gender əsaslı zorakılıqla mübarizədə Azərbaycan dövləti tərəfindən həyata keçirilən institusional tədbirlər, uğurlu dövlət gənclər siyasəti barədə fikirlərini bildiriblər.

Ganja Regional Center of the Ombudsman held a videoconference on gender-based violence
Ganja Regional Center of the Ombudsman held a legal awareness-raising videoconference titled “Combating Gender-Based Violence”. Staff members of Goygol District Executive Authority, Youth and Sport Department, Goygol Center for Support to Children and Families under the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Ganja Regional Department of the State Committee on Religious Associations (SCRA) and active youth representatives participated in the event.
The head of the Ombudsman’s Ganja Regional Center, Sabuhi Abbasov conveyed the Ombudsman Sabina Aliyeva’s greetings to the participants. S. Abbasov noted that COVID-19 pandemic has caused increasing number of family conflicts, gender-based domestic violence along with other major difficulties in many spheres in the world. He informed the participants about comprehensive awareness-raising activities carried out by the Azerbaijan Ombudsman institution aimed at drawing public attention to the fight against gender-based and domestic violence. It was mentioned that such events are held with central and local state authorities by involving different groups of population; proposals are made for improving legislation and activities are realized within the campaign “16 Days of Activism against Gender-Based Violence” that is observed every year from November 25 to December 10.
S. Abbasov noted that the legal knowledge and awareness of young people on gender equality enhanced thanks to the regular implementation of measures set in the “State Program on Azerbaijani Youth in 2017-2021” by the Ombudsman institution and Youth and Sport Departments.
The significant role of the “Plan of Actions on prevention of gender-biased sex selection for the period of 2020-2025” approved by the Order of Cabinet of Ministers dated February 24, 2020, on keeping balance in sex ratio of the population, ensuring the gender equality, also the awareness-raising activities of the Ombudsman institution in this regard were emphasized in the videoconference. The participants were also informed about the provisions of Law of the Republic of Azerbaijan on Prevention of Domestic Violence.
The representatives from Goygol District Executive Authority, Department of Youth and Sport, Ganja Regional Department of the SCRA delivered speeches and shared their opinions about institutional measures against gender-based violence, successful youth policy of the state.