Azərbaycan Ombudsmanı Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsinin Baş katibi ilə onlayn görüş keçirib
01-07-2020 1308 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 40-dan çox ölkənin milli insan hüquqları institutunun üzv olduğu Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsinin Baş katibi Debbi Kohner ilə onlayn görüş keçirib.
Görüşdə Müvəkkil yeni növ koronavirus (COVID-19) infeksiyasının ölkədə geniş yayılmasının qarşısının alınması ilə əlaqədar görülən işlərdən danışıb. Müvəkkil, eyni zamanda, ölkədə tətbiq olunan xüsusi karantin rejimi dövründə əhalinin risk qruplarına daxil olan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumlarına xüsusi müraciətlər ünvanladığını diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, Ombudsman təsisatında xüsusi karantin rejimi səbəbilə vətəndaşların canlı qəbulu müvəqqəti dayandırılsa da, poçt, e-mail vasitəsilə, həmçinin onlayn qaydada müraciətlərin qəbulu davam etməkdədir. Eyni zamanda, həftənin hər günü 24 saat xidmət göstərən qaynar xətt vasitəsilə də Müvəkkilə müraciət etməyin mümkün olduğu diqqətə çatdırılıb.
Baş katib Debbi Kohner beynəlxalq təcrübədə Azərbaycan Ombudsman təsisatının pandemiya dövründə insan hüquqlarının təxirəsalınmaz müdafiəsi ilə əlaqədar ən aktiv təsisatlardan biri olduğunu vurğulayıb. Ombudsman təsisatının sözügedən qurumun fərqli sahələr üzrə işçi qruplarının iclaslarında aktiv şəkildə təmsil olunduğunu qeyd edən Baş katib pandemiya dövründə Müvəkkilin həyata keçirdiyi fəaliyyətin olduqca faydalı olduğunu və bu təcrübəni əks etdirən zəruri məlumat və materialların qurumun rəsmi saytında da yayımlandığını bildirib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva sözügedən şəbəkənin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək iki qurum arasında əməkdaşlığın davam etdiriləcəyini qeyd edib. Bildirilib ki, bilik və təcrübə mübadiləsi baxımından qarşılıqlı əməkdaşlığın əhəmiyyəti olduqca böyükdür.

Ombudsman of Azerbaijan held an online meeting with the Secretary General of the ENNHRI
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva held an online meeting with Debbie Kohner, Secretary General of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) that brings together more than 40 national human rights institutions (NHRIs) across the Europe.
The Commissioner has given information about the activities carried out for preventing further spread of novel COVID-19 infection in Azerbaijan. Ms.Aliyeva has mentioned that she has addressed special messages to relevant state bodies on ensuring the rights of persons at higher risk groups during the special quarantine regime enacted in the country. She has noted that despite reception of citizens at the premises of the Ombudsman institution has been suspended due to special quarantine regime, their appeals are received via post, email and in online application form. At the same time, it was noted that people can also call 24/7 hotlines to submit complaints to the Ombudsman.
Debbie Kohner stressed that the NHRI of Azerbaijan has been one of the most active institutions in the international practice taking urgent measures for protecting human rights in times of pandemic. The Secretary General has recalled that the Azerbaijani Ombudsman Office was actively represented in the meetings of ENNHRI working groups. Ms. Kohner added that the Commissioner’s activities in the context of the pandemic have been rather useful, and necessary information and materials have been shared on the website of the ENNHRI regarding these practices.
The Ombudsman Sabina Aliyeva highly appreciated the activities undertaken by the ENNHRI and expressed her confidence in the development of cooperation between two institutions. It was asserted that the mutual cooperation is of special importance in the context of exchange of knowledge and experiences.