Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri hərbi vətənpərvərliklə əlaqədar onlayn tədbirdə iştirak edib
29-07-2020 1628 dəfə oxunub
İyulun 28-də Ağstafa rayon Gənclər və İdman idarəsinin, Ağstafa rayon Heydər Əliyev Mərkəzi və Əfqanıstan Müharibəsi Veteranları İctimai Birliyinin təşkilatçılığı, Ağstafa, Qazax və Tovuz rayonlarından olan gənclərin iştirakı ilə Ermənistan silahlı qüvvələrinin dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində hərbi təxribatının qarşısını alarkən şəhidlik zirvəsinə ucalan həmvətənlərimizin xatirəsinə həsr olunmuş “Başın Sağ Olsun,Vətən!” mövzusunda onlayn hərbi vətənpərvərlik tədbiri keçirilib.
Əvvəlcə düşmən təxribatı nəticəsində həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov hərbi qulluqçularımızın ərazi bütövlüyümüzün qorunması yolunda qəhrəmancasına həlak olan şəhidlərimizin Vətənə ləyaqətli və şərəfli xidmət nümunəsi ortaya qoyduqlarını vurğulayıb. O, Azərbaycan gəncliyinin yüksək vətənpərvərlik ruhuna malik olduğunu bildirib.
Tədbir iştirakçılarına məlumat verilib ki, Tovuz rayonu istiqamətində baş vermiş təxribat nəticəsində pozulmuş insan hüquqları barədə beynəlxalq ictimaiyyəti məlumatlandırmaq üçün Ombudsman Səbinə Əliyeva 13 iyul 2020-ci il tarixində dünya ictimaiyyətinə bəyanat ünvanlayıb. Xatırladılıb ki, Müvəkkil Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşə tutulan Tovuz rayonunun Ağdam və Dondar Quşçu kəndlərinə səfər edib, həmçinin artilleriya atəşinə məruz qalmış Tovuz rayon Mərkəzi Xəstəxanasının yaxınlığındakı əraziyə, erməni təxribatları və ağır artilleriya hücumları nəticəsində yaralanan Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçularının sağlamlıq vəziyyəti ilə tanış olmaq üçün hərbi hospitala baş çəkib. Aparılmış monitorinqlərin nəticələri ilə bağlı hesabat beynəlxalq təşkilatlara göndərilib.
Eyni zamanda, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların sərbəst toplaşmaq və ifadə azadlıqlarından istifadə edərək Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanla dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində əsasən mülki şəxsləri hədəfə almaqla törətdiyi hərbi təxribat xarakterli hücumlara etiraz etmək üçün müxtəlif ölkələrdə dinc aksiyalar təşkil edərkən ermənilər tərəfindən zorakılığa məruz qalmaları nəticəsində onların bir sıra hüquqlarının kobudcasına pozulması ilə bağlı Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən beynəlxalq ictimaiyyətə bəyanat ünvanlandığı qeyd olunub. Həmin bəyanatda insan hüquqları üzrə ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilatlar dinc aksiyaçılara qarşı erməni hücumlarını qınamağa, hüquq pozuntusuna yol vermiş şəxslərin müvafiq qaydada məsuliyyətə cəlb olunmalarına çağırılıb.
Tədbirdə mövzu ilə bağlı digər çıxış edənlər də gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilmələrinin vacibliyini önə çəkərək qəhrəman şəhidlərimizin şərəfli və nümunəvi ömür yollarının daim yad edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.

Head of Ganja Regional Center of the Ombudsman participated in an online patriotic event
On July 28, Agstafa District Youth and Sport Department, Agstafa District Heydar Aliyev Center and Public Union of Afghanistan War Veterans jointly organized an online event that brought together young people from Agstafa, Gazakh and Tovuz districts. The event was devoted to the memory of our compatriots who became martyrs while preventing military provocation of Armenian armed forces in Armenia-Azerbaijan state border in the direction of Tovuz district of our country.
The memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence. In his speech, the head of Ganja Regional Center of the Ombudsman, Sabuhi Abbasov emphasized that the military servicemen, who bravely sacrificed their lives for the protection of territorial integrity, served with dignity and honor for the Motherland. He also noted that the Azerbaijani youth owns a high patriotic spirit.
The participants of the event were informed about the fact that the Azerbaijani Ombudsman issued a Statement dated July 13, 2020, to the world community to provide information about the human rights violated as a result of provocation committed in Tovuz direction. It was also reminded that the Commissioner paid a visit to Agdam and Dondar Gushchu villages of Tovuz district, also monitored the area near Tovuz district Central Hospital that was fired with artillery and visited the Military Hospital to monitor the health situation of the military servicemen who were wounded as a result of Armenian provocation and heavy artillery attacks. An Interim Report based on the outcome of the conducted monitoring was sent to international organizations.
He added that the Ombudsman Sabina Aliyeva also addressed the world community a Statement concerning gross violation of several rights of Azerbaijanis who were subjected to violence by Armenians while exercising freedom of assembly and expression to organize peaceful protests in different foreign countries against military provocative attacks of Armenian armed forces at the Armenia and Azerbaijan state border in the direction of Tovuz district of our country mainly targeting the civilians. The Statement called on human rights organizations to condemn Armenian attacks on peaceful protestors and to accordingly bringing to justice the persons who committed those acts.
The speeches in the event were also focused on importance of educating young people in the patriotic spirit and always remembering the honorable memories of the martyrs.