Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi onlayn hüquqi maarifləndirici tədbir təşkil edib
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi və Qazax Gənclərin İnkişaf və Kariyera Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakı Dövlət Universitetinin Qazax filialında Sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin, Qazax rayon Gənclər və İdman şöbəsinin, həmçinin Tovuz rayon Gənclər Evinin əməkdaşlarının, fəal gənclərin iştirakı ilə  “İnsan hüquqlarının müdafiəsinin məhkəmədənkənar müdafiəsi mexanizmləri: mediasiya institutu” mövzusunda onlayn hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov insan hüquqlarının müdafiəsinin məhkəmədənkənar mexanizmləri, Azərbaycan Ombudsmanın səlahiyyətləri, şikayətlərin verilməsi qaydası və baxılması proseduru, Müvəkkilin işgəncələrə qarşı milli preventiv mexanizm mandatı çərçivəsində fəaliyyəti barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, son dövrlərdə ölkəmizdə həyata keçirilən hüquqi islahatlar, məhkəmə-hüquq sisteminin təkmilləşdirilməsi, yeni mütərəqqi qanunların qəbul edilməsi davamlı xarakter alıb. Bu baxımdan, ölkəmizdə mübahisələrin məhkəmədənkənar alternativ həlli üçün yaradılması nəzərdə tutulan mediasiya institututunun cəmiyyətdə münaqişələrin azaldılması və mübahisələrin həllində mühüm rol oynayacaq.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri onlayn tədbirin iştirakçılarına mediasiyanın prinsipləri, mediasiya zamanı tərəflərin və mediatorun hüquq və vəzifələri, mediatora dair tələblər, mediasiya prosesinin tətbiqi üçün əsaslar və həyata keçirilməsi qaydaları, mülki işlər, iqtisadi mübahisələr, habelə ailə və əmək münasibətlərindən irəli gələn mübahisələr üzrə mediasiyanın xüsusiyyətləri, mediasiya xərcləri barədə ətraflı məlumat verərək iştirakçıların suallarını cavablandırıb.

Ganja Regional Center of the Ombudsman held an online awareness event
Ganja Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan jointly with Gazakh District Youth and Career Development Center held an online legal awareness event “Non-judicial human rights protection mechanisms: mediation institution” in Gazakh Branch of Baku State University. The event was organized to increase the awareness of students with specialization in social work, staff of the district Youth and Sport Department and district Youth Center and of active young people.
During his speech, the head of Ganja Regional Center, Sabuhi Abbasov gave broad information about non-judicial human rights protection mechanisms, the competences of the Ombudsman, application and handling procedures and the work of the Commissioner as the National Preventive Mechanism. He also spoke about the legal reforms that were being continued in the last period of time, including improvement of the national judicial-legal system and adoption of new laws. From this perspective, a mediation institution that is to be established at the national level as an alternative dispute resolution mechanism would be effective in reducing conflicts and settlement of disputable matters.
S. Abbasov also informed the participants of the online meeting about the mediation principles, rights and duties of a mediator and parties to the dispute, mediator qualification requirements, mediation principles, civil cases, economic, family and labor disputes etc. and answered the questions raised.