Ombudsman Beynəlxalq Gənclər Gününə həsr edilmiş onlayn beynəlxalq forumda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 12-13 avqust tarixlərində Beynəlxalq Gənclər Gününə həsr edilmiş “Gənclər-2020: Qlobal həmrəylik, davamlı inkişaf və insan hüquqları” mövzusunda Səmərqənd İnsan Hüquqları onlayn Forumunda iştirak edib. Bu beynəlxalq tədbir Özbəkistanın Milli insan hüquqları mərkəzi, Xarici İşlər Nazirliyi,BMT-nin bu ölkədəki nümayəndəliyi, ATƏT və digər qurumlar tərəfindən təşkil edilib.
Tədbir iştirakçılarını və təşkilatçılarını salamlayan Müvəkkil müasir dövrdə gənclərin qərar qəbuletmə proseslərində iştirakının olduqca vacibliyini və bunun artıq yeni eramızın bir çağırışı olduğunu söyləyib.
Səbinə Əliyeva müvafiq sahədə ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən bəhs edərkən, Azərbaycanda2002-ci ildə gənclər siyasətinə dair Qanunun qəbul olunduğunu bildirib və həmin Qanunun milli səviyyədə gənclər siyasətinin əsas prinsiplərini, istiqamətlərini və hüquqi-təşkilati bazasını müəyyən etdiyini, habelə müvafiq sahədə yaranan münasibətləri tənzimlədiyini diqqətə çatdırıb. O, habelə bu Qanunun əsas məqsədinin gənclərin fiziki, intellektual və mənəvi inkişafına əsaslanan mühitin yaradılmasını, eləcə də onların sosial və iqtisadi problemlərinin həllini, habelə hüquq və azadlıqlarının təmini və müdafiəsini nəzərdə tutduğunu söyləyib.
Ombudsman, həmçinin son illərdə Azərbaycan gəncliyinin qərar qəbuletmə prosesində iştirakının mühüm yer tutduğunu, ölkəmizdə bu sahədə artıq üçüncü proqram olan “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə”Dövlət Proqramı”nın qəbul edildiyini vurğulayıb. Gənclərin özləri də bu Proqramın implementasiyasında iştirak edir.
Ombudsman Azərbaycan hökuməti tərəfindənölkə gənclərinin xaricdə təhsili ilə əlaqədar Dövlət Proqramının həyata keçirilməsi nəticəsində bir çox gəncinölkəmizdən kənarda dünyanın müxtəlif nüfuzlu universitetlərində ali təhsil almağa şans qazandığını da vurğulayıb.
Daha sonra Müvəkkil S. Əliyeva 1996-cı ildə ölkədə keçirilən Gənclərin ilk Forumunun ardından 2 fevral tarixinin məhz Milli Gənclər Günü kimi təsis edildiyini diqqətə çatdırıb. 2019-cu ildə isə ölkəmizdə qanvermə donorluğuna həsr edilmiş 19-cu Bakı Beynəlxalq Gənclər Forumuna ev sahibliyi etdiyini də bildirib.
Gənclərin sosial məsuliyyət hissinin gücləndirilməsi, fərdi inkişafının və potensialının düzgün istifadə edilməsi məqsədilə ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2020-ci ilin Azərbaycanda Könüllülər İli elan edildiyi də tədbir iştiakçılarının diqqətinə çatdırılıb. Müvəkkil ali təhsilli gənclərin Ombudsman təsisatında təcrübə keçməsinə şərait yaradıldığını, beləliklə, onların aparatın müxtəlif bölmələrində gündəlik fəaliyyətlə bağlı təcrübi biliklər qazandıqlarını da vurğulayıb.
O, habelə hazırda yeni növ koronavirus infeksiyasınin daha da yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkəmizdə gənclərin və könüllülərin cəmiyyətin sosial adaptasiyasına təkan vermək məqsədilə fəaliyyət göstərdiklərini söyləyib.
Müvəkkil Ombudsman Aparatının müvafiq sahədəki çoxşaxəlifəaliyyətinə də toxunaraq bildirmişdir ki,  təsisat hər il 18 iyun- Milli İnsan Hüquqları günü ərəfəsində, 18 may-18 iyun tarixləri çərçivəsində insan hüquqları üzrə aylıq kompaniya təşkil edir və bu kompaniyaya ölkəmizin müxtəlif şəhər və rayonlarında insan hüquqlarına dair tədbirlərin keçirilməsi məqsədilə müxtəlif müvafiq dövlət qurumları, elm-təhsil müəssisələri, vətəndaş cəmiyyəti institutları, QHT-lər və KİV-lər cəlb edilirlər. Cari ildəki bu kampaniyada onlayn tədbirlər vasitəsilə tələbələrin, qaçqın və məcburi köçkün ailələrindən olan gənclərin, etnik və yerli icmaların gənc nümayəndələrinin iştirakı da təmin edilib. COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar ölkəmizdə də xüsusi karantin rejiminintətbiq edilməsinə baxmayaraq, təsisatımız tərəfindən gənclərin onlayn maarifləndirilməsi işidavam etdirilir.
Ombudsman sülhün, inkişafın və insan hüquqlarının sıx əlaqəli olduğunu vurğulayaraq, inkişafsız sülhün,  sülhsüz inkişafın, insan hüquqlarının effektiv təmin olmadan isə bütöv bir inkişafın imkansızlığını bir daha bildirib. Bu konteksdə Səbinə Əliyeva Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi səbəbindən Azərbaycan gənclərinin bütün hüquq və azadlıqlarının pozulduğunu, onların qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü, Ermənistanın BMT-nin 4 müvafiq Qətnaməsinə məhəl qoymadan Azərbaycan ərazilərini hələ də öz işğalı altında saxladığı üçün yeni doğulan gənc nəslin həmin yerlərə gedə bilmədiklərini və Tovuzda baş vermiş son hərbi təxribatları da xatırladaraq bu konfliktin sülhə və davamlı inkişafa daim böyük bir zərbə olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Müvəkkil dövlətimizin bu kateqoriyadan olan gənclərə dəstəyinə baxmayaraq, həmin qaçqın və məcburi köçkün gənclərinxüsusilə təhlükəsizlik, təhsil və əmək hüquqlarının kobud şəkildə pozulduğunu və bu uzun sürən hərbi münaqişənin həmin hüquqların tam şəkildə təmininə maneələr yaratdığını söyləyib.
Sonda Ombudsman milli insan hüquqları institutlarına və ombudsman təsisatlarına BMT-nin Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsini və müvafiq beynəlxalq sənədləri əldə rəhbər tutaraq,gənclərin inkişafları və öz hüquqlarının effektiv şəkildə təmini sahəsində iştirakına şərait yaratmalarına çağırıb.

Azerbaijani Ombudsperson participated in the international web-forum dedicated to the International Youth Day 2020
14-08-2020 1299 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva participated in the Samarkand Forum on Human Rights “Youth 2020: Global Solidarity, Sustainable Development and Human Rights” held on August 12-13, 2020. The event organized by Uzbekistan National Human Rights Center, the Ministry of Foreign Affairs of that country, UN Country Team in Uzbekistan, OSCE and others, was dedicated to the International Youth Day 2020.
After greeting the Forum participants, during her speech, the Ombudsperson highlighted the importance of young people’s participation in decision-making processes as a global challenge. While talking about the measures taken in this field at the national level, S. Aliyeva stated that in 2002, the Law on the Youth Policy was adopted in Azerbaijan, which regulates the key principles, main directions, the legal and organizational framework of the national youth policy and the relations emerging in this context. She also said that the main objective of this Law is to create opportunities for physical, intellectual and spiritual development of the young people, solution of their social and economic problems, including protection and promotion of human rights and fundamental freedoms.
“In the last years, the participation of the youth in decision-making processes in Azerbaijan took an important place and furthermore, the young people actively participate in the implementation process of the already approved “State Program on Azerbaijani Youth in 2017-2021 years”, said the Ombudsperson. S. Aliyeva stressed that as a result of the efforts of the Government, the well-educated young people from Azerbaijan continued their education in well-known, high-ranked world universities in the frame of the relevant State Program.
Furthermore, the Commissioner said that following the First Youth Forum held in Azerbaijan in 1996, February 2 has been marked as a National Day of Youth since 1997 and that last year, Baku hosted the 19th Baku International Youth Forum, mainly campaigning the blood donation in the country.
The country President has issued an Order declaring the year 2020 as a year of Volunteers to strengthen social responsibility among the young adolescents, promote individual development and using their potential in a proper manner, stated the Ombudsperson. She added that the Ombudsman Office run a project for volunteer young people by giving them opportunity to learn the work of the Office and to build their career path. She also said that the young people are being actively engaged in various social projects due to the pandemic in a view to preventing the further outbreak of the coronavirus infection and stimulating the social adaptation of the society to this challenging period.
S. Aliyeva highlighted the main activity of the Ombudsman in the relevant field, including the organization of annual country-wide human rights Month-long campaign (between May 18 and June 18), and involving relevant governmental agencies, scientific and educational institutions, civil society institutions, non-governmental organizations and mass media outlets. For example, she said that present year, during this campaign, students, young people from refugee and IDP families, young activists from ethnic minorities and local communities have been also involved in this process through online events. The awareness measures running by the Office with and for the participation of the young people has been continued online although the special quarantine regime enacted in the country due to COVID-19 pandemic.
The Ombudsman underlined the fact of impossibility of peace without development and effective protection of human rights and vice-versa. In this context, she gave a brief information about the aggressive policy of Armenia against Azerbaijan, including Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh Conflict and the recent Armenian military provocations committed at the Armenia-Azerbaijan state border in the direction of Tovuz district of our country, which in general, aggravated the life of the Azerbaijani young people violating all fundamental rights and freedoms in gross breach of international law principles and legal documents, including four UN Resolutions on the abovementioned armed conflict and that Armenia still keeps the Azerbaijani territories under occupation and that the new generation of Azerbaijan cannot visit those places. She reiterate that the last military clashes pose a great threat to the entire peace process and sustainable development in the region.
The Commissioner stated that despite the state’s support for this category of young people, the security, education and labor rights of these young refugees and IDPs, in particular, have been grossly violated, and this protracted military conflict has hampered the full realization of the mentioned rights.
At the end of her speech, Ombudsman called on NHRIs and ombudsman institutions to create conditions for young people’s participation in the development and effective protection of their rights, guided by the UN Universal Declaration of Human Rights and relevant international documents.