Ombudsmanın təşəbbüsü ilə psixoloji dəstək xarakterli yeni layihəyə start verilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü əsasında “Briut” Tibb Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə cəbhə bölgəsində yaşayan insanlara psixoloji dəstək xarakterli yeni layihəyə start verilib. Layihə Ermənistan ilə həmsərhəd olan cəbhə bölgəsində yerləşən rayonlarda yaşayan mülki əhalinin, xüsusilə də həssas qrupdan olan uşaqların erməni hərbçiləri tərəfindən mütəmadi olaraq atəşkəs rejiminin pozulması, eləcə də törədilən hərbi təxribatlar nəticəsində mənfi təsirlərə məruz qalmış psixoloji vəziyyətlərinin bərpa edilməsi, psixoloji dəstək xarakterli təlim və tədbirlərin keçirilməsi məqsədi daşıyır.
Layihə çərçivəsində 15 avqust 2020-ci il tarixində Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilati dəstəyi ilə “Briut” Tibb Mərkəzinin rəhbəri Zeynəbxanım Səmədova, mütəxəssisləri Leyla Həsən-Zadə, Təhmasib Cavadzadə və Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları Səbuhi Abbasov, Emil Şəmmədli Qazax rayon Gənclər Mərkəzində, eləcə də Qazax rayonunun cəbhə xəttində yerləşən, erməni hərbçiləri tərəfindən atəşkəs rejiminin müntəzəm olaraq pozulduğu rayonun kəndlərinə səfər edərək psixoloji dəstəyə ehtiyacı olan yetkinlik yaşına çatmayanları qəbul ediblər, həmçinin şəhid ailələri ilə görüş keçirilib.
Psixoloji dəstək layihəsi çərçivəsində keçirilən görüşlər zamanı Qazax rayonunda və rayonun cəbhə xəttində yerləşən kəndlərində yaşayan yetkinlik yaşına çatmayanların, xüsusilə də ibtidai sinif şagirdlərinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəsin mütəmadi olaraq pozulması və törədilən təxribatlar nəticəsində daim psixoloji gərginliyə məruz qaldıqları müşahidə olunub. Bu hal insan hüquqlarına dair beynəlxalq sənədlərin, beynəlxalq humanitar hüquq normalarının, xüsusilə də BMT-nin Uşaq hüquqları Konvensiyasının müvafiq maddələri ilə təsbit olunmuş uşaqların sağlam inkişaf etmək hüquqlarının kobud pozuntusu kimi qiymətləndirilməlidir. Görüşlər zamanı “Briut” Tibb Mərkəzinin mütəxəssisləri tərəfindən atəşkəsin pozulması nəticəsində psixi gərginlik keçirən yetkinlik yaşına çatmayanlara və onların valideynlərinə tibbi-psixoloji məsləhətlər və tövsiyələr verilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları görüşlər zamanı yetkinlik yaşına çatmayanlara COVID-19 infeksiyasından qorunmaq məqsədilə maarifləndirici buklet və digər vəsaitlər paylayaraq şəxsi gigiyena normalarına və sosial məsafənin saxlanılması qaydalarına əməl etməyin vacibliyini diqqətə çatdırıbar. Eyni zamanda, Qazax rayonunun Bala Cəfərli və  Məzəm kəndlərinin sakinləri ilə söhbətlər aparıblar. Sakinlərlə görüşlər zamanı iyul ayında dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini pozaraq ölkəmizin mövqelərini, o cümlədən dinc mülki əhalinin yaşayış yerlərini atəşə tutmasının həm hərbi qulluqçular, həm də mülki əhali arasında ölüm və yaralanma hallarının baş verməsi nəticəsində pozulmuş fundamental insan hüquqlarının beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılması məqsədilə Müvəkkil tərəfindən görülmüş işlər haqqında məlumatlar  verilib.
Layihə çərçivəsində keçirilmiş görüşlər sakinlər tərəfindən məmnunluqla qarşılanıb, cəbhə xəttində yerləşən kəndlərdə yaşayan əhalinin psixoloji sağlamlıq durumlarının yaxşılaşdırılması məqsədilə irəli sürülmüş faydalı təşəbbüsün mühüm əhəmiyyətə malik olduğu qeyd edilib.

17-08-2020 1625 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva jointly with the Medical Center “Briut” has initiated a new Psychological Support Project to support psychologically people living in the frontline areas.
The Project aims to rehabilitate the shattered psychology of civilians living in the frontline areas with Armenia, particularly those from the vulnerable groups of population such as children affected from the regular violation of the ceasefire regime by the Armenian armed forces and military provocations, as well as organization of training and events for psychological support.
On August 15, 2020, in the frame of the Project and with support of the Gazakh district executive power Office, head of the of this Medical Center Zeynabkhanum Samedova, and experts Leyla Hasan-zadeh, Tahmasib Javad-zadeh and the staff members of Ganja Regional Center Sabuhi Abbasov and Emil Shammadli paid a visit to the frontline in Gazakh district and held a meeting in the district Youth Center for the adolescents and martyrs’ families, who are in need of constant psychological support.
During these meetings, it was observed that the adolescents, pre-school children, in particular, living in the areas close to the frontline always are under the psychological stress because of the constant violations of the ceasefire and military provocative actions by the Armenian armed forces. This is a blatant violation of all international law documents, including the CRC, which protects the rights of children to be grown up in the safe environment. Experts of the medical center gave psychological consultations to the adolescents and their parents psychologically affected from the ceasefire violations.
The staff members of Ganja Regional Center dispensed educational booklets and other printed materials on how to be protected from the new COVID-19.  At the same time, they have had talks with the residents of Bala Jafarli and Mezem villages of Gazakh district. During those talks, the Ombudsman’s representatives provided them with the information about the activity of the HRCA to draw the attention of the international community to the violated rights of civilians and combatants, injured and killed during the last military clashes occurred in Tovuz district of Azerbaijan by the Armenian armed forces.
All meetings held in the frame of the Project were highly appreciated by the residents, and they expressed the importance of that project.