Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi hüquqi maarifləndirici tədbir keçirib
Avqustun 18-də Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi və Samux rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Gender bərabərliyi” mövzusunda onlayn regional hüquqi maarifləndirici tədbir keçirilib.
Keçirilmiş tədbirdə regionlarda fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev Mərkəzlərinin Quba, Xaçmaz, Balakən, Zaqatala, Qəbələ, Oğuz, Neftçala, Şabran, Şirvan, Xızı, Astara, Lənkəran, Astara, Yardımlı, Lerik, Kürdəmir, Zərdab, Sabirabad, Qazax, Şəmkir, Tovuz, Şəki, Masallı, Salyan, Qaradağ rayon mərkəzlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Samux rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Nuranə Həsənova qadın hüquqlarının və gender bərabərliyinin təmininin Azərbaycan Respublikasında dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu, Ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətdə olduğu dönəmlərdə qadınların cəmiyyətdə rolunun artırılmasına xüsusi diqqət yetirdiyini, bu siyasi kursun bu gün də ölkə başçısı cənab İlham Əliyev və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Tədbir iştirakçılarını Müvəkkil Səbinə Əliyevanın adından salamlayan Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov gender bərabərliyinin təmin edilməsinin, qadın hüquqlarının müdafiəsinin Müvəkkilin fəaliyyətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu, gender əsaslı zorakılıqla və məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində Azərbaycan Ombudsman təsisatının geniş maarifləndirmə fəaliyyəti həyata keçirdiyini, hər il bu mövzuda müxtəlif kateqoriyadan olan əhalinin iştirakı ilə mərkəzi və yerli dövlət qurumları ilə birgə tədbirlərin təşkil edildiyini, bu istiqamətdə 25 noyabr-10 dekabr tarixləri arasında hər il 16 gün ərzində davam edən gender əsaslı zorakılıqla mübarizə kampaniyası zamanı ənənəvi olaraq müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin və fəaliyyətlərin həyata keçirildiyini, Ombudsman təsisatı tərəfindən “Azərbaycan gəncliyi 2017–2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı” ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin Gənclər və İdman idarələri ilə birgə müntəzəm icrası nəticəsində gənclərin hüquqi biliklərinin, gender bərabərliyi barədə  məlumatlılığının daha da artdığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin Azərbayca Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 24.02.2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin gender bərabərliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynadığı, bu istiqamətdə Ombudsman təsisatının da geniş maarifləndirmə işlərini həyata keçirdiyi vurğulanıb. Qeyd edilib ki, ölkə Konstitusiyasının 25-ci maddəsində hamının qanun və məhkəmə qarşısında bərabərliyi, habelə kişi ilə qadının eyni hüquq və azadlıqlara malik olduğu birmənalı şəkildə təsbit edilir.  Konstitusiyanın qəbulundan sonra respublikamızda kişi və qadın bərarbərliyinin təmini, gender balansının qorunması istiqamətində də mühüm addımlar atılıb, müvafiq qanunvericilik bazası formalaşdırılıb, qadın hüquqlarının müdafiəsi, gender bərabərliyinin təmini sahəsində kompleks tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Tədbirdə digər çıxış edənlər gender bərabərliyinin təmin edilməsinin əhəmiyyətindən bəhs ediblər. İnteraktiv müzakirə şəraitində davam edən tədbirdə iştirakçıların sualları ətraflı cavablandırılıb.

Ganja Regional Center of the Ombudsman held an online awareness event on gender equality
Ganja Regional Center of the Ombudsman jointly with Samukh district Heydar Aliyev Center held an online regional legal awareness event on gender equality on August 18, 2020. The event has brought together representatives of Heydar Aliyev Center branches in Guba, Khachmaz, Balaken, Zagatala, Gabala, Oguz, Neftchala, Shabran, Shirvan, Khyzy, Astara, Lenkaran, Yardimli, Lerik, Kurdamir, Zerdab, Sabirabad, Gazakh, Shemkir, Masalli, Salyan and Garadag districts.
During her opening speech, the Director of Heydar Aliyev Center in Samukh district, Nurana Hasanova said that ensuring women rights and gender equality is one of the priorities of the country’s national policy founded by the National Leader Heydal Aliyev and successfully continued by the country President Ilham Aliyev and the First Vice-President of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva.
Delivering the speech at the event, the head of Ganja Regional Center of the Ombudsman, Sabuhi Abbasov has underlined the facts that women rights protection and promotion, gender equality are also issues of priority in the activity of the Commissioner, that the Ombudsman Office carries out broad awareness activity about combating gender-based  violence (GBV) and domestic violence and annually launches related events for the various groups of population in close cooperation with central and local state bodies. In the frame of the annually observed “16-Day of Activism against Gender-Based Violence” from November 25 to December 10, various awareness works on GBV is carried out. Sabuhi Abbasov added that as a result of the joint work of the Ombudsman Office with the Youth and Sport Departments, in the frame of the State Program on Azerbaijani Youth in 2017-2021, the awareness of the young people in legal matters and gender equality has increased. He also noted the important role of the Ombudsman in the enforcement of measures, including promotion of gender equality, provided in the Action Plan on the Prevention of Gender-biased Sex Selection for the period of 2020-2025, approved by the Cabinet of Ministers Order dated February 24, 2020, and organization of series of training accordingly.
While talking about the complex measures at the national level, it was noted that the reforms are continued for ensuring gender equality, equal opportunities for men and women, development of relevant legal framework, protection of the rights of women.
The participants also underlined the significance of the gender equality in their presentations. The event was continued with interactive discussions.