Ombudsmanın Şəki Regional Mərkəzi gender bərabərliyi ilə əlaqədar onlayn maarifləndirici tədbir təşkil edib
04-09-2020 1629 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şəki Regional Mərkəzi Balakən rayon Heydər Əliyev Mərkəzi ilə birgə “Gender bərabərliyinin təmin edilməsi dövlətin başlıca vəzifələrindən biridir” mövzusunda videokonfrans keçirib.
Tədbirdə Balakən rayon Gənclər və İdman İdarəsinin, Zaqatala rayon Heydər Əliyev Mərkəzinin əməkdaşları, o cümlədən gənclər iştirak ediblər.
Onlayn tədbirdə çıxışı zamanı Şəki Regional Mərkəzinin rəhbəri Pərviz Məmmədov gender bərabərliyinin aktual müzakirə mövzusu olduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. O bildirib ki, keçən əsrin ikinci yarısından etibarən gender bərabərliyi uğrunda dünyada daha aktiv mübarizə aparılıb, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən bu istiqamətdə səylər gücləndirilib və bir sıra beynəlxalq sənədlər qəbul olunub.
O, BMT-nin təşəbbüsü ilə 1975-ci ildə qadın ili, 1975-1985-cü illərdə qadın onilliyi keçirildiyini, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində 5-ci məqsəd olaraq gender bərabərliyinə nail olunmasının, bütün qız və qadınların hüquq və imkanlarının genişləndirilməsinin zəruriliyinin vurğulandığını diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, bu məqsəd hər yerdə qadın və qızlara qarşı bütün formalarda ayrı-seçkiliyə, zorakılığa, insan alveri, cinsi və digər növlərdə istismara son qoyulmasına, erkən və məcburi nikahın aradan qaldırılmasına, hamı üçün reproduktiv sağlamlıq xidmətlərinə çıxış imkanını nəzərdə tutur.
Tədbirdə Azərbaycanda gender bərabərliyinin təşviqi istiqamətində son illər ərzində əhəmiyyətli tədbirlər görüldüyü, 2006-ci ildə qəbul edilmiş “Gender bərabərliyinin təminatları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununda cinsi mənsubiyyətə görə ayrı-seçkiliyin bütün formalarını aradan qaldırmaqla, kişi və qadınlara ictimai həyatın siyasi, iqtisadi, sosial, mədəni və digər sahələrində bərabər imkanlar yaratmaqla gender bərabərliyinin təmin edilməsinin məqsəd olaraq müəyyən edildiyi qeyd olunub. Həmçinin “Azərbaycan 2020: Gələcəyə Baxış” İnkişaf konsepsiyasında, “Azərbaycan Gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramında da gender bərabərliyinin təmin edilməsi məsələsinin diqqət mərkəzində saxlanıldığı bildirilib.
Daha sonra tədbir iştirakçılarına Müvəkkilin ölkəmizdə gender bərabərliyinin təmin edilməsi sahəsində geniş fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Videokonfransda iştirak edən digər nümayəndələr də müvafiq mövzu ilə əlaqədar çıxış edərək fikirlərini bildiriblər.

Sheki Regional Center of the Ombudsman held an online awareness event on gender equality
Sheki Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held a videoconference on the topic “Ensuring gender equality is one of the main tasks of the state” jointly with Balaken district Heydar Aliyev Center. The event was attended by staff of the Youth and Sports Department of Balaken district, Heydar Aliyev Center of Zagatala district, as well as young people.
During the event, Parviz Mammadov, head of Sheki Regional Center, informed the participants about global trends in the field of promotion of gender equality, including measures taken by the international organizations towards combating gender inequality and development of the relevant international legal framework.
The discussions have brought to the agenda the importance of expanding the gender-related rights and opportunities relying on the 5th Goal of the UN SDGs. It was stated that this goal also provides the elimination of all forms of discrimination against women and girls, human trafficking, sexual and other forms of exploitation, early and forced marriage as well as access to reproductive health.
Furthermore, the discussions also covered the issues related to the steps carried out domestically in the field of promotion of gender equality during the past decade, on provisions of the Law on Guarantees of Gender (Men and Women) Equality, which reaffirms eliminating all forms of gender-based discrimination and ensuring gender equality in the political, economic, social and cultural spheres. Alike, the participants were informed on the Development Concept “Azerbaijan 2020: Outlook into Future” and the State Program “Azerbaijani Youth in 2017-2021” also provide the issue of ensuring the gender equality.
Eventually, the participants have been provided with broad information about the activity of the Ombudsman in the field of ensuring gender equality. Later, the participants discussed the issues related to the topic.