Ombudsman Dövlət İmtahan Mərkəzinə müraciət ünvanlayıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva bir qrup abituriyent tərəfindən Ombudsmana edilmiş müraciət əsasında Dövlət İmtahan Mərkəzinə (DİM-ə) məktub ünvanlayıb.
Müraciətdə koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq məktəblərin bağlanması, həmçinin qrup halında məşğələlərin məhdudlaşdırılması  ilə bağlı abituriyentlər üçün yaranmış çətinliklər, internetə fasiləsiz çıxışın olmaması səbəbindən bəzi abituriyentlərin onlayn dərslərə qoşulmasında ortaya çıxan problemlər, imtahan vaxtlarının dəyişdirilməsi məsələsi və bütün bunların nəticədə həmin abituriyentlərin imtahanlarda yüksək bal toplamasına mane olduğu qeyd olunub.
Abituriyentlərin Müvəkkilə müraciətini və bütün dünyada olduğu kimi ölkəmizdə də koronavirus epidemiyasının daha geniş yayılmasının qarşısını almaq üçün görülən tədbirlərin normal həyat şərtlərini dəyişməsi, eyni zamanda cari ilin məzunlarının əvvəlki illərin abituriyentləri ilə müqayisədə daha gərgin psixoloji vəziyyətdə olmasını nəzərə alaraq, Ombudsman Səbinə Əliyeva müsabiqə şərtlərinin yumşaldılması və yaranmış vəziyyətlə bağlı müvafiq köməklik göstərilməsi ilə bağlı DİM rəhbərliyinə müraciət edib.

Ombudsman submitted a request to the State Examination Center
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva submitted a request to the State Examination Center based on the appeals by a group of entrant students.
The Request underlined the challenges related to the pandemic period, including closures of general primary and secondary schools, restriction of group classes, which created problems for the entrants, difficulties in joining to online classes by entrants due to the lack of uninterrupted access to the internet, changing of the exam schedules, which consequent with the low scores in entrance exams for universities.
So, given that the request of the entrants and the measures taken to prevent the spread of coronavirus outbreak domestically as in all over the world, also the more stressful psychological situation of graduate students of the recent year in comparison to those of previous years, the Ombudsman Sabina Aliyeva requested for easing the exam rules and providing appropriate assistance in connection with the situation.