“Vətənpərvərlik dini radikalizm və ekstremizmə qarşı mübarizədə ən effektiv vasitədir” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib
10-09-2020 1507 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə Regional Mərkəzinin, Gəncə Gənclər Evinin, Gəncə şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin və Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsinin Gəncə bölgəsi üzrə şöbəsinin birgə təşkilatçılığı və gənclərin fəal iştirakı ilə “Vətənpərvərlik dini radikalizm və ekstremizmə qarşı mübarizədə ən effektiv vasitədir” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçılarını Müvəkkil Səbinə Əliyevanın adından salamlayan Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov müstəqillik illərində dövlət-din münasibətlərinin yeni müstəvidə formalaşdığını, Azərbaycanda dövlət səviyyəsində dinə xüsusi diqqət göstərildiyini qeyd edib. O bildirib ki, ölkəmizdə din dövlətdən ayrı olsa da, dövlət daim bu sahəyə dəstək göstərir. Vurğulanıb ki, ölkəmizdə dövlət-din münasibətləri, dinlərarası əlaqələr sağlam zəmin üzərində qurulub. “Bu gün dünyanın bir çox ölkəsində dini zəmində zorakılığın, münaqişələrin şahidi olsaq da, Azərbaycan bu baxımdan nümunəvi ölkə kimi seçilir. Azərbaycan çoxmillətli, çoxkonfessiyalı ölkədir, bütün dinlərin, etnik qrupların nümayəndələri bir ailə kimi sülh, dostluq, qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşayırlar”,-deyə qeyd olunub.
Tədbirdə çıxış edənlər ölkəmizdəki nümunəvi dövlət-din münasibətləri, tolerantlıq mühiti, eləcə də dini radikalizm və ekstremizmə qarşı mübarizədə əldə olunmuş nailiyyətlər barədə məlumat veriblər.

Ganja Regional Center of the Ombudsman held an online event on combating the religious radicalism and extremism
10-09-2020 1433 dəfə oxunub
Ombudsman’s Ganja Regional Center organized an online event on the topic “Patriotism is an effective mean for combating religious radicalism and extremism” together with Ganja city Youth Home, City Youth and Sport Department and City Department of the State Committee for the Work with Religious Organizations and active young people.
During the event, the issues related to a new level of state and religion relationship, built during the years of independence, care to religion at the state level and its attention paid to the concerned areas were among discussion topics. Delivering a speech at the event the Head of the Regional Center of the Ombudsman, Sabuhi Abbasov stressed that state-religion relations and inter-religious relations in our country are built on a sound basis. He has underlined that Azerbaijan is a multi-religious country, where people from various backgrounds coexist peacefully and friendly and in mutual understanding.
The participants shared with the information about good practices on the state and religion relationship, tolerance, accomplishments of fighting against religious radicalism and extremism at the national level.