“Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən monitorinqlər həyata keçirilib
23-11-2023 1659 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən elan edilmiş “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində dövlət uşaq müəssisələrində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) ixtisasca psixoloq və sosial işçi üzvlərinin iştirakı ilə növbəti monitorinqlər keçirilib.
Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 4 nömrəli internat tipli xüsusi məktəbdə aparılmış monitorinq zamanı 1-3-cü siniflər istisna olmaqla, digər siniflərdə təhsil alan şagirdlər üçün dərsliklər, iş dəftərləri və metodiki vəsaitlərin təminatında çatışmazlıqlar aşkar olunub.
Bununla yanaşı, 8 nömrəli Sanatoriya tipli internat məktəbində keçirilən monitorinqdə soyunub-geyinmə otaqlarında uşaqların dolablarının, vanna otaqlarının təmir edilməsinə ehtiyac olduğu müəyyən edilib.
Saxlanma şəraitinin və rəftarın öyrənilməsi məqsədilə hər iki müəssisədə uşaqlarla konfidensial qaydada görüş keçirilib, onlara Ombudsmanın mandatı və uşaq hüquqları ilə bağlı geniş məlumat verilib, hüquqi maarifləndirmə işi aparılıb. Uşaqlara Ombudsman təsisatının maarifləndirici materialları, o cümlədən uşaq hüquqları ilə bağlı broşürlər paylanılıb.
Sonda müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşlarla söhbət aparılıb, saxlanma şəraitinin yaxşılaşdırılması və uşaq hüquqlarının effektiv təmini məqsədilə tövsiyələr verilib.

23-11-2023 1661 dəfə oxunub
Within the framework of the "Child Rights Month-Long Campaign," declared by the Ombudsman of Azerbaijan, next monitoring in state child institutions was held with the participation of the members of the Ombudsman's National Preventive Group (NPG) specializing in psychology and social work.
During the monitoring conducted in the specialized boarding school No. 4 for children with limited health capacities, with an exclusion of 1-3 grades, it was found that there was a lack of classrooms, workbooks, and teaching materials for students in other grades.
Apart from this, during the monitoring conducted in the sanatorium-type boarding school No. 8, it was identified that there is a need for repairs of lockers in the dressing rooms and bathrooms for the children.
Confidential interviews were conducted with children in both institutions to assess the living conditions and the treatment. They were provided with extensive information about the Ombudsman's mandate and children's rights, and legal education activities were carried out. The children were given educational materials prepared by the Ombudsman Office, including brochures on children's rights.
At the end, a talk was held with the management and employees of both institutions, and recommendations for improving the living conditions and ensuring the effective protection of children's rights were made.