Ombudsmanın yeni çağrı mərkəzi istifadəyə verilib
İnsan hüquqları sahəsində aparılan ardıcıl islahatlar çərçivəsində vətəndaş məmnunluğunun təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən təsisatın fəaliyyətinin effektivliyinin daha da artırılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 27 fevral 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Açıq hökumətin təşviqinə dair 2020-2022-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”-nın 1.8-ci bəndində vətəndaşların müraciət imkanlarının genişləndirilməsi və müraciətlərə baxılması işinin operativliyinin artırılması məqsədilə Müvəkkilə müraciətlər üçün vahid qaynar xəttin yaradılması tövsiyə olunub.
Bu tövsiyəni nəzərə alaraq, Ombudsmanın mövcud iki qaynar xətti bir mərkəzdə birləşdirilməklə və müasir informasiya texnologiyalarından istifadə edilməklə 916 nömrəli vahid Çağrı Mərkəzi yaradılıb.
Çağrı Mərkəzinə müraciət üçün şəhər nömrələrindən 916, respublikanın regionlarından və mobil nömrələrdən isə 012-916 yığmaqla zəng etmək olar. Danışıqlar qeydə alınır və məlumat bazasına daxil edilməklə elektronlaşdırılır ki, bu da əvvəlki dövrdən fərqli olaraq, telefonla müraciət olunduqdan sonra yazılı müraciət istənilməsinə ehtiyac yaratmır.
Çağrı Mərkəzi yaradılarkən bu sahədə mövcud beynəlxalq və yerli müsbət təcrübələr öyrənilib, əməkdaşlara müvafiq təlimlər keçirilib, UNICEF-in Azərbaycan Ofisi və Baş Prokurorluqla əməkdaşlıq edilib.
Ombudsman tərəfindən tətbiq olunan bu yenilik insanların müraciət imkanlarının asanlaşdırılması və müraciətlərə baxılması işinin operativliyinin artırılması məqsədinə xidmət edir.

New Unified Call Center of the Ombudsman has gone into operation
As a part of human rights reforms, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva continues the activites to exercise her role effectively taking account of the citizen’s satisfaction.
According to the para.18 of the National Action Plan for the Promotion of Open Government for 2020-2022, approved by the Presidential Order of February 27, 2020, it was recommended to create a unified hotline for appeals to the Ombudsman to expand the citizens’ ability to file appeals and increase the efficiency of their consideration.
Considering this suggestion the Ombudsman has established a unified call center 916 by combining the already existed two hotlines at one and using modern IT applications.
Call Center can be reached at 916 from the city numbers, and 012-916 from the region and mobile numbers across the country. All calls are recorded and entered into the database electronically, which unlike the previous version, does not require a written request afterwards.
Whilst establishing the call center, the relevant international experience was studied and staff in charge, have been trained accordingly in cooperation with UNICEF Country Office and Office of the Prosecutor-General.
This new application implemented by the HRCA will ease and increase the effectiveness of the application procedures of people.