Penitensiar Xidmətin 9 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsində qəbul keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 9 saylı Cəzaçəkmə Müəssisəsində məhkumlar müraciətləri əsasında qəbul edilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında müəssisəyə təşkil olunan səfər çərçivəsində məhkumlar qəbul edilib, konfidensial qaydada söhbətlər aparılıb.
MPQ üzvləri tərəfindən müəssisədə cəza çəkən məhkumların saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma, tibbi yardım və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti araşdırılıb.
Məhkumlara Ombudsmanın səalahiyyətləri  barədə məlumat və qaldırdıqları məsələlər üzrə  hüquqi məsləhətlər verilib.

Visit to the Penitentiary Facility No. 9
By the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, the National Preventive Group (NPG) members have conducted monitoring in the penitentiary facility No. 9 of the Ministry of Justice Penitentiary Service upon the request of the convicted persons.
During the monitoring conducted in line with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman, the convicts were received and interviewed confidentially. The issues related to detention conditions, treatment, medical care and ensuring the rights of convicts serving their sentence in the facility have been inspected by the NPG members.
The interviewed convicts were given legal advice on the questions they raised and informed about the mandate of the Ombudsman.